Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. W ruinach Pompejów odkryto świetnie zachowany fresk przestawiający walkę gladiatorów. Zabytek o wymiarach ok. 1x1,4 metra znaleziono w północnej części miasta w miejscu niedostępnym dla turystów. Znajdował on się głęboko klatką schodową budynku, który był w przeszłości tawerną lub sklepem winiarskim. Zdaniem Massimo Osanny, dyrektora generalnego parku archeologicznego, fresk mógł zdobić miejsce używane przez gladiatorów, skąd czerpali oni wodę, a które było też odwiedzane przez prostytutki. Szczególnie interesującym elementem tego fresku jest niezwykle realistyczne przedstawienie ran, mówi Osanna. Nie znamy wyniku pojedynku, ale widzimy jednego z gladiatorów z uniesioną tarczą, w pozie zwycięscy, i drugiego, który kciukiem uniesionym w górę prosi o litość. W ciągu ostatnich dwóch lat w Pompejach dokonano wielu interesujących odkryć. Znaleziono tam skarb wróżki, odkryto fresk przedstawiający Narcyza, spetryfikowane szczątki konia należącego być może do generała czy też erotyczny fresk. Archeolodzy odkryli doskonale zachowaną kapliczkę, Aleję Balkonów i hasła z kampanii wyborczej. Dowiedzieliśmy się też, że wybuch Wezuwiusza zniszczył miasto później, niż dotychczas sądzono. Wszystko to poprawia wizerunek miasta i osób nim zarządzającym, który został mocno nadszarpnięty przez strajki pracowników, kolejki turystów czy serię zawaleń. Obecnie w Pompejach trwają najbardziej intensywne od lat 50. prace archeologiczne. Są one finansowane przez Unię Europejską. « powrót do artykułu
 3. Może po prostu właśnie widzimy rozwiązanie paradoksu Fermiego i "wielkim filtrem" jest delikatna, trudna do osiągnięcia i utrzymania równowaga atmosfery planet do utrzymania warunków sprzyjających życiu.
 4. Today
 5. Planetarne życie ludzi dobiega końca. Wszystkie niemal wiadomości to kronika zagłady. A ludzie wciąż nie chcą uznać granic rozrostu własnego gatunku. Z tego punktu widzenia człowiek nie jest mądrą istotą - jest jak wszystkie pozostałe gatunki pchane ślepo w przód - jest racjonalny tak jak żaby, słonie itd. itd.
 6. Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep wątroby i obu płuc przeprowadzili z sukcesem w Zabrzu lekarze z dwóch ośrodków – tamtejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach. Do tej pory na całym świecie wykonano jedynie ok. 80 takich zabiegów – podało w piątek ŚCCS. Skomplikowaną, 14-godzinną operację przeprowadzono 11 września u 21-letniego pacjenta, mieszkańca woj. śląskiego, chorującego na mukowiscydozę. Choroba doprowadziła u niego do nieodwracalnego uszkodzenia płuc oraz ciężkich zaburzeń metabolicznych. Wielonarządowy przeszczep był dla niego jedyną szansą na przeżycie. Pacjent jest obecnie w doskonałej formie, mimo że przeszedł tak rozległą operację. Je, chodzi, dobrze się wentyluje, wątroba pracuje idealnie – powiedział w piątek PAP dr hab. Robert Król ze szpitala im. Mielęckiego, który kierował zespołem przeszczepiającym wątrobę. Mukowiscydoza, inaczej zwłóknienie torbielowate (ang. cystic fibrosis, CF) to najczęściej występująca choroba genetyczna. Zaliczana jest jednak do chorób rzadkich. Najbardziej typowe jej objawy to bardzo słony pot, niedobór wagi, częste, trudne do leczenia zapalenia płuc. Uszkodzony gen wywołuje nadmierną produkcję i zagęszczenie śluzu w organizmie, co zaburza pracę wszystkich narządów mających gruczoły śluzowe; objawy obejmują najczęściej układ oddechowy i pokarmowy. Gęsty i lepki śluz zalega w oskrzelach i oskrzelikach oraz blokuje przewody trzustkowe. W przypadku układu oddechowego utrudnia oddychanie, prowadzi do nawracających zakażeń oskrzeli i przewlekłego stanu zapalnego, wywołanego rozwojem bakterii, a w konsekwencji do trwałego uszkodzenia tkanki płucnej. W układzie pokarmowym gęsty śluz zaburza proces wydzielania przez trzustkę enzymów, odpowiedzialnych za rozkładanie i wchłanianie tłuszczów, węglowodanów i białek. Jak wyjaśnił Robert Król, u 5 do 7 proc. pacjentów z mukowiscydozą oprócz niewydolności płuc dochodzi też do niewydolności wątroby. Szczegóły tej operacji lekarze z obu ośrodków przedstawią podczas briefingu prasowego, który odbędzie się we wtorek w ŚCCS w Zabrzu. « powrót do artykułu
 7. Mi się wydaje, że to bardziej te wszystkie "pińcet plusy", tzn. "ciemny lud" jak widać lubi być obdarowywany prezentami nie widząc, że to z ich własnych podatków. I jeszcze - co gorsza - wierzy w te wszystkie wizje w rodzaju autorytarnego państwa a'la Józek Piłsudski. Czyli jednak - chyba - demokracja u nas się nie sprawdza. Polska była w miarę normalnym państwem w średniowieczu, za czasów Piastów, potem - w miarę - "demokratyzacji" i przesuwania się centrum kraju na wschód - robiło się coraz gorzej (nie licząc jakichś jednostek, które czasem coś zdziałały dobrego).
 8. Nie powiedziałbym, że mam powierzchowną wiedzę na ten temat: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_socjalizm "Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu[1], opierająca się na darwinizmie społecznym, biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, wyrosła na gruncie militaryzmu pruskiego i niemieckiego szowinizmu, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica[2][3][4], a łatwiejsza do umiejscowienia z pomocą podziału dwuosiowego[5]." (podkreślenie moje) Z jednej strony "Niektórzy naukowcy wskazują na lewicowe i socjalistyczne korzenie nazizmu[30][31][32][33][34][35][36]. Niemniej jednak nawet oni wskazują na to, że ich głos jest mniejszościowy, a główny nurt nauki klasyfikuje narodowy socjalizm jako skrajną prawicę" Z drugiej strony: "Umiejscowienie nazizmu na osi lewica-prawica nie jest zgodne z definicją twórcy systemu. Adolf Hitler przedstawiał nazizm jako ideologię, która nie jest ani prawicowa, ani lewicowa, lecz synkretyczna." Ogólnie zresztą ten podział na prawicę i lewicę jest IMHO bardzo sztuczny i bardziej do mnie przemawia https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_dwuosiowy W tym podziale naziści pewnie są gdzieś blisko granicy między "populistami/narodowcami" a "prawicą/konserwatystami". Albo nawet gdzieś nawet bardziej w lewo albo w stronę centrum, bo powiedzmy sobie szczerze, czy oni jakąkolwiek wolność szanowali? Ja jestem blisko granicy "kapitalizm/libertarianizm" a "prawica/konserwatyści" . Najkrócej mówiąc jeśli chodzi o politykę, to dałbym jak najwięcej libertarianizmu, a tam gdzie się nie da (bo czysty libertarianizm to wydaje mi się, że to jednak utopia) to jakieś możliwie jak najbardziej zdroworozsądkowe i szanujące obywateli rozwiązania oparte na hierarchii, jakimś poszanowaniu religii itp. (coś jakby może monarchia brytyjska, nie wiem czy najszczęśliwszy przykład, albo Singapur - tam był autorytaryzm, ale zarazem bardzo dobry rozwój gospodarczy). P.S. Ten autorytaryzm w Singapurze dotyczył chyba tylko wolności osobistych/obyczajowych czy tp. w gospodarce było dużo wolnego rynku. Ja tam bym wolał też dużo wolności w sferze obyczajowej, ale tak naprawdę jest ona dla mnie o wiele mniej ważna niż wolność gospodarcza. To tak dla wyjaśnienia.
 9. Jak napisałem, że rano będzie ból. Teraz wynik sięga 49 %. Co do wykształcenia: wszystko to prawda. To nie rokuje za dobrze za 4 lata. Co? No chyba że dadzą papierek wszystkim że mają wyższe wykształcenie Ty pisałeś że wygrają - a więc rozumiem że zakładałeś że to zrobią. Teraz już powinieneś widzieć że nie są w stanie tego zrobić. W rzeczy samej myliłeś się totalnie - że użyję tego słowa. A co do towarzystwa - nie przeszkadza mi ono. Zarówno moje jest wyższe jak i moje zarobki oscylują wokół 1500 dziennie. To jakby mi ktoś rzucił że mnie przekupiono 500+ Chyba Was - bym wtedy odpisał. A już zostawiając historię - czyli kto się mylił totalnie a kto miał rację. PO czeka teraz rozliczanie się. Wątpliwe aby doczekała następnej kadencji w porównywalnym składzie. 22 % to klęska. Lewica - sukces że weszli, klęska że oczekiwali 20+ ale lewica raczej poprze rozdawnictwo rządu - więc to ex nihilo tego zarzutu nie powinien podnosić bo go poparł. PSL - Kukiz - sukces. Bardzo fajne poglądy. Jeśli dotrwają z tymi poglądami do 2023 - rozważę głosowanie na nich. Kofederacja -sukces. Konfederacja oczywiście. Literka uciekła. Swoją drogą myślę że już wczoraj politycy wiedzieli że pierwsze wyniki są niedoszacowane dla PiS i przeszacowane dla PO. Z nieznanych mi powodów wszystkie sondaże wybory w wybory popełniają te same błędy i żadnych poprawek nie wprowadzają w następnych. Przeszacowanie wielkich miast gdzie łatwo zbiera się wyniki, bo łatwo jest zapytać 100 osób w wielkim mieście, a trudniej na wsi. BTW.Już 46 %. Tego też się spodziewałem. Bo wschód głosuje wcześniej niż zachód. To też jest stały trend. Jestże to oznaka wielkiego zadufania oceniać zacność po wykształceniu. Można powiedzieć że należy to ocenić tak: 3grosze - nie zdaje sobie sprawy co pisze ale mniej więcej taki przekaz daje do elektoratu PiS: "jest was więcej idioci, dlatego wygrywacie, ale jesteście idiotami" (ale jest was więcej i im więcej was obrażę tym większe szanse że przegramy). Jaki lotny umysł trzeba mieć żeby do większości formułować taki korwinowski przekaz. Ja rozumiem że Korwin stale odpalał protokół 1 %. Ale czemu go wyborcy opozycji odpalają tego to nie rozumiem. Agenci Jarosława czy co? Trzeba też zauważyć że Jachira wybitnie pomogła PiS. PiS miał swoje afery. Jachira przykryła wszystkie. No i ten obraz podzielonej Polski wdrukowany w lemingi:
 10. Zapewne, ale raczysz wyjaśnić jaki ma to związek z tytułową Nagrodą Nobla? Mam rozumieć, że według ciebie potencjalny odkrywca leku na raka zasługuje na Nobla tylko w sytuacji gdy ma "odpowiednie" poglądy polityczne? Zwolennik SLD zapewne się nie łapie. Według mnie to nie jest chory pogląd, ale objaw ostrej choroby mózgu, podobnie jak:
 11. Yesterday
 12. Do siódmego pokolenia wystarczy? Niestety się powiodła. Nie może istnieć demokracja bez informacji. Propaganda to nie jest informacja, to dezinformacja. Podpierdole*ie przez kaczystów państwowej TVP i zrobienie z niej TVPiS, to był zamach na demokrację.
 13. "Opozycja musi się teraz przeorganizować, znaleźć lidera itd." A zrobili to? A ja pierwszy raz na SLD (i inne takie). W komuszych czasach nie chodziłem na wybory. Wsadzę obrazek, bo obrazek to obrazek
 14. Tak było zawsze, im niższe wykształcenie, tym ludzie bardziej skłonni głosować na PIS. Kilka dni temu widziałem sondaż wskazujący, że im niższe wykształcenie tym lepiej ludzie oceniają politykę zagraniczną obecnego rządu.
 15. Według sondaży https://www.tvn24.pl/wybory-parlamentarne-2019/wiadomosci-wyborcze,474/wybory-parlamentarne-2019-sondazowe-wyniki-glosowanie-wedlug-grupy-zawodowej,977149.html na PiS głosowali głównie rolnicy, emeryci i bezrobotni. W której grupie jesteś thikim? Studenci też okazali się roztropniejsi od ciebie: Wśród uczniów i studentów PiS znalazło się za Koalicją Obywatelską oraz SLD - A tu: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,25242496,wybory-parlamentarne-2019-frekwencja-wedlug-wyksztalcenia.html#s=BoxMMtImg3 wykształcenie: 63% z wykształceniem podstawowym i zasadniczym poparło PiS. Zacne thikim towarzystwo..
 16. dużo jej było w USA, Szwecji. Popierało wielu uznanych intelektualistów Podałem przykłady czynowników, a nie zwolenników idei. Pierwszym i tak był Platon. Nie prawica bo się nazwali narodowymi socjalistami? Można się nazwać Prawo i Sprawiedliwość i bezczelnie łamać konstytucję. Darek, tam gdzie osobista wiedza jest powierzchowna, lepiej nie nowotworzyć subiektywnych bytów. Z wiki: Narodowy socjalizm, nazizm (skrót od niem. Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna, antydemokratyczna i antysemicka ideologia Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu[1], Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową .
 17. ideologia liberalna (tzn indywidualizm, wolność) tonie, i dobrze, albowiem jest nieludzka,
 18. Zgodnie z tytułem wątku: thikim teraz się śmieje , a płakać póżniej będą jego dzieci.
 19. Kilka lat temu zrobiłem projekt w AngularJS (1.x) i przeskoczyłem w bezpieczeństwo IT. Teraz trochę nadrobiłem z ciekawości i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że AngularJS (1.x) to był dość toporny framework. Jakby ktoś zapytał, co w nim lubiłem, to nie wiem, co bym odpowiedział Za to jestem pod wrażeniem Angular (2+), integracją różnych IDE (VS, Webstorm) z TypeScript i CLI. Po drodze zmieniło się jednak podejście i mainstreamowe frameworki są teraz oparte na komponentach. Niewiele wiem na temat RxJS, ale zrobiłem kilka tutoriali z małymi aplikacjami w oparciu o nowy Angular i nie musiałem z tego korzystać, ale nie wykluczam, że w większym projekcie jest to przydatne. Zerkam też na React i to ciekawa biblioteka, dużo lżejsza, ale z drugiej strony wygląda na to, że trzeba korzystać z dodatków. Trochę mnie męczy to mieszanie HTML i JS, ale podejrzewam, że można to rozdzielić.
 20. Przypomnijmy forumowych mędrców którzy może i się pomylili ale dalej pozostaną niewzruszenie specjalistami: 4,3,2 lata temu tłumaczyłem że PiS będzie miał drugą kadencję. Ale tylu było jak zwykle mądrzejszych którzy mówili: - rząd upadnie - Tusk przybędzie - przegrają wybory. Żadne z tych się nie sprawdziło - poza tym co ja mówiłem. Ale mimo to jestem pewien że dalej forumowi mędrcy czują że mają rację Przyznam jednak - skala zwycięstwa nawet mnie zaskoczyła. Najlepszy wynik w historii po 1989. Po 4 latach rządzenia. Jak ktoś tego nie rozumie to już mu żaden lekarz nie pomoże. I żeby ktoś dobrze rozumiał: PSL+Kukiz - przechyla się w stronę PiSu Konfederacja - jest już blisko PiSu. BTW. Pierwszy raz w życiu zagłosowałem na PiS. Przekonaliście mnie do tego parę lat temu. I jak widać nie tylko mnie bo więcej osób zagłosowało na PiS. Ale ból dopiero nadchodzi jutro wraz z pełnymi wynikami.
 21. Dobre ironiczne pytanie. A jednak warto znać kto jest skąd. Próba walki z demokracją w Polsce jak widać jednak się nie powiodła. Ale ja myślę że jutro koło południa będzie dopiero płacz BTW. Nie wiem czemu towarzysz Lis liczy Konfederację jako wspólników Koalicji Ja rozumiem że sobie zsumował Koalicję z Lewicą, dodał PSL i Kukiza - co jest kontrowersyjne, ale że dodał sobie jeszcze Korwina - to już jest religia BTW2. W jednym zdaniu towarzysz Lis zauważył że wynik PiSu jest najlepszy w historii wszystkich partii i wyborów po 1989 i jednocześnie stwierdził że to słaby wynik. To jest już choroba W zasadzie PiS przegrał wybory jak mówi opozycja. Wygrała je Koalicja z Lewicą.
 22. JannaJ nie dyskutuj z trollami, którzy tutaj chcą siać swoją wiarę. Globalne ocieplenie jest faktem. Nasz wpływ także jest faktem. Natomiast jest jeszcze więcej faktów. Klimat się zmienia, zmieniał i zmieniać będzie. Akurat nikt nie dowiódł jednoznacznie że na zmianie klimatu Polacy stracą. Na pewno za to stracą jak będą bezrefleksyjnie niszczyć własną gospodarkę w imię religii klimatycznej. Gdy gdańszczanie z racji dostępu do morza się bogacili - jakoś szat nie rozrywali że gdzieś tam w centralnej Polsce działki były tanie. Teraz nie ma powodu aby załóżmy mieszkańcy małopolskiego rozrywali szaty bo działki w Gdańsku za pewien czas staną się ponownie tanie. Ani tym bardziej z powodu malejącej ceny działek w Niderlandach. Klimat się zmienia, walka z jego zmianami to tylko biznes.
 23. To chyba nie kwestia wiary. Ja to widzę trochę szerzej, tylko przekaz jest nie taki jak powinien być. Faktem jest natomiast, że klimat się ociepla, już nie wnikając w przyczyny. I w zasadzie nie może być inaczej.
 24. Mnie też I jeszcze korci, żeby wykasować ten średnik na końcu;) I jeszcze albo słowo kluczowe new, albo te nawiasy po Dokument (obu naraz chyba się się nie da, chociaż głowy nie daję;)) P.S. Bo oczywiście pierwsze wystąpienie "Document" można już od dawna zastąpić jakimś let/var/val itp. (wszędzie oprócz Javy)
 25. Witam po ciemnej stronie mocy! Boli mnie za każdym kiedy piszę coś w rodzaju Document document = new Document(); Nie dość, że bolesna liczba powtórzeń 'document', to jeszcze mi sterta rośnie.
 26. Mi się Angular nie podoba, jakiś taki zbyt sztuczny, zagmatwany, takie mam wrażenie, TypeScript mi dość przypadł do gustu. Zresztą jeśli chodzi o Angulara (przynajmniej jego najnowsze wersje), to chyba bez biblioteki RxJS niewiele się w nim da zrobić, a RxJS to trochę takie wprowadzanie cichaczem funkcyjności w gruncie rzeczy? Ale nie mówię (ani nie wierzę), że jest jakaś "jedynie słuszna opcja". Tam gdzie trzeba zoptymalizować jakiś algorytm, języki imperatywne pewnie są lepsze (można wielokrotnie nadpisywać ten sam kawałek pamięci). Sam "od zawsze" programowałem w C++ i C# (trochę też w Javie), ale coraz częściej piszę np. klasy z samymi metodami statycznymi, bo to mi się sprawdza najbardziej i to bierze się chyba z tego, że u nas w pracy nie ma dużej presji na algorytmy i struktury danych, robi się przetwarzanie dokumentów znajdujących się w bazie danych albo formularze do ich edycji i ważne jest, żeby sprawnie zaimplementować jakąś logikę biznesową. Jeśli coś się optymalizuje, to zapytania na bazie danych. Wymagania się często zmieniają. W takiej sytuacji pożytek z obiektów jest mały, bardziej sprawdzają się zbiory małych funkcji i powstaje wrażenie, że jednak te języki funkcyjne mogą być bardziej przydatne. Co dopiero zaczynam sprawdzać:)
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...