Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Astro

Users
 • Content Count

  580
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Astro

 1. Dodam jeszcze tylko, że jeśli komuś kubek się nie podoba i założymy, iż jest graniastosłupem prawidłowym czworokątnym, to opór denka (w poprzek oczywiście) zależy tylko od grubości denka. Generowane napięcie zależy liniowo od boku kwadratu, więc jeśli ktoś woli kubek 10x10x5, to zagotowanie wody zajmie mu dwa razy mniej czasu (o ile zdoła oczywiście biec 2 m/s z kubkiem w takim polu).
 2. Pole jednorodne 10 T z góry w dół, garnek o podstawie kwadratowej o boku 5 cm stalowy, o grubości denka 1 mm. Długo biegać nie musisz; wystarczy 20 sekund. ta Tesla (bo jednostka to jednak tesla) stoi sporo: http://www.encyklopedia.moto.pl/tesla/model-s/cena/ P.S. Paradoksalne może być tylko to, że napięcie między przeciwnymi bokami kubka jest niewielkie, raptem 1 V, opór jednak denka jest malutki i odpowiedni prąd to 10000 A. W estetyzm nie idźmy; wystarczy, że jest mniej więcej poprawnie. ed: Zapomniałem, ale to może nie jest tak bardzo istotne: przyjąłem garnek półlitrowy.
 3. Radar. Zgodnie z argumentacją Jajcentego da się znieść; niewybaczalny byłby chyba tylko prąd o napięciu paru amperów. Naiwnie wierzę, że jednak ma. Również naiwnie wierzę, że niektórych może jednak zachęcić. Tu się kolega myli, bo osobiście jednak odczuwam intuicyjnie. Pytanie nie tyle zaczepne, co banalnie niedzielne. Miłego weekendu Jajcenty (nie czepiam się warunków "normalnych", które dla mnie są niezbyt normalne ). ed: Dla ścisłości Jajcenty. Kubków jest w uj i trochę rodzajów; szklane, metalowe, ciężkie, cienkościenne itd. (o tym jak biegasz i po jakim torze już nie wspomnę).
 4. P.S. Czasem się zastanawiam, czy jednak się nie poddać i nie pójść w kierunku "populizmu" (wciąż odróżniam jeszcze od popularyzatorstwa - może niesłusznie?). Co za problem podawać stężenie molowe w procentach, prawda?
 5. Dla ścisłości: moc - jednostka W (wat); natężenie pola magnetycznego - A/m (amper na metr); indukcja magnetyczna - T (tesla).
 6. Ze względu na mniejsze przyspieszenie grawitacyjne Pandory nie porównywałbym Toruk Machto z C. boreas, ponieważ ten pierwszy mógł spokojnie mieć większą masę (i zapewne miał ).
 7. Ech, nie szukałem oryginalnego artu (bo linku bezpośredniego brak ), ale zdecydowanie nie tak. Nawet ponad 40% to np. 44%, a pulsary (jako gwiazdy neutronowe) muszą mieć najmniej masę słoneczną (z małym okładem). Przykładowo na wiki (przepraszam, znów tylko po francusku ), co potwierdza pierwszy z brzegu link (praca źródłowa na arxiv) masy składników tego układu to coś kole 1,3 masy Słońca jak przystało. Przy okazji. To nie pierwszy raz gdy pulsary mierzą się z OTW i to z sukcesem zresztą (a może na odwrót ). ed. Przepraszam, ale jest na wiki cyrylica jeśli ktoś woli (nawet ładniej).
 8. Pi jest prawie wszędzie, kompletnie mi nie przeszkadza. ed: Wydaje mi się, że kwadraturę koła właśnie już dawno temu rozwiązaliśmy i to nie sprawia nam problemu.
 9. Kupę lat temu łatwo ograł Kreatora Planck swoim naturalnym systemem jednostek. Może i alfę da się sprowadzić do parteru jedynką?
 10. "To było bardzo dawno temu, jakieś 400 miliardów lat"... Że pastisz już wiem, ale postaram się posłuchać dalej. To ja może polecę (celowo od tego momentu): https://www.youtube.com/watch?v=2XzyEAdj-FM&feature=youtu.be&t=426
 11. No to prawie się zgadzamy. Szkoda tylko, że to 137 nie bardzo chce być naturalne, jak i to, że nie w każdym eksperymencie chce być blisko 137.
 12. E tam; ja wiem że są systemy o dowolnej precyzji (sam mam taką starą, ale krzepką algebrę pod linuchem. którą czasem, przy braku czegoś lepszego do roboty uruchomię; rzadko, ale się zdarzy ). Ech... Mówisz, że jednak 42? Zawsze spodziewałem się, że odpowiedź jednak musi być dłuższa... Ale może tak.
 13. ech... 137 mnie rozczarowało; to nie jest odpowiedź na wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę. Jest wręcz trywialne. Podaję pierwsze odpowiedzi z brzegu: x, y, z, gdzie x3+y3+z3=137: -758 -428 801 -758 801 -428 -428 -758 801 -428 801 -758 a nawet tak proste jak: -9 -11 13 ech........... Ups, niepotrzebnie powieliłem ale to z pliku wyjściowego. (algorytm był całkiem chałupniczy)
 14. Yes! Yes! Yes!!! (pierwszy ) ed: Dla "informatyków": takie (-80538738812075974)3 trochę ciężko idzie w long long.
 15. No cóż, dendrolodzy są dziwni... Faktycznie "przy podstawie" to dla nich synonim pierśnicy. Mogę to zrozumieć, bo jak się biega po lesie z pianą na ustach to może coś się skrócić. 3grosze, żargon żargonem, ale pierśnica to ścisła definicja. Oczywiście szło o obwód, przepraszam (piwo niekoniecznie łagodzi obyczaje )
 16. Też ma się znajomych od architektury krajobrazu (zapyta się za dwa - trzy dni), ale niech Ci będzie. P.S. Może nawet w tygodniu uda się złapać leśniczego.
 17. Dwa pi er ma być 5,5, co jest szkolne, czyli daje około 1,75 metra średnicy. Na wiki (co prawda po francusku) mówią o 5,5 metra średnicy: https://fr.wikipedia.org/wiki/Dinizia_excelsa
 18. Widzę, że poruszyło https://forum.kopalniawiedzy.pl/topic/23828-artykuły-naukowe-i-popularnonaukowe-z-innych-portali/page/2/?tab=comments#comment-152839 W poniedziałek będzie więcej i mam nadzieję, że KW jednak się nie rozwiąże.
 19. No to pokaż ich i nie pisz o jednorożcach. Jesteś jeszcze trzeźwy? Bo wątpię.
×
×
 • Create New...