Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Jak informuje Puls Biznesu, Polska jako pierwszy kraj w Europie wprowadza bankomaty z zabezpieczeniem biometrycznym. Pierwsze takie urządzenie pojawiło się w Warszawie. Do końca roku będzie ich około 200.

Bankomat należy do Banku BPS oraz innych banków spółdzielczych. Urządzenie przeprowadza identyfikację klienta na podstawie układu naczyń krwionośnych palca. Palec zostanie podświetlony by uwidocznić naczynia, następnie do pracy przystąpi skaner, a wyniki zostaną porównane z bazą danych. Identyfikacja ma zająć kilka sekund. Z bankomatu nie można skorzystać używając np. odciętego palca. Po odcięciu spada bowiem ilość hemoglobiny i rysunek naczyń krwionośnych ulega zmianie. Ponadto urządzenia wyposażone są w czujniki wykrywające puls w przyłożonym palcu.

Technologię na potrzeby bankomatów opracowało Hitachi. W Kraju Kwitnącej Wiśni aż 60 000 takich urządzeń korzysta z zabezpieczeń biometrycznych.

Zadaniem nowych bankomatów będzie przede wszystkim wypłata rent i emerytur. Urządzenia będą wydawały też bilon.

Nowoczesny bankomat ze skanerem naczyń krwionośnych kosztuje około 10% więcej niż bankomat tradycyjny. Koszt jego eksploatacji jest taki sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Znaczy się, od teraz bandziory będą obcinały emerytom palce?"

 

Szkoda, że nie ma takiej informacji ale jestem prawie pewien, że palec obcięty nie przejdzie testu. Naczynia w obciętym palcu zwężają się praktycznie natychmiastowo z powodu braku ciśnienia. Przydała by się taka informacja w prasie aby bandziory nie musiały się o tym przekonywać z autopsji....

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to mi ulżyło. Będą tylko podświetlali te palce, żeby zrobić zdjęcie dla bankomatu (test na układ naczyń) i zdjęcie przytrzymają swoim palcem (test na tętno). Brzmi śmiesznie, ale takimi właśnie metodami oszukiwało się systemy biometryczne stosowane do tej pory (np. używano odbitek ze zdjęciami tęczówek, silikonu budowlanego, ciepłych parówek...). Właściwie już teraz, domowymi sposobami mógłbym przenieść układ naczyń ze swojego palca na warstewkę silikonu (czerwone tam gdzie żyły, przezroczyste w pozostałych miejscach). Ciekawe czy by zadziałało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc na Świat i na to co ostatnio się dzieje wizja Orwella się spełnia i to chyba szybciej niż sam myślał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piotrek wizja Orwella spełnia je jeszcze szybciej niż Ty myślisz :D

 

Co do naczyń i ich zwężania się to jest to niestety zadane zabezpieczenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smutne i prawdziwe, jak się ludzie nie obudzą będzie źle i jeszcze gorzej.

W obecnym wieku wszystko zaczęło nabierać tempa od 11.09.2001 kiedy rząd usa (celowo z małej litery) postanowił wymordować setki ludzi ku 'wyższym celom', ale nie to jest najgorsze tylko ludzka ślepota.

Generalnie im więcej ludzi tym są bardziej głupi "efekt tłumu / efekt domina - jak zwał tak zwał wychodzi na jedno". Sam niejednokrotnie to zaobserwowałem (nie pierwszy i nie ostatni) przechodząc na czerwonym świetle (gdy jest bezpiecznie) jako pierwszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Wilk

Zapraszam do dyskusji a nie po kryjomu wlepiania reputacji "co za brednie" co jakże "świetnym" jest argumentem swoją drogą :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli w Japonii taki system działa, to chyba nie jest aż tak źle...

 

Akurat Japonii za wzór bym nie brał, bo tam ludzie są zupełnie inaczej wychowani.. Przestępczość jest na pewno znacznie niższa niż w Polsce.

 

A sam pomysł na bankomat bardzo fajny.. szkoda tylko jeśli okaże się że rzeczywiście jego zabezpieczenia można łatwo obejść.. Polak potrafi.. w tym wypadku 'niestety'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Wilk

Zapraszam do dyskusji a nie po kryjomu wlepiania reputacji "co za brednie" co jakże "świetnym" jest argumentem swoją drogą :D

 

Wybacz, ale nie mam zamiaru oraz czasu na bezsensowne dyskusje na temat powiązań rządu USA, kosmitów, reptalian, cyklistów, żydów, masonów i iluminati z 9/11 czy czymkolwiek. :]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczyło powiedzieć, że nie chce ci się, a nie wymyślasz bajeczki, że nie masz czasu podczas gdy zaglądasz do tematu z zamiarem odpowiedzi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczyło powiedzieć, że nie chce ci się, a nie wymyślasz bajeczki, że nie masz czasu podczas gdy zaglądasz do tematu z zamiarem odpowiedzi :D

 

Nie "nie chce mi się" a zwyczajnie nie widzę najmniejszego sensu w takich dywagacjach. Nie wymyślam "bajeczek", dostałem powiadomienie na mail, więc zajrzałem, aby odpisać. Tak jak teraz. Z mojej strony to wszystko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego (UG) wzbogacił się o skaner do obrazowania hiperspektralnego rdzeni osadów geologicznych. To pierwsze tego typu urządzenie zainstalowane w Polsce. Na świecie posiada go zaledwie parę laboratoriów.
   Zgodnie z wiadomościami, jakimi dysponują uczeni z Gdańska, na świecie jest niewiele laboratoriów wyposażonych w taki sprzęt. W Europie znajdziemy go w Szwajcarii, Niemczech, Norwegii i Francji. Dysponują nim także badacze ze Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii.
   Obrazowanie hiperspektralne to technika podobna do fotografii cyfrowej, z tym że w standardowej fotografii obraz rejestrowany jest w trzech zakresach długości fali (RGB), natomiast obraz zarejestrowany przez kamerę hiperspektralną składa się z kilkudziesięciu czy nawet kilkuset kanałów odpowiadających ściśle określonym długościom fal - wyjaśnił cytowany przez PAP prof. Wojciech Tylmann.
   Inspirująca współpraca z zespołem szwajcarskim
   Pomysł na badania i zorganizowanie laboratorium to pokłosie współpracy prof. Tylmanna z zespołem prof. Martina Grosjeana z Uniwersytetu w Bernie. To w stolicy Szwajcarii zapoczątkowano bowiem badania nad zastosowaniem obrazowania hiperspektralnego w analizie rdzeni osadów jeziornych. Stworzony przez fińską firmę Specim Ltd. prototyp skanera został zainstalowany na Universität Bern. Teraz takim właśnie sprzętem dysponuje UG.
   Skaner został zakupiony w ramach grantu NCN Opus pt. „Eutrofizacja, zmiany reżimu mieszania i anoksja: reakcje warwowego Jeziora Gorzyńskiego (Polska NW) na zmienność klimatu i wpływ człowieka w holocenie”.
   Możliwości skanera
   Prof. Tylmann wyjaśnia, że skaner pozwala analizować próbki o dużych wymiarach: o szerokości 4,5-12 cm i długości nawet 150 cm. Zainstalowana w urządzeniu kamera hiperspektralna umożliwia obrazowanie w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni (400-1000 nm) z bardzo wysoką rozdzielczością przestrzenną (40 μm).
   Profesor opowiada, że obiekt jest przesuwany ze stałą prędkością pod kamerą hiperspektralną. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie można uzyskać kompletny hiperspektralny obraz całego fragmentu rdzenia.
   Jezioro Gorzyńskie pod lupą naukowców
   Jezioro Gorzyńskie, którym zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, leży w północno-zachodniej Polsce (woj. wielkopolskie). Odnaleziono w nim osady z zachowanymi warstwowaniami rocznymi, co pozwala na określenie ich wieku. W połączeniu z długą historią użytkowania okolic jeziora przez człowieka sprawia to, że Jezioro Gorzyńskie jest znakomitym obiektem do rekonstrukcji paleośrodowiskowych, a zwłaszcza w zakresie interakcji człowiek-środowisko - wyjaśnił specjalista Piotrowi Mirowiczowi z PAP-u.
   Zespół chce ustalić, jak kształtowały się produktywność jeziora i tutejsze warunki tlenowe podczas zmiany środowiska z naturalnego na zdominowane przez człowieka i czy ostatnie dziesięciolecia są w tej kwestii niezwykłe (inne niż odleglejsza przeszłość).

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Hitachi Global Storage Technologies wyprodukowało najcieńszy w historii 2,5-calowy dysk twardy o prędkości obrotowej 7200 rpm i pojemności 500 gigabajtów. HDD wyposażono w jeden talerz i stworzono go z myślą o ultra cienkich notebookach.
   W ramach rodziny Travelstar Z7K500 sprzedawane będą urządzenia o pojemnościach 250, 320 i 500 gigabajtów. Gęstość zapisu wynosi 630 Gb/cal2.
   Nowy 500-gigabajtowy dysk wyposażono w 32-megabajtowy bufor oraz interfejs SATA 6Gb/s. Średni pobór mocy urządzenia podczas pracy wynosi 1,8 wata, w trybie przeszukiwania dysku wzrasta on do 2,1 wata, podczas oczekiwania to 0,8 W, a w trybie uśpienia - 0,2 W.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Siedmiu azjatyckich producentów LCD, w tym Samsung, Hitachi i Sharp, zapłaci grzywnę w wysokości 553 milionów dolarów. To kara za trwającą osiem lat zmowę cenową, która sztucznie windowała ceny LCD.
   Chi Mei Innolux, Chunghwa Picture Tubes, Epson Imaging Devices, HannStar Display oraz trzech wcześniej wspomnianych producentów zawarło ugodę z ośmioma prokuratorami stanowymi oraz prawnikami reprezentującymi osoby prywatne, które wytoczyły im pozwy zbiorowe.
   Poza wspomnianą grzywną koncerny zapłacą 14 milionów USD kosztów sądowych oraz odszkodowań dla stanów.
   Główną kwotę roszczeń stanowi 501 milionów dolarów, które trafią do poszkodowanych konsumentów w 24 stanach i w Dystrykcie Kolumbii. Zmowa cenowa trwała od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2006, tak więc odszkodowania otrzymają osoby, które w tym czasie kupiły monitory LCD. Kolejne 37 milionów dolarów otrzymają agendy rządowe, stanowe i inne organizacje publiczne.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W ofercie Hitachi GST znalazł się najszybszy, jak twierdzi producent, dysk twardy o prędkości obrotowej talerzy wynoszącej 10 000 rpm. Ultrastar C10K900 to 2,5-calowe urządzenie wyposażone w interfejs SAS i 64 megabajty pamięci cache. HGST informuje, że odszukuje on dane o 17-18 procent szybciej niż jego najbliższy konkurent.
   Ultrastar C10K900 jest dostępny w pojemnościach 900, 600, 450 i 300 gigabajtów.
   Producent zastosował w nim technologię Advanced Power Management, dzięki której podczas pracy pobiera on zaledwie 5,8 wata, a w trybie oczekiwania - 3 waty.
   Dysk wyposażono też w technologię szyfrowania danych.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Naukowcy z Uniwersytetu Yale znaleźli sposób na monitorowanie wzrostu wyhodowanych naczyń po przeszczepieniu do organizmu chorego. Metoda bazuje na rezonansie magnetycznym i nanocząstkach.
   Wcześniej nie było sposobu na śledzenie, jak wyhodowane w laboratorium tkanki rosną w ciele po zaimplantowaniu. Dr Christopher K. Breuer ma nadzieję, że dzięki odkryciu jego zespołu w przyszłości naczynia z własnego materiału biologicznego pacjenta będą spersonalizowane - zaprojektowane z myślą o konkretnej anomalii sercowo-naczyniowej czy chorobie.
   Podczas eksperymentów Amerykanie posłużyli się dwiema grupami komórek, z których uzyskali naczynia krwionośne. W pierwszej grupie komórki oznakowano środkiem kontrastowym do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Komórek z drugiej grupy nie modyfikowano w żaden sposób. Powstałe naczynia wszczepiono myszom. Zespół Breuera chciał sprawdzić, czy naczynia utworzone z komórek znakowanych kontrastem będą widoczne podczas MRI i czy zabieg ten nie wpływa niekorzystnie na komórki albo działanie naczyń.
   Tak jak się spodziewano, komórki znakowane kontrastem było widać na skanach, podczas gdy zadanie śledzenia komórek z grupy kontrolnej okazało się niewykonalne.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...