Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Szedar

Users
 • Content Count

  49
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Szedar

 1. Szedar

  Wytwarzanie ciepła przez organizm

  Ciężki i długi wątek, postaram się dotknąć jednego tylko problemu, czyli szybszego wychładzania. Przyjmijmy rozsądnie, co znajduje potwierdzenie w statystyce, że skala podobieństwa mężczyzny do kobiety k > 1. Ilość oddawanego ciepła przy ustalonym gradiencie temperatury zależy od powierzchni ciała, a ta skaluje się jak k2, natomiast zasoby energii wewnętrznej do utracenia zależą od masy, co łatwo przekłada się na objętość ciała, ta ostatnia zaś skaluje się jak k3. Ostatecznie stosunek tempa traconej energii do masy jest proporcjonalny do 1/k, czyli kobiety wychładzają się szybciej.
 2. Szedar

  Roboty cząsteczkowe działają w stadzie

  Obawiam się, że byłaby to walka z wiatrakami, a nawet gorzej, bo z podkorowym imperatywem. W czasach, gdy Homo był zbieraczem, łowcą itp. napsuć dużo nie mógł; obecnie, gdy działa w skali całej planety jest jak jest...
 3. Szedar

  Roboty cząsteczkowe działają w stadzie

  Niestety, również nic odkrywczego - np. Lem, Niezwyciężony, 1964. Przy okazji hasło klucz - emergencja.
 4. Śledzia oczywiście; nie wiedziałaś, że to tradycyjne ucho na Wielkanoc? :)
 5. Dokładnie jak wigilijny żurek z kiełbasą i jajkiem oraz wielkanocną grzybową z uszkami.
 6. Ja zrezygnowałem z mięsa przez te smutne oczy wigilijnej pieczeni z zająca.
 7. Szedar

  Splątanie kwantowe

  Nie należę do kółka projektantów perpetuum mobile, ale jeśli Kolega podeśle gotowy zestaw Małego Magika, to uwierzę. ;) P.S. Bez przyczynowości wszystko to o kant stołu; hiperkomputera z tego nie będzie.
 8. Szedar

  Splątanie kwantowe

  Kolega kusi się i przełącza. Oczekuję tylko jednego: przełącza się PRZYCZYNOWO. Cóż, z ich punktu widzenia...
 9. Szedar

  Splątanie kwantowe

  Na informację właśnie istnieją; ta nie może być przekazana szybciej niż c.
 10. Podziwiam ludzi, którzy poświęcają tyle czasu, energii i zapału na tworzenie takich filmików. Wystarczy poświęcić dużo mniej czasu, by rozumienie terminów jak turbulencja atmosfery (ziemskiej) czy seeing całkowicie rozwiało bzdurną mistykę. Co do artykułu, to w Nature Astronomy wcale tego nie przeczytamy. Autorzy są dużo skromniejsi, przykładowe zdania ze wstępu: O "nieznanej dotychczas podstawowej stałej Słońca" nikt się nie zająknął.
 11. Nie robisz na odwrót, a dokładnie tak samo: Przemyśl podkreślenia. Na jakiej statystyce się opierasz? Ledwo, i to pośrednio głównie, odkrywamy planety pozasłoneczne, a Ty już wiesz jak tam jest? Dodatkowo, planety które odkrywamy (ich orbity, parametry itp.) to efekt selekcji obserwacyjnej. Dla mnie zarówno twierdzenie, że Galaktyka roi się od inteligentnego życia, jak i twierdzenie przeciwne, to czysta mistyka. Weźmy potencjalnego mędrca z buszu afrykańskiego, który nigdy nie widział i nie słyszał o białym człowieku. Jestem niemal pewien, że według niego czynnikiem niezbędnym do powstania inteligentnego życia jest czarna pigmentacja skóry.
 12. A co jest tezą? Czy Być może życie jakie znamy z Ziemi jest wyjątkowe, a istnieje zdecydowanie więcej innych podejść natury do tematu. By to rozstrzygnąć potrzeba jakiejś statystyki, a tymczasem ekstrapolujesz z jednego punktu jaki znamy. Dość ryzykowne podejście. Jeśli chodzi o zawartość pierwiastków ciężkich w dysku protoplanetarnym, to nasz układ nie jest niczym wyjątkowym. Tak, głównym ich dostawcą są wybuchy supernowych, których czas życia jest mikry wobec czasu życia Wszechświata, a ich eksplozje są niemal koniecznością. Patrząc w dłuższej perspektywie sprzyjają powstawaniu i niszczeniu życia.
 13. W naszym Słońcu również nie zachodzi synteza pierwiastków ciężkich (pomijam to, co można pominąć) i nic nie zapowiada, by zmieniło się to w ciągu najbliższych 5 miliardów lat. Pod koniec życia Słońce dozna błysku helowego, w którym gwałtownie nastąpi synteza węgla, ale uwolniona energia i wytworzone pierwiastki "ciężkie" niewiele zasilą krwioobieg Wszechświata. Nie ma to kompletnie związku z wykwitłym już na Ziemi życiem. Kto powiedział, że preferowana masa gwiazdy macierzystej musi leżeć w przedziale 0,85-1,25? P.S. Dostrzegam tu argumentację żywcem z liczącej około pół wieku, choć mistrzowskiej Summa technologiae. Od tego czasu nasza wiedza trochę się jednak pogłębiła.
 14. We wszystkich karłach ciągu głównego, w tym w Słońcu, zachodzi synteza helu z wodoru. Masa 0,08 \(M_\odot) jest faktycznie tą graniczną, przykładowo https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_karzeł W zakresie radiowym Ziemia to nie taka kropeczka. Sieje dość sporym nietermicznym szumem. Faktem jest, że ta kropeczka nie rozsmarowała się jeszcze zbytnio po Galaktyce: http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/3390.html Podejrzewam, że zanim ten sygnał dotrze do jakiejś zdolnej go przeanalizować cywilizacji, naszej już nie będzie. P.S. Z cywilizacją techniczną zgoda, ale ze znalezieniem inteligencji w ludziach mam problem.
 15. Szedar

  W przyszłości Słońce zamieni się w kryształ

  Połowa promienia Słońca? Toż to nie może być biały karzeł, one mają zdecydowanie mniejsze rozmiary.Widzę tu jeszcze większe manko. Nie przekreślałbym jednak światłej myśli technologicznej. W końcu diament można spalać lokalnie, a energię słać choćby fotonami. Cóż z tego, że się grawitacyjnie nieco zaczerwienią? Stać nas będzie, a co!
 16. Trudno się nie zgodzić. Warto jednak zaznaczyć, że przeżywalność po kuracjach naturalnych jest porównywalna z przeżywalnością po zabiegach szamańskich. no właśnie:
 17. Szedar

  Ranking polskich portali naukowych

  Podał pełne dane tu. Na dole link do arkusza.
 18. Szedar

  Panele słoneczne naśladujące ruch roślin

  Nie przekreślałbym i nie lekceważył pomysłu, choć rozumiem sceptycyzm przedmówców. Metr kwadratowy płaskiej powierzchni widziany po kątem 30 stopni to zawsze* pół metra kwadratowego. * no chyba, że te "roślinki" będą miały dłuuuugie łodyżki i w przeciwieństwie do imperatywu ewolucyjnego będą ze sobą współpracować, a nie konkurować.
 19. Szedar

  Ranking polskich portali naukowych

  Cieszy mnie niezła pozycja KW. Szkoda tylko, że cały punkt, a nawet z okładem, KW straciła przez brak pełnych namiarów na publikacje źródłowe. Było to już podnoszone wielokrotnie na forum i nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów pracy. W każdym razie gratulacje. To prawda. Z tego powodu życzę forumowiczom tylko wysokich lotów (szczególnie niektórym ).
 20. Szedar

  Ziemia coraz szybciej się ogrzewa?

  Czekam z niecierpliwością. W międzyczasie zauważ, że rysunek pierwszy, w którym chcesz wykazać jakąś tam korelację temperatury z długością cyklu słonecznego (pośrednio z aktywnością słoneczną) nie ma sensu. Uzupełnij go o nowsze dane, przykładowo: No i cała twoja "teoria" zrobiła sru. Co do rysunku drugiego, czy to na poważnie? Różnica 10 stopni w średniej globalnej to stabilne warunki? Gratuluję poczucia humoru.
 21. Szedar

  Supernowa zabiła megalodona?

  Wydaje mi się, że teraz jest bardziej dowcipnie, a zwyczajnie wraz z dotarciem do Ziemi promieniowania po wybuchu SN kilkaset razy zwiększyła się liczba mionów wtórnego promieniowania kosmicznego.
 22. Szedar

  Ziemię czeka powrót do geologicznej przeszłości

  Wobec ewidentnego niepowodzenia pewnego programu socjalnego w kontekście przyrostu naturalnego myśl przedmówcy może być światła i prorocza. Zagrzejemy trochę atmosferę, a przyrost naturalny, czego można oczekiwać, skoczy.
 23. Myślę, że lepszym miejscem dla kaznodziei byłoby Forum > Luźne gatki > Filozofia
×