Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Szedar

Użytkownicy
 • Zawartość

  45
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Szedar w dniu 29 listopada 2018

Użytkownicy przyznają Szedar punkty reputacji!

Reputacja

5 Obiecująca

O Szedar

 • Tytuł
  Fuks
 1. Śledzia oczywiście; nie wiedziałaś, że to tradycyjne ucho na Wielkanoc? :)
 2. Dokładnie jak wigilijny żurek z kiełbasą i jajkiem oraz wielkanocną grzybową z uszkami.
 3. Ja zrezygnowałem z mięsa przez te smutne oczy wigilijnej pieczeni z zająca.
 4. Szedar

  Splątanie kwantowe

  Nie należę do kółka projektantów perpetuum mobile, ale jeśli Kolega podeśle gotowy zestaw Małego Magika, to uwierzę. ;) P.S. Bez przyczynowości wszystko to o kant stołu; hiperkomputera z tego nie będzie.
 5. Szedar

  Splątanie kwantowe

  Kolega kusi się i przełącza. Oczekuję tylko jednego: przełącza się PRZYCZYNOWO. Cóż, z ich punktu widzenia...
 6. Szedar

  Splątanie kwantowe

  Na informację właśnie istnieją; ta nie może być przekazana szybciej niż c.
 7. Szedar

  Odkryto nieznaną dotychczas podstawową stałą Słońca

  Podziwiam ludzi, którzy poświęcają tyle czasu, energii i zapału na tworzenie takich filmików. Wystarczy poświęcić dużo mniej czasu, by rozumienie terminów jak turbulencja atmosfery (ziemskiej) czy seeing całkowicie rozwiało bzdurną mistykę. Co do artykułu, to w Nature Astronomy wcale tego nie przeczytamy. Autorzy są dużo skromniejsi, przykładowe zdania ze wstępu: O "nieznanej dotychczas podstawowej stałej Słońca" nikt się nie zająknął.
 8. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  Nie robisz na odwrót, a dokładnie tak samo: Przemyśl podkreślenia. Na jakiej statystyce się opierasz? Ledwo, i to pośrednio głównie, odkrywamy planety pozasłoneczne, a Ty już wiesz jak tam jest? Dodatkowo, planety które odkrywamy (ich orbity, parametry itp.) to efekt selekcji obserwacyjnej. Dla mnie zarówno twierdzenie, że Galaktyka roi się od inteligentnego życia, jak i twierdzenie przeciwne, to czysta mistyka. Weźmy potencjalnego mędrca z buszu afrykańskiego, który nigdy nie widział i nie słyszał o białym człowieku. Jestem niemal pewien, że według niego czynnikiem niezbędnym do powstania inteligentnego życia jest czarna pigmentacja skóry.
 9. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  A co jest tezą? Czy Być może życie jakie znamy z Ziemi jest wyjątkowe, a istnieje zdecydowanie więcej innych podejść natury do tematu. By to rozstrzygnąć potrzeba jakiejś statystyki, a tymczasem ekstrapolujesz z jednego punktu jaki znamy. Dość ryzykowne podejście. Jeśli chodzi o zawartość pierwiastków ciężkich w dysku protoplanetarnym, to nasz układ nie jest niczym wyjątkowym. Tak, głównym ich dostawcą są wybuchy supernowych, których czas życia jest mikry wobec czasu życia Wszechświata, a ich eksplozje są niemal koniecznością. Patrząc w dłuższej perspektywie sprzyjają powstawaniu i niszczeniu życia.
 10. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  W naszym Słońcu również nie zachodzi synteza pierwiastków ciężkich (pomijam to, co można pominąć) i nic nie zapowiada, by zmieniło się to w ciągu najbliższych 5 miliardów lat. Pod koniec życia Słońce dozna błysku helowego, w którym gwałtownie nastąpi synteza węgla, ale uwolniona energia i wytworzone pierwiastki "ciężkie" niewiele zasilą krwioobieg Wszechświata. Nie ma to kompletnie związku z wykwitłym już na Ziemi życiem. Kto powiedział, że preferowana masa gwiazdy macierzystej musi leżeć w przedziale 0,85-1,25? P.S. Dostrzegam tu argumentację żywcem z liczącej około pół wieku, choć mistrzowskiej Summa technologiae. Od tego czasu nasza wiedza trochę się jednak pogłębiła.
 11. Szedar

  Życie na Ziemi istnienie dzięki zderzeniu dwóch planet?

  We wszystkich karłach ciągu głównego, w tym w Słońcu, zachodzi synteza helu z wodoru. Masa 0,08 \(M_\odot) jest faktycznie tą graniczną, przykładowo https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_karzeł W zakresie radiowym Ziemia to nie taka kropeczka. Sieje dość sporym nietermicznym szumem. Faktem jest, że ta kropeczka nie rozsmarowała się jeszcze zbytnio po Galaktyce: http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/3390.html Podejrzewam, że zanim ten sygnał dotrze do jakiejś zdolnej go przeanalizować cywilizacji, naszej już nie będzie. P.S. Z cywilizacją techniczną zgoda, ale ze znalezieniem inteligencji w ludziach mam problem.
 12. Szedar

  W przyszłości Słońce zamieni się w kryształ

  Połowa promienia Słońca? Toż to nie może być biały karzeł, one mają zdecydowanie mniejsze rozmiary.Widzę tu jeszcze większe manko. Nie przekreślałbym jednak światłej myśli technologicznej. W końcu diament można spalać lokalnie, a energię słać choćby fotonami. Cóż z tego, że się grawitacyjnie nieco zaczerwienią? Stać nas będzie, a co!
 13. Trudno się nie zgodzić. Warto jednak zaznaczyć, że przeżywalność po kuracjach naturalnych jest porównywalna z przeżywalnością po zabiegach szamańskich. no właśnie:
 14. Szedar

  Ranking polskich portali naukowych

  Podał pełne dane tu. Na dole link do arkusza.
 15. Szedar

  Panele słoneczne naśladujące ruch roślin

  Nie przekreślałbym i nie lekceważył pomysłu, choć rozumiem sceptycyzm przedmówców. Metr kwadratowy płaskiej powierzchni widziany po kątem 30 stopni to zawsze* pół metra kwadratowego. * no chyba, że te "roślinki" będą miały dłuuuugie łodyżki i w przeciwieństwie do imperatywu ewolucyjnego będą ze sobą współpracować, a nie konkurować.
×