Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dysk twardy o pojemności 7,5 TB?

Recommended Posts

Seagate złożył wniosek patentowy na technologię, która ma przez kolejne lata pozwolić na korzystanie z obecnych technik produkcji dysków twardych. Dzięki wykorzystaniu nanorurek amerykańska firma chce przybliżyć głowice zapisująco-odczytujące do powierzchni talerzy dysku. Im bliżej talerzy znajdzie się głowica, z tym większą precyzją zapisze dane, co z kolei pozwoli na zwiększenie gęstości zapisu.

Głowice znajdą się tak blisko, że mogą dotkąć powierzchni talerzy, co jednak groziłoby ich zarysowaniem i uszkodzeniem. Warstwa magnetyczna talerzy ma grubość od 2 do 50 nanometrów, jest więc bardzo wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Aby ją przed nimi chronić Seagate postanowił użyć... nawilżacza stworzonego z nanorurek, który zostanie naniesiony na powierzchnię talerzy.

Nowa technologia przewiduje też użycie lasera, który będzie podgrzewał powierzchnię talerza w miejscu, w którym będą właśnie odczytywane i zapisywane dane. Podgrzanie pozwoli na bardziej precyzyjne ułożenie namagnetyzowanych cząstek, a więc przyczyni się do zwiększenia gęstości upakowania danych. Z podgrzanego miejsca odparuje jednak część nawilżacza, chroniącego powierzchnię talerza. Naukowcy Seagate'a poradzili sobie jednak i z tym problemem. Wewnątrz dysku twardego umieścili pojemnik z nawilżaczem. Jego ubytki będą na bieżąco precyzyjnie uzupełnianie. Seagate zapewnia, że do ponownego nałożenia odpowiedniej ilości środka ochronnego wystarczy pojedynczy obrót talerza.

W złożonym patencie znalazło się też stwierdzenie, że pojemnik z nawilżaczem wystarczy na 5 do 10 lat pracy dysku.

Nie wiadomo, kiedy opisywana technologia miałaby trafić do praktycznego użytku. Seagate twierdzi, że nowa technologia w połączeniu z techniką prostopadłego zapisu pozwoli na wyprodukowanie dysków twardych o 10-krotnie większej pojemności niż urządzenia obecnie dostępne na rynku.

Warto wspomnieć, że Seagate jest autorem 750-gigabajtowego dysku twardego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...