Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Google - wielki producent serwerów

Rekomendowane odpowiedzi

Historia Google'a zaczynała się, gdy Siergiej Brin i Larry Page, w ramach szkolnej pracy zaliczeniowej, budowali komputer osobisty z podzespołów tanich producentów. Chcieli zaoszczędzić pieniądze i zastanawiali się, czy nie udałoby się stworzyć sieci takich maszyn, które przeszukiwałyby Internet znacznie bardziej skutecznie, niż ówczesne wyszukiwarki.
Obecnie Google nie musi się martwić o pieniądze na komputery, jednak coś z tamtej filozofii pozostało.

Koncern wydaje obecnie 1,5 miliarda dolarów rocznie na technologie i utrzymanie centrów operacyjnych, jednak większość z setek tysięcy używanych przez niego serwerów została zaprojektowana przez pracowników Google'a.

Martin Reynolds, analityk w firmie Gartner uważa, że Google jest największym po Dellu, HP i IBM-ie producentem serwerów na świecie. Co więcej, pewne fakty wskazują na to, że firma ta przymierza się do... projektowania własnych układów scalonych.

Jej główni rywale, Microsoft i Yahoo, tworzą oczywiście własne oprogramowanie do zarządzania swoimi sieciami i centrami bazodanowymi, jednak nie zajmują się budową sprzętu. Swoje komputery w większości kupują od Della, Sun Microsystems i Rackable systems.

Kevin Timmons, wiceprezes ds. operacyjnych Yahoo, mówi: W pewnym momencie trzeba zdecydować, co jest najważniejszą częścią biznesu. Czy masz zamiar budować własne rutery czy chcesz stworzyć najpopularniejszą na świecie stronę WWW? Bardzo trudno jest robić obie rzeczy na raz.

Google najwyraźniej zdecydowało się robić obie rzeczy. Martin Reynolds ocenia, że dzięki temu koszty tej firmy związane ze sprzętem komputerowym są o połowę niższe niż innych wielkich koncernów Internetowych i stanowią jedynie 10%, co na komputery musi wydać przeciętna firma.

Google nie zdradza swoich kosztów, ale Alan Eustace, wiceprezes ds. badań i systemów powiedział na konferencji dla analityków: Nie sądzimy, by nasza konkurencja była w stanie instalować swoje systemy taniej i szybciej. To daje nam nad nimi przewagę dwóch do pięciu lat.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...