Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wypadek w pałacu Nerona

Recommended Posts

W Rzymie zawaliła się część sufitu pałacu cesarza Nerona. Zniszczeniu uległo około 60 metrów kwadratowych Domus Aurea co, jak mówi Antonello Vodret, jest jedną z największych katastrof, które spotkały tę budowlę w ciągu ostatnich 50 lat.

Specjaliści sądzą, że przyczyną wypadku było działanie wody. Nad Domus Aurea znajdują się łaźnie wybudowane przez cesarza Hadriana. Zawaliła się część tunelu łaźni.

Domus Aurea był zamknięty, gdyż prowadzone są w nim prace konserwacyjne, dlatego nikt nie ucierpiał podczas wypadku. Pałac otwarto dla zwiedzających w 1999 roku po 18-letnich pracach renowacyjnych. Został on zamknięty w 2001 roku po tym, jak zawaliła się część sufitu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, tyle setek lat przetrwało, a po pracach konserwatorskich nie wytrzymało 2 lata :D Ciekawe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wiele wskazuje na to, że Rzym będzie się mógł pochwalić kolejną sensacją archeologiczną. W Złotym Pałacu Nerona (Domus Aurea) natrafiono bowiem najprawdopodobniej na pozostałości coenatio rotunda, czyli obrotowej jadalni. Miała ona odzwierciedlać ruch Słońca i gwiazd po sklepieniu niebieskim.
   Rzymski pałac cesarza znajdował się między wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Wirującą jadalnię zlokalizowano na stanowisku po stronie Palatynu. Archeolodzy uważają, że ich znalezisko idealnie pasuje do opisu Swetoniusza z "Żywotów cezarów" (De vita Caesarum). Wg historyka, w rotundzie zamontowano okrągłą, obracającą się platformę z drewnianą podłogą. By nadążyć za ciałami niebieskimi, jej ruch nigdy nie ustawał – wirowała dzień i noc. Odkrycie nie ma sobie równych pomiędzy znaleziskami architektonicznymi z epoki starożytnego Rzymu – uważa Maria Antonietta Tomei.
   Dotąd powszechnie zakładano, że jadalnia znajdowała się raczej w ośmiokątnym pomieszczeniu na wzgórzu Colle Oppio.
   Pracami zespołu archeologów kieruje Francoise Villedieu. Do epokowego odkrycia doszło we wtorek (29 września). Rzymski pełnomocnik ds. pilnych prac archeologicznych Roberto Cecchi zarezerwował kolejne fundusze na potwierdzenie hipotezy, że rzeczywiście natrafiono na osławioną jadalnię Nerona. Najnowsze wykopaliska wykazały, że Domus Aurea był większy niż sądzono.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wysokość pomieszczenia, w którym pracujemy, wpływa na nasze możliwości poznawcze i sposób przetwarzania informacji. Badacze z University of Minnesota zaobserwowali, że za pośrednictwem procesu zwanego primingiem umiejscowienie sufitu oddziałuje na zdolność rozwiązywania problemów i zachowanie.
   Priming oznacza, że w głowie danej osoby zostaje aktywowany jakiś koncept. Kiedy ludzie znajdują się w pokoju z wysokim sufitem, uruchamia się idea wolności. Gdy sufit zwisa tuż nad ich głową, koncepty są bardziej ograniczone — wyjaśnia Joan Meyers-Levy, profesor marketingu.
   Idea wolności skutkuje takim przetwarzaniem informacji, które sprzyja większemu zróżnicowaniu przychodzących do głowy rozwiązań czy pomysłów. Poczucie ograniczenia uruchamia przetwarzanie informacji skoncentrowane na szczegółach.
   Badani mieli rozwiązać 3 testy. Składały się one z bardzo różnych zadań: od anagramów po ocenę produktu. W każdym z przypadków wysoko umieszczony sufit (ok. 3 m od ziemi) sprzyjał aktywności określanej przez badaczy jako mniej skrępowane, bardziej abstrakcyjne myślenie, podczas gdy wolontariusze pracujący w niższych pomieszczeniach (ok. 2,5 m) skupiali się raczej na szczegółach.
   Podczas primingu neutralny świadomy bodziec zostaje poprzedzony negatywnym lub pozytywnym bodźcem podprogowym. W ten sposób można wpływać na jego odbiór, choć on sam w sobie z niczym się raczej nie wiąże. Idea primingu jest w nauce obecna od dość dawna, nie podbudowano jej jednak solidnymi dowodami z zakresu tzw. neuronauk ani nawet psychologii eksperymentalnej. W 2002 przeprowadzono eksperyment, w ramach którego badanym wstępnie zasugerowano ideę "siebie" albo "innych", co zaskutkowało przetwarzaniem skoncentrowanym na wspólnocie lub, dla odmiany, jednostce.
   Profesor Meyers-Levy i Rui Zhu z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej sformułowały na podstawie swojej i wcześniejszych prac nową hipotezę, jak priming koncepcji wpływa na percepcję i zachowanie (Journal of Consumer Research).
   Pomysł dotyczący schematu przeprowadzonego eksperymentu zaczerpnęły z opisu doświadczeń religijnych pojawiających się w kaplicach z wyniosłymi sklepieniami oraz kapliczkach zrealizowanych z mniejszym rozmachem architektonicznym i w związku z tym dużo niższych.
   Meyers-Levy podkreśla, że empirycznie potwierdzone spostrzeżenia jej zespołu mogą się przydać przedstawicielom wielu zawodów. Pracownicy, od których oczekuje się kreatywności, powinni pracować w wysokich pomieszczeniach, ale księgowi i przedstawiciele zawodów technicznych w niskich. Chirurg powinien operować w sali z nisko zawieszonym sufitem, ponieważ jego fach wymaga precyzji.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...