Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Szedar

Użytkownicy
 • Zawartość

  39
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez Szedar

 1. Szedar

  Odkryto nieznaną dotychczas podstawową stałą Słońca

  Podziwiam ludzi, którzy poświęcają tyle czasu, energii i zapału na tworzenie takich filmików. Wystarczy poświęcić dużo mniej czasu, by rozumienie terminów jak turbulencja atmosfery (ziemskiej) czy seeing całkowicie rozwiało bzdurną mistykę. Co do artykułu, to w Nature Astronomy wcale tego nie przeczytamy. Autorzy są dużo skromniejsi, przykładowe zdania ze wstępu: O "nieznanej dotychczas podstawowej stałej Słońca" nikt się nie zająknął.
 2. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  Nie robisz na odwrót, a dokładnie tak samo: Przemyśl podkreślenia. Na jakiej statystyce się opierasz? Ledwo, i to pośrednio głównie, odkrywamy planety pozasłoneczne, a Ty już wiesz jak tam jest? Dodatkowo, planety które odkrywamy (ich orbity, parametry itp.) to efekt selekcji obserwacyjnej. Dla mnie zarówno twierdzenie, że Galaktyka roi się od inteligentnego życia, jak i twierdzenie przeciwne, to czysta mistyka. Weźmy potencjalnego mędrca z buszu afrykańskiego, który nigdy nie widział i nie słyszał o białym człowieku. Jestem niemal pewien, że według niego czynnikiem niezbędnym do powstania inteligentnego życia jest czarna pigmentacja skóry.
 3. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  A co jest tezą? Czy Być może życie jakie znamy z Ziemi jest wyjątkowe, a istnieje zdecydowanie więcej innych podejść natury do tematu. By to rozstrzygnąć potrzeba jakiejś statystyki, a tymczasem ekstrapolujesz z jednego punktu jaki znamy. Dość ryzykowne podejście. Jeśli chodzi o zawartość pierwiastków ciężkich w dysku protoplanetarnym, to nasz układ nie jest niczym wyjątkowym. Tak, głównym ich dostawcą są wybuchy supernowych, których czas życia jest mikry wobec czasu życia Wszechświata, a ich eksplozje są niemal koniecznością. Patrząc w dłuższej perspektywie sprzyjają powstawaniu i niszczeniu życia.
 4. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  W naszym Słońcu również nie zachodzi synteza pierwiastków ciężkich (pomijam to, co można pominąć) i nic nie zapowiada, by zmieniło się to w ciągu najbliższych 5 miliardów lat. Pod koniec życia Słońce dozna błysku helowego, w którym gwałtownie nastąpi synteza węgla, ale uwolniona energia i wytworzone pierwiastki "ciężkie" niewiele zasilą krwioobieg Wszechświata. Nie ma to kompletnie związku z wykwitłym już na Ziemi życiem. Kto powiedział, że preferowana masa gwiazdy macierzystej musi leżeć w przedziale 0,85-1,25? P.S. Dostrzegam tu argumentację żywcem z liczącej około pół wieku, choć mistrzowskiej Summa technologiae. Od tego czasu nasza wiedza trochę się jednak pogłębiła.
 5. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  We wszystkich karłach ciągu głównego, w tym w Słońcu, zachodzi synteza helu z wodoru. Masa 0,08 \(M_\odot) jest faktycznie tą graniczną, przykładowo https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_karzeł W zakresie radiowym Ziemia to nie taka kropeczka. Sieje dość sporym nietermicznym szumem. Faktem jest, że ta kropeczka nie rozsmarowała się jeszcze zbytnio po Galaktyce: http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/3390.html Podejrzewam, że zanim ten sygnał dotrze do jakiejś zdolnej go przeanalizować cywilizacji, naszej już nie będzie. P.S. Z cywilizacją techniczną zgoda, ale ze znalezieniem inteligencji w ludziach mam problem.
 6. Szedar

  W przyszłości Słońce zamieni się w kryształ

  Połowa promienia Słońca? Toż to nie może być biały karzeł, one mają zdecydowanie mniejsze rozmiary.Widzę tu jeszcze większe manko. Nie przekreślałbym jednak światłej myśli technologicznej. W końcu diament można spalać lokalnie, a energię słać choćby fotonami. Cóż z tego, że się grawitacyjnie nieco zaczerwienią? Stać nas będzie, a co!
 7. Trudno się nie zgodzić. Warto jednak zaznaczyć, że przeżywalność po kuracjach naturalnych jest porównywalna z przeżywalnością po zabiegach szamańskich. no właśnie:
 8. Szedar

  Ranking polskich portali naukowych

  Podał pełne dane tu. Na dole link do arkusza.
 9. Szedar

  Panele słoneczne naśladujące ruch roślin

  Nie przekreślałbym i nie lekceważył pomysłu, choć rozumiem sceptycyzm przedmówców. Metr kwadratowy płaskiej powierzchni widziany po kątem 30 stopni to zawsze* pół metra kwadratowego. * no chyba, że te "roślinki" będą miały dłuuuugie łodyżki i w przeciwieństwie do imperatywu ewolucyjnego będą ze sobą współpracować, a nie konkurować.
 10. Szedar

  Ranking polskich portali naukowych

  Cieszy mnie niezła pozycja KW. Szkoda tylko, że cały punkt, a nawet z okładem, KW straciła przez brak pełnych namiarów na publikacje źródłowe. Było to już podnoszone wielokrotnie na forum i nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów pracy. W każdym razie gratulacje. To prawda. Z tego powodu życzę forumowiczom tylko wysokich lotów (szczególnie niektórym ).
 11. Szedar

  Ziemia coraz szybciej się ogrzewa?

  Czekam z niecierpliwością. W międzyczasie zauważ, że rysunek pierwszy, w którym chcesz wykazać jakąś tam korelację temperatury z długością cyklu słonecznego (pośrednio z aktywnością słoneczną) nie ma sensu. Uzupełnij go o nowsze dane, przykładowo: No i cała twoja "teoria" zrobiła sru. Co do rysunku drugiego, czy to na poważnie? Różnica 10 stopni w średniej globalnej to stabilne warunki? Gratuluję poczucia humoru.
 12. Szedar

  Supernowa zabiła megalodona?

  Wydaje mi się, że teraz jest bardziej dowcipnie, a zwyczajnie wraz z dotarciem do Ziemi promieniowania po wybuchu SN kilkaset razy zwiększyła się liczba mionów wtórnego promieniowania kosmicznego.
 13. Szedar

  Ziemię czeka powrót do geologicznej przeszłości

  Wobec ewidentnego niepowodzenia pewnego programu socjalnego w kontekście przyrostu naturalnego myśl przedmówcy może być światła i prorocza. Zagrzejemy trochę atmosferę, a przyrost naturalny, czego można oczekiwać, skoczy.
 14. Szedar

  USGS odkryła największe złoże ropy i gazu w swojej historii

  Myślę, że lepszym miejscem dla kaznodziei byłoby Forum > Luźne gatki > Filozofia
 15. Szedar

  Wiemy, ile światła wyemitowały gwiazdy w historii wszechświata

  20,3*2,73 to właśnie ok. 400, ale jeśli ktoś woli, to: https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_microwave_background Założę się, że każdy pewnie widział CMB: http://nighstars.pl/2015/10/17/szum-w-radiu-i-tv-skad-pochodzi/
 16. Szedar

  Prezydent Trump nie wierzy w rządowy raport dot. zmian klimatu

  Do czego tu wracać? Trump jasno wyraził się, że nie ufa wskazaniom termometrów.
 17. Szedar

  Wiemy, ile światła wyemitowały gwiazdy w historii wszechświata

  Można jeszcze prościej: rozkład Plancka podzielony przez energię fotonu i scałkowany daje N = 20.3 T3 (w cm-3), co można zastosować wprost, ponieważ CMB jest z grubsza promieniowaniem izotropowym - świeci z każdego punktu na niebie.
 18. Szedar

  Wiemy, ile światła wyemitowały gwiazdy w historii wszechświata

  To nie jest domniemanie, a wynik obserwacji i prostego oszacowania; mierzymy w końcu strumień CMB. Możesz zresztą zrobić to prościej, czyli wiedząc, że jest to podręcznikowo termiczne promieniowanie o T jakieś 2.7 K. Wystarczy skorzystać z prawa Stefana-Boltzmanna i podzielić przez średnią energię fotonu. Wyjdzie, że na jeden foton "gwiazdowy" przypada ok. 105 fotonów CMB. Nie ma tu żadnej sprzeczności. Wystarczy sobie uświadomić ile razy mniejszą energię ma taki foton od fotonu "gwiazdowego". P.S. Zgodność obserwacji CMB z modelem Wielkiego Wybuchu doczekała się dawno temu nagrody Nobla. Znalazłem jeszcze w pewnych notkach oszacowanie gęstości fotonów CMB na 400 w cm3.
 19. Szedar

  Wiemy, ile światła wyemitowały gwiazdy w historii wszechświata

  Pozostałość po nim to mikrofalowe promieniowanie tła. Jest tego parę rzędów wielkości więcej niż fotonów, które wyemitowały gwiazdy.
 20. Szedar

  Prezydent Trump nie wierzy w rządowy raport dot. zmian klimatu

  "Jest korelacja" i "nie ma korelacji" to dla Ciebie to samo? Rozbrajająca ignorancja. To po co piszesz?
 21. Szedar

  Prezydent Trump nie wierzy w rządowy raport dot. zmian klimatu

  Nie. W ciągu ostatnich ośmiu lat stężenie CO2 nie było poniżej 380 ppm
×