Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Koniec Google Labs

Rekomendowane odpowiedzi

Larry Page, który niedawno objął stanowisko dyrektora wykonawczego Google'a, zdecydował o zamknięciu Google Labs. Przyczyną podjęcia takiej decyzji jest chęć skupienia się na produktach. Jako część tego procesu zdecydowaliśmy o zamknięciu Google Labs. Dzięki udostępnianiu w Labs wczesnych prototypów dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, ale sądzimy, że jeśli chcemy iść naprzód musimy bardziej skupić się na produktach - czytamy na oficjalnym blogu Google'a. Oznacza to zakończenie wielu prowadzonych tam badań. W innych przypadkach produkty i technologie obecne w Labs trafią do różnych produktów - stwierdzili przedstawiciele koncernu.

Jason Friedenfelds z Google'a, dodał, że w żaden sposób nie oznacza to, iż mamy zamiar zrezygnować z rozwijania produktów w ich wyspecjalizowanych obszarach, takich jak Gmail Labs czy Maps Labs. Będziemy nadal eksperymentowali z nowymi technologiami.

Google obecnie przeznacza na badania spore kwoty. W ubiegłym roku koncern wydał na R&D 3,7 miliarda dolarów, czyli 12,6% swoich przychodów operacyjnych. Dla porównania Oracle przeznaczył na R&D 4,5 miliarda z 35,6 miliarda przychodów, a zatem również 12,6%. Nieco więcej, bo 13,9% (8,7 miliarda z 62,5 miliardów) wydał Microsoft. Google lokuje się zatem w czołówce firm inwestujących w prace badawczo-rozwojowe. Znacznie mniej w stosunku do przychodów wydają IBM (6%), HP (2,4%) czy Apple (2,8%).

Trudno obecnie stwierdzić, jak likwidacja Labs wpłynie na innowacyjność Google'a. Najprawdopodobniej jednak pozwoli to poprawić finanse firmy, a z drugiej strony pieniądze na prace badawczo-rozwojowe będą wydawane bardziej efektywnie. W Google Labs powstały takie produkty jak np. Gmail czy Calendar oraz takie, które nie odniosły sukcesu - Wave oraz App Inventor for Android.

Można też się zastanawiać, jak likwidacja Labs wpłynie na możliwość rekrutacji pracowników. Jedną z rzeczy, którą Google przyciągało nowych ludzi była możliwość pracy nad własnymi projektami. Niewykluczone, że część pracowników koncernu nie będzie zadowolonych z likwidacji Labs.

Wszystko wskazuje na to, że Google staje się coraz bardziej profesjonalną firmą, coraz bardziej skupia się na produktach, a zatem coraz mniej jest tam miejsca na radosną twórczość pracowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Wygląda na to, że Microsoft jest kolejną po Intelu firmą, która uznała, że w czasach kryzysu należy... inwestować w prace badawczo-rozwojowe. Koncern zapowiedział już wcześniej zwolnienie 5000 osób w ciągu najbliższych 18 miesięcy, ale, jak się okazuje, liczba jego pracowników nie spadnie aż tak bardzo.
      Dyrektor ds. operacyjnych, Kevin Turner, poinformował właśnie, że w bieżącym roku Microsoft ma zamiar wydać o miliard dolarów więcej na badania i rozwój niż w roku 2008. W związku z tym zatrudni do 3000 dodatkowych osób. Budżet działu R&D koncernu wyniesie więc rekordowe 9 miliardów dolarów. Firma skupi się przede wszystkim na rozwoju aplikacji internetowych do pracy w chmurach obliczeniowych (tzw. cloud computing).
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...