Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

mcezar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    79
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez mcezar

  1. Wydawało mi się że ewolucja jest bardziej wyjątkiem niż prawem fizyki, a tu proszę - bardzo eleganckie wyjaśnienie.
  2. To trochę przerażające, że wiadomości "NASA i DARPA zbudują jądrowy silnik termiczny..." i "Powstała w pełni degradowalna papierowa słomka...." znajdują się obok siebie w dziale Technologia. Co za czasy.
  3. A nie lepiej zminiaturyzować go tak, żeby nie musiał być elastyczny? Przecież takiego 8-bitowca pewnie się da naprawdę bardzo mocno zminiaturyzować i problem z głowy. A dodatkowo będzie mniej energożerny.
  4. Noooo, przesadziłeś. O ile dobrze rozumiem, nie chodzi o wynik meczu, tylko o to, jakiej średnicy piłka zmieści się w bramce. A to już możemy dość precyzyjnie policzyć, o ile piłka stosuje się do "normalnej" fizyki. "Normalnej" - chodziło mi o to, czy chodząc do technikum w takiej odległej galaktyce nadal uczyłbym się takiej samej stałej Plancka, wartości c czy liczby pi? Bo jeżeli tak, to nuda.
  5. Ale... tego się nie da wytłumaczyć "normalną" fizyką, prawda?
  6. Ja tam jak tylko zobaczyłem wiadomość o zmianie grafiku, pomyślałem "AHA! Coś zepsuli, więc robią tak zwaną zmianę grafiku, żeby się naradzić, jak to zamieść pod dywan!". Bardzo zgrabnie to wytłumaczyli, przyznaję. Obym nie miał racji.
  7. Skoro już mamy szukać kosmitów, liczyłem na jakieś bardziej egzotyczne rozwiązanie - nie oparte na węglu. A tu widzę szukamy biologicznych braci, eh, nuda...
  8. Rozumiem że w kosmos też pojedzie drogą lądową, żeby nie narażać się na turbulencje i nagłe zmiany temperatury? Trochę to zabawne, że łatamy dziury w drodze przed sprzętem, który później zapakujemy na rakietę i odpalimy pod nią parę ton wodoru
  9. Dobre, ale jednak news o powrocie Voyagera - to było prawdziwe mistrzostwo. Do dziś czuję te ciarki;) https://kopalniawiedzy.pl/Voyager-2-kurs-sonda,29840
  10. W 6:58, a więc w najciekawszym momencie mamy nagłą zmianę ujęcia - albo inna kamera (z innej strony), albo... inna rakieta? Szukałem bardziej ciągłego filmu, ale na razie nie znalazłem...
  11. Czyli... problem optyczny został "rozwiązany" przez "komputer" optyczny? To nie jest trochę tak, jakby teoretyczny problem "oblicz, kiedy kamień spadnie na ziemię" rozwiązać metodą rzucenia kamienia na ziemię?
  12. I różne 3-literowe amerykańskie agencje na to pozwalają? Czy w zwrocie "bezpieczna komunikacja" kryje się automatyczny dostęp do danych dla nich?
  13. Można uznać że akurat na KW się czepiam, bo zakładam że tu czytelnicy są raczej świadomi, ale w jakimś "zwykłym" medium to już brzmi jakby Chiny pierwsze poleciały na Marsa zostawiając całą resztę świata daleko w tyle... Chyba wszyscy tłumaczą z tego samego źródła i bez zastanowienia, jak to brzmi po polsku. Ale mi też się nie chce szukać, więc pytam:)
  14. "...Chiny będą pierwszym państwem, które podczas pierwszej misji na Marsa umieściło tam orbiter i lądownik" - słyszę to dziś od rana we wszystkich mediach i zastanawiam się - jak to się ma do amerykańskich łazików, które od lat tam siedzą? Chodzi o "pierwszą misję"? Czy o "orbiter i lądownik"? Trochę to brzmi jak naciąganie sensacji, bo ani to pierwszy lądownik, ani orbiter, ani misja. No, chyba że ta w kooperacji z Rosją się nie liczy.
  15. Jak to " tamtejsze laboratorium nie osiąga jeszcze tak niskich temperatur, jak instalacje na Ziemi" - a nie wystarczy wystawić go za okno? Czego jak czego, ale niskich temperatur chyba w kosmosie nie brakuje.
  16. No dobra, poczytałem i wydaje mi się że jest jeszcze gorzej - ITER ma działać na deuter i tryt. Deuteru w wodzie morskiej jest jakieś 0,015% , czyli dużo mniej niż uranu 235 w uranie. Ja wiem, że wody jest dużo więcej niż uranu, ale odfiltrować ten deuter chyba nie będzie wcale łatwo, nie mówiąc o przechowywaniu, bo rozumiem, że będzie uciekać ze zbiorników równie szybko co wodór. A trytu jak widzę w ogóle nie ma, trzeba go wyprodukować... Czy efektywność fuzji jest naprawdę tak wielka, że to się będzie opłacać? Cóż, chyba tak, skoro pakujemy w to grube miliardy. Jedyny czysty zysk jaki widzę to że rozwiązanie jest dość bezpieczne i czyste ekologicznie (o ile wirówki deuterowe i fabryki trytu nie zatrują środowiska bardziej niż Bełchatów). Ale nadal wydaje mi się że nazywanie fuzji "niewyczerpanym i darmowym" źródłem energii to gruba przesada.
  17. Może niech to zbuduje Covec, u nas się wykazał:) Niech mi ktoś (poważnie) wytłumaczy, skąd takie przekonanie, że fuzja to "niewyczerpane" źródło energii - w końcu palimy tam wodorem / deuterem czy tam czymś podobnym - a ani wodór ani deuter nie leży na ulicach... Ja rozumiem, że fuzja jest bardziej efektywna niż rozszczepienie, ale też wymaga paliwa i to paliwo nie jest darmowe ani niewyczerpane, prawda?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...