Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Komórki grają z rakiem w „Życie”

Rekomendowane odpowiedzi

Połączony zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego Florydy i Koledżu Uniwersyteckiego w Londynie dokonał przełomowego odkrycia, które być może zmieni nasze podejście do leczenia raka. Zdrowe komórki grają z rakowymi w specyficzną grę.

Jak wynika z badań, przeprowadzonych najpierw na muszkach owocowych i potwierdzonych później u ssaków, zdrowe komórki rywalizują z kancerogennymi o przeżycie. Jeśli zdrowym komórkom uda się całkowicie otoczyć komórki rakowe, te giną w wyniku apoptozy. Jeśli im się to nie uda i komórki rakowe wydostaną się „na wolność", wygrywają rozgrywkę i mogą się namnażać swobodnie.

O tym, kto wygra tę walkę, przypominającą grę planszową, decydują dwa kluczowe białka: Lgl i Mahjong. Wpływają one na wynik rywalizacji i decydują, jak wysoko znajduje się „poprzeczka" wygranej.

Badacze są mocno podekscytowani wynikami doświadczeń. Po raz pierwszy widzimy komórki rakowe, które są niszczone jedynie poprzez otoczenie zdrowymi komórkami - mówi dr Yasuyuki Fujita z londyńskiego MRC Laboratory. - Jeśli uda nam się lepiej zrozumieć, jak to się dzieje, w przyszłości być może będziemy mogli kontrolować to zjawisko i stworzyć całkowicie nowe sposoby zapobiegania i leczenia raka.

Badania rozpoczęły się od Lgl, które kontroluje prawidłowy podział komórki i zapobiega ich rakowaceniu. Wkrótce odkryto, że Lgl ma swoistego partnera, powstrzymującego komórkową apoptozę, którego nazwano Mahjongiem. To jego mutacje odpowiedzialne są za powstanie śmiertelnej rywalizacji a w dalszej perspektywie - decydują, kto ją wygra. Subtelna gra pomiędzy Lgl i Mahjongiem to dla nas gra o życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mahjong - dziwna nazwa dla białka :D. No ale nazwa jest nieważna. Najważniejsze, że naukowcy poznają coraz więcej potencjalnych ścieżek walki z rakiem.

 

Nawiązanie przez zdjęcie w publikacji do gry Go po prostu bezcenne :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...