Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

nkmarek

Nowi użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez nkmarek


  1. 16 godzin temu, Szedar napisał:

    Za wiki

    Dlaczego upierasz się, że ciemna materia (o ile jest ;)) to neutrina? Ciemna materia to i czarne dziury, planety, ludzie i neutrina, ale jest tego (wiemy) za mało, aby tłumaczyć to, co nazywamy ciemną materią. Stąd wiele innych pomysłów na DM.

    Nie upieram się, że to neutrina. Zastanawiam się dlaczego DM niewykrywalna ma mieć energię spoczynkową wyrażoną w GeV podczas gdy energia spoczynkowa neutrina jest z rzędu meV a przecież im lżejsza cząstka tym trudniej wykrywalna. Jednak neutrina wykrywamy a DM mimo miliardów razy większej energii spoczynkowej nie.


  2. 51 minut temu, Jajcenty napisał:

    Nie bardzo mi się chce to zdanie przyjąć. Do osiągnięcia prędkości światła potrzebna jest duża energia. Taka jaką żadna BH nie dysponuje, bo Lorentz zakazuje. Niektórzy wręcz mówią o nieskończonej energii potrzebnej do takiego zjawiska. 

    Prędkość ucieczki jest zdefiniowana jako prędkość początkowa jaką musi mieć ciało aby wyrwać się z pola grawitacyjnego i odlecieć w nieskończoność. Oznacza to że ciało przyciągane grawitacyjnie z nieskończoności (mające prędkość początkową = 0 względem obiektu przyciągającego)  spadając na obiekt osiągnie przy jego powierzchni prędkość ucieczki czyli C. Horyzont zdarzeń jest to miejsce z powierzchni którego aby odlecieć w nieskończoność trzeba mieć prędkość światła i analogicznie w drugą stronę. Oczywiście prędkość spadania może być mniejsza, nawet 1 m/s co zależy od warunków początkowych. Jakieś paradoksy muszą z tego wynikać (pewnie stąd wątpliwości czy BH istnieją).

     


  3. W dniu 28.02.2013 o 23:04, lester napisał:

     O ile faktycznie światło ani ani materia nie są w stanie opuścić obszaru poniżej promienia Schwarzschilda

    Poniżej horyzontu zdarzeń nie ma materii bo żadna materia nie jest w stanie poruszać się z prędkością światła a taką prędkość materia osiągnęła by przechodząc przez horyzont. Zapewne w trakcie przechodzenia zamienia się na energię promienistą a pod nim to już nawet nie jest zapewne energia promienista tylko co ? ... czysta grawitacja ?


  4. 18 godzin temu, Szedar napisał:

    Teoretycy mają kupę szalonych pomysłów na ciemną materię, zobacz przykładowo WIMP. Co do neutrin, to nie wiemy jaką mają masę. Górne ograniczenie jest chyba nawet mniejsze niż 0,4 eV; wiemy tylko, że mają masę.

    Tą wartość 0.4 eV (jako górne ograniczenie) zaczerpnąłem z artykułu na tym forum (taka wyszła z pomiarów). Tam też było, ze mogą mieć też 0.2eV. Mi tu chodzi bardziej o to czy nie ma błędu w tekście gdy pisząc o energii spoczynkowej ciemnej materii określa się ją na 6GeV czyli ok. 10 miliardów razy większej niż energia spoczynkowa neutrino. Tu przykładowo energia spoczynkowa elektronu to 0.5GeV.


  5. W dniu 22.03.2019 o 05:52, ex nihilo napisał:

    Nie miałem czasu, żeby się w to wkopać, ale podejrzewam, że efekt byłby taki, że fonony (fala) pójdą w górę a molekuły ośrodka w dół (na powierzchni Ziemi), czyli całość się zrównoważy do stanu takiego, jakby fonony miały zerową masę grawitacyjną.

    Tak jak powyżej napisał ex nihilo fala dźwiękowa poruszając się w ośrodku wprawia w ruch cząstki tego ośrodka, które nabywają w związku z tym masę relatywistyczną a ta powoduje zwiększenie oddziaływania grawitacyjnego i ruch cząstek w dół dlatego fonon leci do góry by to zrównoważyć :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...