Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców

Recommended Posts

Już 24 września Małopolskę po raz kolejny ogarnie naukowe szaleństwo.  W tę wyjątkową Noc każdy będzie miał szansę wyruszyć po przygodę z naukowcem w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Małopolska Noc Naukowców będzie okazją do spotkania naukowców nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i fascynujących miejscach. Tej jedynej w roku Nocy, naukowiec stanie się: wyśmienitym aktorem, genialnym reżyserem, przewodnikiem po tajemniczych zakątkach laboratoriów, współzawodnikiem, ale przede wszystkim nieziemsko fascynującą osobą, która zna odpowiedź niemalże na każde pytanie.

Zostań naukowcem! - przyjdź i pod okiem naukowca sam dokonaj nieziemskiego odkrycia!

W tę jedyną Noc w roku każdy będzie mógł  choć przez chwilę poczuć się naukowcem przeprowadzając wyjątkowe eksperymenty, doświadczenia, biorąc udział w ciekawych warsztatach „zrób to sam", pokazach, konkursach i fascynujących wykładach.

Program Małopolskiej Nocy Naukowców 2010 został tak przygotowany, aby każdy uczestnik w zależności od wieku lub zainteresowań znalazł coś interesującego dla siebie. Przewidziano wiele oryginalnych form aktywności - od wykładów na temat wyższej matematyki, po zajęcia interaktywne i warsztaty „zrób to sam", debatę oksfordzką, spektakle naukowe, doświadczenia z udziałem publiczności, zaskakujące eksperymenty i pokazy, a także liczne gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych miłośników wiedzy. Na uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców czekać będzie ponad 400 naukowców, którzy przygotowali prawie 60 pokazów, eksperymentów, prezentacji, blisko 50 warsztatów, ponad 40 wykładów. Przed zwiedzającymi otworzą się drzwi ponad 40 laboratoriów - miejsc na co dzień dla nich niedostępnych.

Szykuje się ogrom atrakcji i niespodzianek, każdy znajdzie coś interesującego dla siebie - ta wyjątkowa Noc na pewno utkwi w pamięci!

W programie tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców przewidziano między innymi:
- „Gwiezdne wrota - reaktywacja" - widowisko teatralne, które wprowadzi uczestników do platońskiego świata idei, gdzie właśnie trwa dramatyczna wojna między falową, a kwantową teorią światła. Strzały, pościgi, brawurowa akcja, udział publiczności w spektaklu, w którym stawiane jest pytanie, czy uda się ocalić cywilizację dzięki innowacyjnym technologiom XXI wieku. Scenariusz i reżyseria: Jerzy Grębosz. Wykonanie: naukowcy Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk,
- „Alchemia czterech żywiołów" - spektakl naukowy z pokazami chemicznymi. Widowisko przygotowane przez Wydział Chemii UJ,
- pokazy robotów oraz zwiedzanie laboratoriów Akademii Górniczo-Hutniczej,
- „Podróż do wnętrza obrazu", „Konserwatorskie SPA" oraz wiele innych warsztatów przygotowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki,
- spotkania z naukowcami, pokazy i demonstracje przygotowane przez naukowców z Politechniki Krakowskiej,
- innowacyjna chemia, magiczna fizyka, niezwykła matematyka - ujawnianie tajemnic otaczającego nas świata podczas pokazów, warsztatów, wykładów na Uniwersytecie Jagiellońskim,
- tajemniczy świat roślin i zwierząt w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego,
- interaktywny plan zabaw w Mościckim Centrum Kultury czy magiczny świata nauki, który odkryją prze uczestnikami naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie,
- naukowa przygoda dla każdego przygotowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu (PWSZ) oraz taniec ... z profesorami PWSZ

W programie również:
- badanie śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa w Instytucie Ekspertyz Sądowych - specjalnie dla amatorów zagadek kryminalnych,
- piknik pod gwiazdami w Obserwatorium Astronomicznym UJ,
- zajęcia dla najmłodszych przygotowane przez Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń.

Wstęp wszędzie jest bezpłatny, jednak uczestniczenie w niektórych wykładach czy pokazach może wymagać wcześniejszego zgłoszenia swojego uczestnictwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kto się wybiera? Ja na pewno do obserwatorium i może na wydział chemii albo fizyki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   W najbliższy piątek, 23 września, odbędzie się piąta już edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Impreza, której celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańcow Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej, odbędzie się w czterech miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.
   W bieżącym roku podczas Małopolskiej Nocy Naukowców w szczególny sposób świętowane będą okrągłe rocznice ważnych wydarzeń i odkryć naukowych. Organizatorzy zadbali o uczczenie 100. rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 110. rocznicę przyznania pierwszej nagrody Nobla z fizyki, którą otrzymał Wilhelm Rentgen, jubileusz 500-lecia przybycia pierwszej świnki morskiej do Europy oraz 5. rocznicę Małopolskiej Nocy Naukowców.
   Podczas Nocy Naukowców każdy ma możliwość spotkania naukowców nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i nietypowych rolach. Tylko wtedy naukowiec stanie się: wyśmienitym aktorem, genialnym reżyserem, piosenkarzem, przewodnikiem po tajemniczych zakątkach laboratoriów, współzawodnikiem, ale przede wszystkim nieziemsko fascynującą osobą, która zna odpowiedź niemalże na każde pytanie.
   W tę wyjątkową noc każdy będzie mógł odwiedzić miejsca niedostępne na co dzień, często takie, które otwierają swoje drzwi tylko podczas Nocy Naukowców. Przykładów takich miejsc jest wiele, np. wyjątkowy na skalę Polski Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który raz w roku, tylko dla uczestników Nocy Naukowców, odkrywa tajniki swojej pracy. Innym przykładem jest unikatowe na skalę ogólnopolską Laboratorium Wysokich Napięć na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć wyładowania piorunowe, pokazy wyładowań iskrowych i ślizgowych, generator napięć, transformator wytwarzający wysokie napięcie o wartości do 250 000 V, transformator Tesli czyli niesamowitą... burzę w laboratorium.
   W Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzić będziemy obserwacje księżyca i nieba za pomocą 37-centymetrowego teleskopu Maksutowa  oraz 15-centymetrowego teleskopu przenośnego. Naukowcy pracujący w działającym w Krakowie Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk pokażą pracownie eksperymentów prowadzonych na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) oraz zaprezentują udział polskich uczonych w budowie największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych.
   Organizatorzy MNN 2011 zaplanowali m.in. chemiczne show "Była sobie chemia" z wykorzystaniem niezwykłych eksperymentów. Spektakl jednocześnie uświetni obchody Międzynarodowego Roku Chemii, jak również Rok Marii Skłodowskiej-Curie w setną rocznicę przyznania jej Nagrody Nobla z chemii. W ramach spotkań z nauką i naukowcami Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk przygotował m.in. dyskurs popularno-naukowy „Poznawanie przez zderzanie - dwa oblicza fizyki jądrowej w IFJ PAN" pomiędzy badaczem cząstek elementarnych i fizykiem doświadczalnym. Przedstawione zostaną dwa aspekty zastosowań akceleratorów - jeden prowadzący do poznania budowy Wszechświata oraz drugi - ukazujący użycie akceleratorów w terapii nowotworowej.
   Dowiemy się też czy można zrobić krzesło z kartki papieru, Czy jajo w papierowej koszulce wyląduje bez szwanku po upadku z trzeciego piętra? Na to pytanie podczas warsztatów i pokazów odpowiedzą naukowcy z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z kolei Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zaprasza m.in. na niesamowite spotkanie z sokołami (po raz pierwszy w trakcie Nocy Naukowców), wielki test konsumencki na „Królową Gruszek", występ kabaretu studenckiego „O co chodzi", konkurs plastyczny „Wszystkie zwierzęta duże i małe" czy na koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich. Ponadto dowiemy się, jak ograć naszego krupiera w blackjacku oraz obliczyć swoje szanse na trafienie szóstki w Lotto. W programie również „Każdy może mieć gorszy dzień..." - antynoble - „najciekawsze osiągnięcia"; Mordercze piękności - o wygłodniałych roślinach; Świat robotów; Dlaczego wulkany wybuchają?; Magiczna fizyka; Czy istnieje życie we Wszechświecie?
   Ze szczegółowym programem imprezy możemy zapoznać się na jej witrynie internetowej.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Już w najbliższy piątek, 24 września, w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu rozpocznie się Małopolska Noc Naukowców. Jak co roku zachęcamy miłośników nauki, by spędzili piątkowy wieczór i noc inaczej niż zwykle.
   Mieszkańcy Tarnowa i osoby, które zdecydują się odwiedzić to miasto, będą mogli brać udział w imprezach Nocy Naukowców już od godziny 17.00. Wtedy w Mościckim Centrum Kultury odbędzie się uroczyste otwarcie oraz rozstrzygnięcie konkursu filmowego "W pogoni za naukowcem". Godzinę później Noc ruszy pełną parą.
   Zobaczymy inteligentne domy i interaktywny plac zabaw dla dzieci. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. zaprezentują nowoczesne linie produkcyjne, sprzęt wojskowy, a na zewnątrz zakładów odbędzie się strzelanie laserem do celu.
   Z kolei Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pokaże kolekcję swoich skał, powie, co piszczy w tarnowskich rzekach, zaprezentuje robo show i animacje trójwymiarowe. Zainteresowani medycyną będą mogli obejrzeć sprzęt i zapoznać się z działaniem fantomów. Jeśli zaś odwiedzimy I LO zaskoczą nas śpiewające ogórki, przekonamy się czym jest kula plazmowa, pobawimy się kamieniem celtyckim, obejrzymy sztuczną krew i będziemy mogli zmierzyć się z matematycznymi łamigłówkami.
   Równie atrakcyjne zapowiada się krakowska część Małopolskiej Nocy Naukowców. Już o godzinie 18.00 rozpocznie się pokaz laserowy i zobaczymy Kabaret Fizyków. Laboratorium Wysokich Napięć AGH przygotowało burzę w laboratorium, a Katedra Informatyki - interaktywną wizualizację 3D. Zobaczymy zawody sumo robotów, turbiny wodne i samochód na ogniwo paliwowe.
   Naukowcy z Akademii Sztuk Pięknych przygotowali pokaz dawnych technik malarskich i rzeźbiarskich, przeprowadzą na naszych oczach analizę pigmentów pobranych z obrazu i pokażą, jak konserwować dzieła sztuki.
   Dzięki uczonym z Instytutu Ekspertyz Sądowych poznamy nowoczesne techniki śledcze, a Instytut Fizyki Jądrowej zaprasza na wycieczkę po XXI wieku z Wielkim Zderzaczem Hadronów i Projektem ITER w roli głównej.
   Ci, którzy zdecydują się na odwiedzenie Nowego Sącza, z pewnością nie pożałują. Wezmą bowiem udział w pokazie działania skaningowego mikroskopu elektronowego oraz poznają działanie bojowych środków trujących. Będą mogli też dowiedzieć się, jak działa i rozwija się telefonia GSM. Rodzice powinni zabrać ze sobą dzieci, gdyż specjalnie dla nich odbędzie multimedialny wykład o budowie i montażu komputera domowego.
   Bardzo interesująco zapowiadają się też wykłady o genezie i konstrukcji sztucznych zastawek serca oraz o wpływie pory dnia na wydolność fizyczną organizmu człowieka. Miłośnicy motoryzacji będą mieli niepowtarzalną okazję szczegółowego zapoznania się z budową wszystkich elementów "czterech kółek", a zwolennicy zdrowego trybu życia poznają zasady żywienia.
   Nie zabraknie oczywiście atrakcji dla osób zainteresowanych fizyką, chemią, matematyką i sztukami pięknymi.
   Zapraszamy zatem w najbliższy piątek, 24 września, do Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Szczegółowy program imprezy znajdziemy na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Jutro, 25 września, rozpocznie się trzecia Małopolska Noc Naukowców. W Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu naukowcy, znani z laboratoriów i sal wykładowych, pokażą tej Nocy swoje drugie oblicze.
   Uczeni będą starali się pokazać nam, że "Nie taka świnia jak ją malują" czyli "Trzoda chlewna inaczej". Dowiemy się również "Dlaczego ciele ozorem miele, a krowa pyskiem się doi". Zainteresowani będą mogli sprawdzić "Co w jajku piszczy" i "wykluć sobie kurczaka" oraz dowiedzieć się, jakie są "Biochemiczne podstawy leczniczego działania roślin".
   Pomyślano też o miłośnikach doznań zmysłowych. Dla nich przygotowano prezentację pt."Wielkie gotowanie zupy dyniowej, warzywa mało znane" oraz "Podróż do ogrodu zmysłów".
   Kierowców z pewnością zainteresuje informacje jak można "Spojrzeć prawdzie w oczy", czyli w jaki sposób odtwarzane są wypadki drogowie, jak identyfikuje się ślady czy szuka narkotyków i alkoholu. Można będzie zapoznać się także z metodami badania mikrośladów i śladów biologicznych. A na Wydziale Chemii dowiedzą się, co nieco o samochodzie przyszłości i o tym, "co chemik może zrobić dla rozwoju motoryzacji".
   Osoby lubiące bujać w obłokach dowiedzą się, jak wygląda życie gwiazd i jak szuka się życia we wszechświecie. Nieco groźniej zrobi się, gdy doktor Krzysztof Chyży opowie o katastrofie tunguskiej i odpowie na pytanie czy możemy spać spokojnie, a doktor Ogłoza wprowadzi nas w świat kosmicznych katastrof.
   Fizycy pokażą natomiast, jak można badać budowę materiałów, zaprezentują świat w ciekłym azocie, sprawdzą czy można strzelać z wody oraz przekonają nas, że nadprzewodniki lewitują. Udowodnią nam tez, że nie są nudziarzami z laboratoriów prezentując kabaretową "Klątwę Newtona" czyli sensacyjną komedię z pogranicza fantastyki naukowej i surrealizmu.
   Miłośnicy wysokich napięć będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób wywołać burzę w laboratorium, obejrzeć wyładowania iskrowe oraz ślizgowe i zobaczyć transformator Tesli.
   Niewątpliwie sporą atrakcją będzie demonstracja eksperymentów prowadzonych na Wielkim Zderzaczu Hadronów oraz wyjaśnienie "jak przyspieszyć protony do 60 milionów elektronowoltów i użyć ich do leczenia nowotworów".
   Dowiemy się również, że materiały wykorzystywane w inżynierii biomedycznej mogą być zaskakująco inteligentne, a profesor Zalewski pokaże niekonwencjonalne źródła energii.
   Nie zapomniano też o najmłodszych. Dzieci będą mogły dowiedzieć się, "Czy maszyna umie myśleć" i poznać tajniki programowania robotów, a młodzież szkolna jest zachęcana do wzięcia udziału w warsztatach projektowania własnych przedmiotów i stron WWW.
   Prowadzone będą też zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i warsztaty artystyczne. A najodważniejsi będą mogli sprawdzić, czy inteligencją dorównują naukowcom i zmierzyć się z nimi w turnieju szachowym.
×
×
 • Create New...