Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

mcezar

Users
 • Content Count

  57
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by mcezar

 1. No dobra, poczytałem i wydaje mi się że jest jeszcze gorzej - ITER ma działać na deuter i tryt. Deuteru w wodzie morskiej jest jakieś 0,015% , czyli dużo mniej niż uranu 235 w uranie. Ja wiem, że wody jest dużo więcej niż uranu, ale odfiltrować ten deuter chyba nie będzie wcale łatwo, nie mówiąc o przechowywaniu, bo rozumiem, że będzie uciekać ze zbiorników równie szybko co wodór. A trytu jak widzę w ogóle nie ma, trzeba go wyprodukować... Czy efektywność fuzji jest naprawdę tak wielka, że to się będzie opłacać? Cóż, chyba tak, skoro pakujemy w to grube miliardy. Jedyny czysty zysk jaki widzę to że rozwiązanie jest dość bezpieczne i czyste ekologicznie (o ile wirówki deuterowe i fabryki trytu nie zatrują środowiska bardziej niż Bełchatów). Ale nadal wydaje mi się że nazywanie fuzji "niewyczerpanym i darmowym" źródłem energii to gruba przesada.
 2. Może niech to zbuduje Covec, u nas się wykazał:) Niech mi ktoś (poważnie) wytłumaczy, skąd takie przekonanie, że fuzja to "niewyczerpane" źródło energii - w końcu palimy tam wodorem / deuterem czy tam czymś podobnym - a ani wodór ani deuter nie leży na ulicach... Ja rozumiem, że fuzja jest bardziej efektywna niż rozszczepienie, ale też wymaga paliwa i to paliwo nie jest darmowe ani niewyczerpane, prawda?
 3. Biały karzeł węglowy? No to jest nadzieja dla polskiej energetyki...
 4. No przecież to jasne - wysyłają w kosmos Machete Corteza.
 5. Pomijając Skynet - z wyglądu i dźwięku mogą przypominać Tie-Fightery...
 6. Polski kornik drukarz spod Białowieży lubi to.
 7. Naprawdę nie ma nic lepszego do zilustrowania EmDrive niż ten sam od x lat rysunek w Paincie?
 8. Eeee, skupili by się raczej na transporterze, albo budowie Enterprise...
 9. Widocznie była promocja "Crack 1 iPhone, get another crack for free".
 10. Dzięki, właśnie wydawało mi się że czegoś jednak brakuje...
 11. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z tym zapisem całości raz na 24h?
 12. ...ale jak rozumiem w tej chwili to co ląduje to też nie jest całość, która wystartowała... czyli nie dość że człony startowe i tak spadają do oceanu, to jeszcze musimy zabrać paliwo żeby na koniec wyhamować lądującą rakietę... nadal nie widzę sensu.
 13. Skoro podejście "wahadłowcowe" jest takie dobre, to czemu SpaceX i inni upierają się na lądowaniu rakietą? W czym tkwi zaleta lądowania na słupie ognia, poza udowodnieniem sobie że to możliwe?
 14. Nic innowacyjnego tu nie widzę... Ot, niezbyt pomysłowe połączenie istniejących elementów. Nadaje się na pracę inżynierską, bo na magisterkę to chyba mało...
 15. To zależy w którą stronę te zmiany prawa będą postępować. Dlaczego nie skonstruować podatków tak, żeby zachęcać korporacje do płacenia w kraju - nikt nie będzie sobie komplikować życia na siłę jeżeli nie będzie to solidnie opłacalne... ale jak rozumiem mówimy tu o zmianach prawa zakazujących "niemoralnych" praktyk - a tego jak widać nie da się zrobić.
 16. Jakoś tak włos (cały, nie 1/1000) mi się jeży na myśl że umieszcza się przez wiele miesięcy z ogromną precyzją segmenty lustra, po czym wsadzi się to wszystko w pudło i odpali pod nim silnik rakietowy.... na miejscu tych którzy to projektowali i składali do kupy, widząc podczas startu jak to się wszystko trzęsie i skacze, osiwiał bym do reszty...
 17. Niepokojąco falliczny kształt... dobrze że nie ma jeszcze 2 dużych okrągłych zbiorników na dole:)
 18. To ja proponuję od razu rezerwację 6G - do cywilnej teleportacji.
 19. Ja na widok kamery (zwłaszcza fotoradaru) mam raczej ochotę przeprowadzić klasyczny atak - dubeltówka, kij bejsbolowy, te sprawy...
×
×
 • Create New...