Skocz do zawartości


Jarkus

Rejestracja: 05 Mar 2016
Poza forum Ostatnio: dziś, 11:14
-----

Moje posty

W temacie: Roślinne elementy z roślinnego źródła

15 March 2018 - 14:07

W jak strasznie przygnębiającym, ponurym i mrocznym świecie żyją niektórzy na tym forum?

 

Duża i znana firma idzie w dobrym kierunku, angażuje się w proekologiczne działania i nagłaśnia to - co pomaga wzmocnić i propagować dalej proekologiczne tendencje zarówno wśród konsumentów jak i producentów. I zaraz znajdują się tacy, którzy wszystko to zanegują. Więcej - zmieszają z błotem. To teraz ode mnie, po kolei:

1.

 

 

na polach pozyskiwanych kosztem naturalnych (dzikich) stanowisk niszczonych pod uprawy.

Bonsucro Chain of Custody

W komunikacie jest, że trzcina pochodzi z upraw ekologicznych. Czyli takich, które w możliwie najmniejszym stopniu szkodzą środowisku. Masz lester pomysł na to, jak jeszcze zmniejszyć obciążenie dla środowiska przy pozyskiwaniu surowca do produkcji klocków - podziel się nim.

2.

 

 

pseudoekologii

Dlaczego "pseudo"? Rozumiemy tutaj "ekologię" jako działania propagujące ochronę środowiska naturalnego. Również zmniejszające jego degradację - w przypadku firmy która już to środowisko w jakiś sposób eksploatuje, Przejście w całości na odnawialne źródła energii jest w tym sensie działaniem zdecydowanie proekologicznym.

3.

 

 

Może nie we wszystkich przypadkach. (...) całościowy wpływ na środowisko, od wydobycia surowców do utylizacji zużytych elementów, jest porównywalny do tradycyjnych źródeł energii.

Zebrałeś jakieś informacje odnośnie tego konkretnie przypadku?

 

Dopóki nie podeprzesz się wierygodnymi danymi, to tylko slogan. Dodatkowo jeśli porównywalny oznacza choć trochę niższy, to już krok w dobrym kierunku. I na koniec - co lepszego proponujesz? Energię atomową? Fakt - jeśli założyć, że nie będzie katastrof typu Czernobyl czy Fukuszima, to chyba rzeczywiście najczystsza proekologiczna opcja.

 

 

Tu jednak dochodzi często jeszcze skażenie i degradacja środowiska przy pozyskiwaniu surowców niezbędnych do produkcji paneli fotowoltaicznych lub wiatraków (metale ziem rzadkich). Wszystko pięknie wygląda na papierze, a w praktyce tylko odsuwamy od siebie problem w biedne, słabo uprzemysłowione rejony, gdzie nikt nie liczy się ze zdrowiem i życiem pracowników oraz ze środowiskiem (prymitywne metody wydobycia), a zyski nierzadko czerpią mafie i ugrupowania (para)militarne.

Jak to się ma do Lego?

 

4.

 

 

To nie ekologia tylko biznes. Jak jacyś wariaci chcą mieć ekotowary to wredny kapitalista wyprodukuje te ekotowary by zyskać bynajmniej nie ekodolary

Te dwa pojęcia się nie wykluczają. Czy ekologia musi być non profit? Można prowadzić działania proekologiczne i można na nich zarabiać. W gruncie rzeczy to świetna wiadomość! Dzięki temu w działania proekologiczne zaangażują się nie tylko zapaleńcy ale również "wredni kapitaliści".

 

Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na to, czy coś jest produkowane z poszanowaniem środowiska. I są skłonni za takie towary zapłacić więcej. A biznes chce zarobić i zastępuje "nie-ekotowary" - "ekotowarami". Zyskuje środowisko naturalne.

5.

 

 

Oczywiście koszty przełoży się na klientów. Plus marża

Jak wyżej. Ludzie coraz częściej chcą zapłacić więcej za produkty wytwarzane w sposób proekologiczny i etyczny. Jeśli producent zwiększy koszt produkcji inwestując w ekologię i klient za to zapłaci, to co w tym złego? Znowu - wygrywa środowisko (i pośrednio my wszyscy). I co złego jest w marży?

 

6.

 

Ten ich certyfikat jest wart mniej więcej tyle, co zapewnienia Apple, że ich słuchawki nie są składane przez dzieci, że surowce są wydobywane tylko z legalnych źródeł z poszanowaniem środowiska i pracowników, że są przestrzegane normy itd... a życie swoje. (...) To tylko papier, podkładka przy ewentualnych sporach.

 

Nie słyszałem, żeby Apple miało jakieś kontrakty z firmami wykorzystującymi pracę dzieci, wydobywającymi nielegalnie surowce i bez poszanowania pracowników zapewniając przy okazji, że wszystko jest ok. Jakiś link? Bardzo proszę, chętnie się zapoznam z tym materiałem. Jednak jeśli nawet to prawda a nie tylko pomówienia, to jak się to ma do Lego?

 

Niestety bywa i tak, że firmy szukają najmniejszych kosztów i zadowalają się certyfikatem żeby mieć podkładkę.

 

Jednak kiedy duża znana i szanowana firma przeprowadza kampanię medialną i buduje wizerunek w oparciu o certyfikaty, to zarządzający musieliby być ostatnimi idiotami żeby nie sprawdzić bardzo dokładnie czy nie pakują się w "fejka". Dziennikarze śledczy zjedliby ich na śniadanie a opinia publiczna zmasakrowała.

 

Patrząc na historię Lego w ostatnich kilkunastu latach nie mieli chyba takich wariatów w zarządzie. Ale może jednak ich zdemaskujesz i ujawnisz światu ich podłe machinacje?

 

7.

 

LEGO ma ostatnio problemy sprzedażowe i potrzebuje nowej strategii, która poprawi wyniki, a ekologia jest modna i do tego dochodowa.

 

Grupa Lego w 2017 roku miało zysk netto prawie 1,3 miliarda dolarów amerykańskich. To 17% mniej niż w roku 2016. Tylko, że był to pierwszy taki spadek zysku od 13 lat! Wcześniej co roku zyski dynamicznie rosły. NIKT nie jest w stanie utrzymywać takiej dynamiki wiecznie. Chciałbym mieć takie problemy jak roczny zysk netto 1,3 mld baksów.

 

A że ekologia jest modna i dochodowa? To wspaniała wiadomość! I to w obu aspektach.


W temacie: Parker Solar Probe wleci w atmosferę Słońca. Możesz tam wysłać swoje nazwisko

15 March 2018 - 08:45

Kompletnie się na tym nie znam, ale dlaczego?

 

Może dlatego, że nigdy wcześniej nie studiowałeś tego tematu?


W temacie: Glutenowy sposób na łamliwe włosy i rozdwojone końcówki

09 February 2018 - 11:58

bezglutenowe szampony do włosów to nic nowego

Bezglutenowe płatki kukurydziane to też nic nowego, a już zaczynają na opakowaniach chwalić się, że są bez glutenu :D


W temacie: Mamy problem z warstwą ozonową

06 February 2018 - 23:16

Ale że o co chodzi? :/ To jakieś skróty myślowe? Nie łapię :( W treści artykułu słowo "problem" padło raz - w kontekście "ubytku warstwy ozonowej na niższych szerokościach".

I co z tym "nastraszyć, żeby więcej zarobić"? Powiedziałbym, że trzeba ludzi nastraszyć, żeby coś więcej z tym zrobić!


W temacie: Samsung produkuje układy wyspecjalizowne w kopaniu bitcoinów

02 February 2018 - 02:26

?