Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

tommy2804

Users
 • Content Count

  241
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Posts posted by tommy2804


 1. Nie rozumiem dlaczego zakładamy że obca cywilizacja bedzie korzystać z podobnej technologii do naszej. Komputery i urządzenia elektryczne wcale nie muszą emitować ciepła jeżeli są zaprojektowane w innej technologii lub dobrze izolowane, a nawet w podobnej technologii można zastosować inne przewodnicto zmniejszając straty energii w urządzeniu i tym samym zmniejszając niepotrzebną emisję cieplną. Postęp technologiczny także prowadzi do miniaturyzacji urzadzeń a więc zmniejszenia ich poboru mocy. Prawdopodobieństwo na znalezienie życia taką metoda wydaje sie naprawdę nikłe bo poszukiwali byśmy cywilizacji na podobnym poziomie rozwoju do naszej własnej- wczesnej epoki industrialnej gdzie energetyka istnieje dopiero kilkaset lat lub mniej. Tym samym uważam prowadzenie podobnych badań -na etapie kiedy dzieci giną z głodu a planeta dogorywa i umiera poprzez nasz bezmyślnie egocentryczny postęp- za nierozważne straty finansowe. Podobne badania raczej nie przyczyniają się w żaden sposób do poprawy jakości naszego życia za to pochłaniają spore ilości finansów które można przeznaczyć na coś pożytecznego jak ochrona środowiska, póki jeszcze ono istnieje...

   

  Panie Kolego,

   

  dlatego były prowadzone poszukiwania w zakresie podczerwieni, bowiem istnieje przeświadczenie, iż hipotetyczna wysoko zaawansowana cywilizacja potrzebuje i wykorzystuje wielkie ilości energii (np. do otwarcia tunelu czasoprzestrzennego). Powstaje przy tym tzw. ciepło odpadowe, które naukowcy mają nadzieję odkryć. 

  Inna sprawa, że w podczerwieni można również wykryć (ze względu na emisję wspomnianego "ciepła") tzw. sfery Dysona i pierścienie Nivena, czyli megastruktury służące obcym do czerpania energii (w tym przypadku z gwiazd), których obecność też świadczyłaby o istnieniu tychże cywilizacji..


 2. Dobra wiadomość dla przyszłych misji mających na celu założenie bazy/baz. Istnienie takich jaskich z pewnością uprości i zredukuje koszty ich powstania (nie trzeba będzie konstruować ciężkich osłon chroniących przed promieniowaniem). A te mniej "stabilne" będzie można wykorzystać np. jako przyszłe składowiska odpadów z elektrowni jądrowych i termojądrowych (podczas procesu fuzji też takowe powstają, aczkolwiek w dużo mniejszej ilości).


 3.  

  Sławko. To raczej pewne, że wyniku tego "ultramaratonu" byśmy nie dożyli. ;)

  http://en.wikipedia.org/wiki/Spirit_%28rover%29#Image_map_of_Mars

  ;) Musielibyśmy się "uzbroić" w cierpliwość.

   

   

  A tak bardziej poważnie, to gratulacje i głębokie ukłony dla inżynierów, którzy zaprojektowali rzeczony łazik. Swoją misję wypełnił, a czas funkcjonowania to już liczymy w kilku tysiącach procent początkowo zakładanego;) To jest też wskazówka, jak należy projektować przyszłe urządzenia do eksploarcji planet i innych obiektów kosmicznych.


 4. Czyli tzw. sonda von Neumanna... Podobno NASA odkryła jedną na Księżycu, dlatego postuluje się utworzenie tzw. "no fly zone's" - rzekomo, żeby chronić historyczne miejsca lądowań przed "wścibstwem" przyszłych turystów...


 5. W jednym z opowiadań Lema Pirx "całymi tygodniami wlókł się bez ciągu w płaszczyźnie ekliptyki" co było zakazane.

  Jak sądzicie, czy taki zakaz byłby celowy?

  Zakaz był z tego powodu, że w płaszczyźnie ekliptyki jest duża koncentracja pyłu i rozmaitych "szczątków", które mogłyby uszkodzić pojazd kosmiczny. 


 6. Drogi Astroboy-u:)

   

  Potencjalny - (z jęz. łac. potentialis - możliwy, ale też ewentualny, prawdopodobny, przewidywalny; "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" pod red. Wł. Kopalińskiego).

   

  Przekonanie o "potencjonalności" wnoszę stąd, że owa "piąta" siła dalej pozostaje w sferze hipotez (zgadzam się, że to baardzo stara hipoteza). Jest ewentualna i prawdopodobna, ale jeszcze nie potwierdzona (zapewne dla osoby, która ją potwierdzi czeka Nagroda Nobla). A nie mieszałbym tutaj brzytwy Ockhama, bo nie chodzi tutaj o jakieś fundamentalistyczne podejście (czyli o "wycięcie" jakiejś "niewygodnej" koncepcji, bo akurat teraz poziom rozwoju technologii/nauki nie pozwala nam na jej weryfikację - tak jest np. z teorią strun, czy też M-teorią - na razie nie można ich ani skutecznie udowodnić, ani obalić, a bardzo dobrze tłumaczą pewne niuanse i rozwiązują pewne problemy, które były do tej pory nie do obejścia), ale o subtelne wykazanie czy tą hipotezę można przekształcić w tezę, czy podobnie jak dawna koncepcja "eteru" przejdzie do historii nauki jako taka swoista egzotyka.  ;)


 7.  

   

  Żadna ze znanych sił natury – grawitacja, siła elektromagnetyczna, oddziaływanie słabe i oddziaływanie silne – nie może być tym, co łączy techni-kwarki. Dlatego też zwolennicy hipotezy o ich istnieniu postulują istnienie nieznanej jeszcze siły zwanej technocolorem.

   

  Potencjalne odkrycie kolejnej siły występującej w przyrodzie jest bardzo ekscytujące. Może to oznaczać (w zależności od "natury" owej siły), iż możliwe będzie skonstruowanie czegoś na wzór pól siłowych/barier energetycznych znanych z filmów i seriali sci-fi. ;)


 8. 10000 ładowań to jakieś 27 lat przy codziennym ładowaniu. Nawet gdyby ładować to trzy razy dziennie (praca, sklep, dom) to i tak wystarcza żywotności. No to pozostaje rozwiązać problem gęstości energii. Potem już tylko infrastruktura, akcyza, vat na prąd do baku i możemy się cieszyć świeżym powietrzem w miastach.

   Szanowny Jajcenty,

   

  wszystko dobrze tylko z tą akcyzą i podatkami pochodnymi to nie podpowiadaj tym chamom z parlamentu  ;)


 9. Astroboy,

   

  tych gwiazd jest we Wszechświecie tak wiele (aczkolwiek jeszcze nieodkrytych), że każdy możliwy scenariusz - nawet ten najbardziej egzotyczny - już się na nich (lub w ich pobliżu) wydarzył. Odkrywane były planety wokół pulsarów (czyli "umarłych" gwiazd), więc nie ma żadnych przeciwskazań, żeby założyć (nawet dla fundamentalistycznie nastawionych niedowiarków), że takowe istnieją również wokół gwiazd bardzo "leciwych", ale jeszcze "żywych".  :rolleyes:

×
×
 • Create New...