Skocz do zawartości


ex nihilo

Rejestracja: 28 Apr 2014
Poza forum Ostatnio: dziś, 14:00
-----

#111710 Miliard dolarów na OpenAI

Napisane przez ex nihilo w 21 December 2015 - 09:25

U płazów jest to zrobotyzowane do maksimum. Zaba je (ściślej chwyta) tylko to sie rusza: muchy robale biegające. Moze koło niej lezeć 1000 niezywych świezo zabitych much i zaba umrze z głodu.

 

Może nie tyle lub nie tylko z robotyzacją jest to związane, co ze sposobem działania wzroku - oczy żaby nie drgają, żaba nie widzi tego, co względem niej nieruchome. Podobny efekt u ludzi daje zablokowanie mięśni powodujących drgania oczu. Wszystko co nieruchome po ułamku sekundy znika.


 • 1


#111006 Niestałe stałe fizyczne?

Napisane przez ex nihilo w 27 November 2015 - 18:58

@ TrzyGrosze

 

U nich takich scientomagików (bo nie tylko fizyki to dotyczy) skolko ugodno, w pęczki można wiązać i na straganach sprzedawać ;) Prawdopodobnie ma to silny związek z "naucznym komunizmem", w którym każda bzdura musiała mieć 'naukowe' wyjaśnienie. W ogóle nauka i 'nauka' były bardzo modne, wydawali tego mnóstwo, i rzeczy dobre, i totalne kity. A teraz, kiedy każdy może wydawać co chce + sieć, to już całkiem... Ta jazda po Einsteinie, to u nich też norma - częściowo pewnie dlatego, że to jewriej, a w dodatku nie ich jewriej :) Oficjalne podejście do kwantologii było bardzo różne, przez długi czas mocno negatywne, bo to i jewriejskie było, i niedeterministyczne, a ideologia komunistyczna była mocno deterministyczna. W zasadzie dopiero kiedy potrzebna była porządna bombka, kwantologia mogła wyjść z mysiej nory. Nawet z Darwinem i genetyką była ciężka sprawa: bo ewolucja tak, ale przypadkowe mutacje już nie. W sumie doprowadziło to do magicznej genetyki Łysenki  :D Zresztą to jest ogólna pułapka determinizmu - zawsze na jego logicznym końcu pojawia się jakaś siła magiczna, która tym rządzi, bo inaczej wszystko się rozsypuje :)

 

 

 

Bo wiele wchodzi w skład tzw. charyzmy.

 

 

Chyba - przynajmniej na początku - podstawą jest dobry marketing, rozeznanie 'rynku' i wstrzelenie się w potrzeby jakiejś grupy, a później, po osiągnięciu masy krytycznej, idzie już z górki. Niekoniecznie sama osoba musi być najważniejsza, chociaż na pewno są tacy ludzie, którzy mają naturalne zdolności wciagania na swoja orbitę... coś jak grawitacja czarnej dziury :) I nawet niekoniecznie muszą tego chcieć, tak po prostu jest... krzywa Gaussa :D


 • 1


#110268 Twierdzenie Stevina

Napisane przez ex nihilo w 05 November 2015 - 13:34

Mowa jest o wadze naczyń a nie naczyń z płynami. 

Cytat: "Postawmy więc oba naczynia na wagę."


 • 1


#110149 Ruszył pierwszy polski e-Uniwersytet

Napisane przez ex nihilo w 01 November 2015 - 17:03

:D :D :D Jak zwykle: krzywa Gaussa :D


 • 1


#109911 Pytanie do doświadczonych motoryzacyjnie

Napisane przez ex nihilo w 25 October 2015 - 12:04

 

 Czy w autobusie/pociągu również stoję na pokładzie i po nim chodzę?

 

 

podłoga/sufit (czasem np. spąg/strop)

 

w kabinie na statku (na którymś tam pokładzie) będzie podłoga (i sufit)

 

pokład (kondygnacja) to podłoga + sufit + przestrzeń między nimi (ograniczona burtami ew. ścianami, burta ogranicza od zewnątrz konstrukcji, ściana niekoniecznie)

 

ciężarówka ma burty

 

samolot może być kilkupokładowy (kilkupoziomowy), podobnie jak kopalnia (pokład III lub poziom III, z tym, że "pokład" zwykle jest wydobywczy, "poziom" niekoniecznie)

 

itd., czyli... :) (tak na szybko)


 • 1


#109195 Zdemolowaliśmy oceany

Napisane przez ex nihilo w 17 September 2015 - 22:09

Katastrofy ekologiczne wieszczą nam od co najmniej 40 lat (czyżby zbieżność z powstaniem pewnego zielono-pokojowego ruchu, któremu ani nie chodzi o zieleń, ani o pokój?). Motylków może być mało, bo ogólnie roślinek mało (trochę przyschły w tym sezonie). A skoro brakuje robaczków w powietrzu, to i ptaszki nie bardzo mają po co latać. Mieszkam w mieście. Stada wróbli ciągle siedzą tu na krzakach. Pewnie dlatego, że wróble żyją przede wszystkim w miastach (vide artykuł na Kopalni o przyczynach zmniejszenia ich liczbności). A ostatnio widziałem jak sarenka zasuwała po osidelu w stronę pobliskiego lasku. Dziki i lisy zaczynają być zaliczane do miejskich szkodników (już nie mówiąc o kunach wyżerających kable w samochodach). Sodoma i Gomora po prostu...

 

Motylki, ekoterrotyści, wróżbici z koziej duszy... czyli nie jest źle, nie trza psuć... Nie jestem ani z "tej" organizacji, ani z innej, w ogóle swołocz dzika jestem i przez cały swój żywot niezorganizowana. Opps, sorki, przez jakiś czas byłem (za przeproszeniem) członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, i PZW kiedyś też, więcej grzechów nie pamiętam.

 

A czterdzieści lat temu... Może nawet dokładnie 40, bo gdzieś w połowie lat 70., leciałem z Kołobrzegu do Katowic (Pyrzowice). W połowie drogi samolot robił skręt, widoczność była doskonała - zobaczyłem wtedy olbrzymią brązową kopułę, przykrywającą teren od mniej więcej Gliwic do Nowej Huty... Był to koniec lipca, okres urlopów, część fabryk pracowała na pół gwizdka, lato, nie było palenia w kotłowniach i piecach. Łatwo sobie wyograzić jak to musiało wyglądać w zimie. Często jeździłem pociągiem z Katowic do Gliwic - mogłem cały czas mieć oczy zamknięte, a i tak z dokładnością do kilometra wiedziałem, gdzie akurat jestem - po smrodzie, każdy kilometr śmierdział inaczej. Widziałeś wtedy zniszczone lasy w Sudetach? I Puszczę Jodłową, z której zostały gołe patyki? Kwaśne deszcze. Ja to widziałem, i fotki też robiłem, nie dla jakichś ekoterrorystów, a dla Istytutu Badawczego Leśnictwa. Widziałeś, niejawne wtedy, mapy zanieczyszczenia wód?... I tak dalej. Nie tylko u nas tak było, nie lepiej było w Zagłębiu Ruhry, czy innych ośrodkach przemysłowych (Lille itd.). To nie zniknęło. Przeniosło się do Azji, w skali x10, albo i 30.  I "to" ciągle robi się większe, chociaż stąd, od nas, tego nie widać, dostajemy takie czy inne g. ładnie opakowane w błyszczący plastik. Plastik? Miliony ton w Wielkiej Plamie na Pacyfiku i miliony wszędzie indziej, też w naszych lasach i nie tylko w lasach, wszędzie. Widziałeś te fotki ptaka z ponad 200 plastikowymi śmieciami w bebechach? Jeśli nie, to spróbuję znaleźć i tu wrzucę. To już nie tylko ośrodki przemysłowe, to jest wszędzie. I do tego 7 miliardów chomików sapiących, które chcą żyć tak, jak pół miliarda w USA, Zachodniej Europie czy w Emiratach. I to już, natychmiast, bo widzą to w internecie.

 

Motylki. To był tylko taki przykład. Jak z tego co wyżej napisałem wynikać może, moje obserwacje tych motylków i innego robactwa też, nie są takie całkiem amatorskie - przez prawie 10 lat w czasach dawniejszych zajmowałem się tym zawodowo. Suszy, takiej prawdziwej, w moich okolicach nie ma, jest sucho. ale wilgoci i dla zielska, i dla robali i reszty wystarcza, tylko ślimaki mają problem. Tutaj, na wsi, mieszkam ponad dziewięć lat. I jest coraz gorzej. Jak tu przyjechałem jeszcze aż tak źle z robalami nie było. Dzisiaj wieczorem siedziałem na zewnątrz, o tej porze roku i przy takiej pogodzie pod lampą powinno się kłębić. A co było? Jedna mucha, dwa złotooki, trochę owocówek i kika sztuk innego drobiazgu. I to wszystko. Reszta wyniszczona. Wokół kilkaset kilometrów kwadratowych przemysłowych sadów, głównie jabłonie. Coraz więcej. W sezonie ok. 40 oprysków. Część to nawożenie dolistne i takie inne, ale 10-20, w zależności od warunków w danym roku, to trucizny. Do tego hektolitrami lany randap. I koszenie wszystkiego, co tylko na parę centymetrów od ziemi odrośnie. Podobnie przy domach - lotniska z betonowych kostek (zlewanych randapem) i trzycentymetrowej trawki + trochę iglaków i kwiatków, najczęściej egzotyka, niejadalna dla naszych robali. Od czasu, jak tu przyjechałem, wycięte zostało jakieś 70-80 % starych drzew. Na opał, albo po prostu "abo tak", bo stare drzewa niemodne, a piły spalinowe tanie. Gdzie indziej jest podobnie. Wszystkie uprawy są do oporu zlewane chemią, a każdy chwastek to wróg. Wokół domu ma być ślicznie i plastikowo. Zwierzęta? W mojej wsi (ponad 500 mieszkańców) są trzy krowy, średnio 2-3 świnie, jeden koń, trochę kur (niewiele), no i mój cap. + trochę psów i kotów. Ja i tak mam nieźle, bo za mną jest duży (ze 2 ha) "nieużytek", który cudem niemal (bo to własność KK), jako nieużytek się ostał. Trochę jest koszony i to wszystko. Ogromne stare lipy, sporo krzaczorów, zielsko jakie się chce, teren od suchego do bajorek. Ale te 2 ha to za mało, żeby robactwo tam żyć mogło. Pustynia, albo i gorzej (mam porównanie :)). Jak przyjechałem były tu nietoperze... Nie ma ich już od jakichś 3-4 lat. Nie miały co żreć.

I tak dalej. I nie tylko tu. Czy to już katastrofa? Hmm...

 

Dziki i sarny (i reszta oprócz kun) w mieście. Nie są tam z własnej woli, to wygnańcy, którym zniszczono środowisko. Wystarczy porównać zdjęcia lotnicze i satelitarne okolic miast (nie tylko tych największych) sprzed 20 lat i teraz, i będzie dokładnie widać o co chodzi. Te zwierzęta w mieście nie mają żadnych szans przetrwania, może kilka w większych parkach. Reszta tak czy inaczej zginie. 

 

I tak dalej, i tak dalej, itp., itd. Może komuś taki świat się podoba, szczególnie, kiedy nie miał okazji poznać innego, bo za późno się urodził, i taki techno-plastikowy świat jest jego naturalnym środowiskiem. Mnie wkoorvia, i to na tyle, że od jakiegoś czasu straciłem chęć na jeżdżenie gdziekolwiek - u nas i nie tylko. A kiedyś dosłownie dnia na tyłku usiedzieć nie mogłem, i na szczęście siedzieć nie musiałem. Ale to inna sprawa, bo to nie katastrofa, przynajmniej w skali nie tylko mojej. Ale czy taki świat przetrwa? Czy w tym pędzie do rozwoju i postępu (a może raczej rozboju i podstępu) nie została już przekroczona granica, poza którą "funkcja świata" musi stać się skrajnie niestabilna? Na szczęście do wykitowania dużo mi nie zostało, to co licytowałem zostało już ugrane, teraz od dłuższego czasu jadę na nadróbkach. I, też na szczęście nie mam dzieci, nie chciałem ich mieć od czasu, kiedy poznałem wykresy demograficzne i zobaczyłem to, co widziałem 40 lat temu (chociaż to nie była jedyna przyczyna)... Teraz twierdzę, że się nie myliłem. A jak będzie dalej - okaże się. Mam nadzieję, że jednak byłem i jestem prorokiem z koziej doopy... ale to tylko nadzieja, bo to co obserwuję, i co narasta w postępie geometrycznym, tej nadziei potwierdzać ni cholery nie chce.


 • 1


#108217 Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego o istnieniu inteligentnego życia poza Zi...

Napisane przez ex nihilo w 04 August 2015 - 01:22

To bardzo literalne podejście i w sumie podobne tego co zaproponował ex nihilo jako obejście paradoksu wszechmocy. 

 

Przy okazji, ex nihilo wzywam Cię byś podołał paradoksowi wszechwiedzy i wolnej woli. Tylko proszę bez przestrzeni poza Czasem. :)

 

Na Twe wezwanie... z nicości wyłażę ;)

 

:) Fakt, że to, co zaproponowałem, jest "obejściem" (podmiana powodu niemożliwości podniesienia), czekałem na protest, ale go nie było :) Można i bez obejścia: wszechmoc, to możliwość zrobienia wszystkiego, co się zachce. Czyli "chcę móc podnieść ten kamień (chociaż ciężki)" jest równoważne "chcę nie móc podnieść tego kamienia (bo za ciężki)" i to drugie chcenie będzie taką samą realizacją wszechmocy jak pierwsze, czyli wszechmocny może stworzyć kamień tak ciężki, że nie będzie mógł go podnieść, i żadnego paradoksu w tym nie ma - jak mu się zachce, to stworzy inny, jeszcze cięższy i go podniesie. :)

 

Nie wiem czy podołam (wszechmocny nie jestem), ale zabawić się można:

wszechwiedza jest efektem wszechmocy (chcę wiedzieć), podobnie jak wszechobecność (chcę być), i tak samo jak sama wszechmoc siłą tej wszechmocy może być w dowolny sposób ograniczana (chcę tego nie wiedzieć)... Gdyby wszechmocny nie miał mocy (odwracalnego lub nie, jak mu się zachce) ograniczania swojej wszechmocy (-> wszechwiedzy i wszechobecności), taki całkiem wszechmocny by nie był.

No i nima (tu!) przestrzeni poza czasem :D

 

Edycja:

To samo, inaczej zapisane: znam wszystkie możliwe Twoje linie życia, teraz nie interesuje mnie, którą wybierzesz, ale jak mi się zachce, to sobie ją 'wyświetlę'.

 

Edycja:

mówi o konkretnym Synu Bożym zwanym Jezus

 

 

Następne zdanie: " Inkarnacja Syna Bożego to jedyne wyjątkowe wydarzenie nie tylko w skali Ziemi, ale i wszechświata." Czyli...

 

A co do tego: "Swoją drogą – czy tylko mnie denerwuje, że niezależnie od przekonań większość jest na tyle arogancka, że dyskredytuje przekonania innych? I że ci sami ludzie poświęcają czas albo na udowadnianie Biblii, albo jej tępienie itd., zamiast się zająć walką z arogancją?"

 

Gdyby dało się to sprowadzić do arogancji, to może i fajnie by było, ale się nie da. Wiara (religie) to gigantyczny biznes i równie wielka władza. Gorzej, że nie da się wykluczyć i takiego wariantu, że wiedza stanie się niezrozumiała już nie dla 90% homików sapiących, a dla 99% i wtedy być może wiedza bedzie musiała zejść do podziemia (jeśli tam piekło jest, to może i ok., bo w piekle zimy chyba nie ma, no nie? :D).


 • 1


#104883 Szympansy stały się podmiotem prawa?

Napisane przez ex nihilo w 23 April 2015 - 22:22

Podstawowa sprawa:

podmiotem prawa nie musi być człowiek! I to już teraz, też w polskim prawie. Podmiotem prawa jest też osoba prawna, czyli np. firma (spółka), organizacja, samorząd, państwo itd., itp. cholera wie co jeszcze. "Podmiot prawa" oznacza w sumie tyle, że w imieniu np. szympansa, ktoś (pełnomocnik, kurator, opiekun, prokurator, itp.) będzie mógł prowadzić działania prawne chroniące prawa tego szympansa - podobnie jak w przypadku dzieci lub osób ubezwłasnowolnionych np. z powodu niedorozwoju lub choroby psychicznej, no chyba że szympans zrobi to sam, co nie jest całkiem niemożliwe.

 

W sumie, w sensie czysto prawnym nie jest to żadna rewolucja. Po prostu jeden podmiot prawa więcej w i tak już dużym katalogu. A że szympans? A w czym "lepsza" np. firma? Dla jasności - np. firma (organizacja itp.) jako podmiot prawa, to samodzielny byt prawny (osoba prawna), niezależny od ludzi - właścicieli, pracowników itd. To tak w skrócie.


 • 1


#103917 Niszczymy ostatnie dziewicze obszary

Napisane przez ex nihilo w 16 March 2015 - 19:39

To prościej: czemu zatem pili mimo że sobie polowali, że wcale ich nie zatrudniano do wyścigu szczurów.

Te czasy życia prymitywnego u nich zniknęły (u różnych plemion różnie oczywiście) gdy zniknęła możliwość życia takiego czyli z chwilą wytępienia bizonów dla Indian preriowych. Dopiero wtedy coś się zmieniło. Wcześniej przybycie białych zmieniło tylko tyle że było jedno plemię więcej i bardziej agresywne.

Otóż nie ze względu na stres. Pili bo mogli.

Co to znaczy zajęty? Że na każdy 1km2 przypada średnio 1 biały? Były tak samo wielkie obszary zajęte tylko przez Indian jak i tylko przez białych.

 

Przede wszystkim zostali wyrzuceni ze SWOICH terenów. O nowe musieli walczyć z innymi, a jeśli im się to udało, trafiali do innego środowiska, do którego musieli się dopiero przystosować. I to był ten największy stres - wymuszona zmiana środowiska i sposobu życia. Poza tym z reguły trafiali do środowiska znacznie gorszego niż dawne, bo biali zajmowali najlepsze tereny. Koczownicy tracili możliwość wędrówek i swoje trasy. I tak dalej. Było też wiele innych przyczyn, np. przejmowanie zwyczajów białych itp., a też celowe działanie białych - im więcej nałogowych pijaków, tym mniej wojowników. A "zajęty" oznacza tyle, że biali mieli tam faktyczną władzę i oni dyktowali warunki. Zresztą akurat północnoamerykańscy Indianie przed najazdem białych raczej nie używali alkoholu, mieli wystarczającą ilość fajnie działających narkotyków. I tego przede wszystkim używali do kontaktu z "inną rzeczywistością", w odpowiednim czasie i miejscu. Plemię narkomanów w naturalnych warunkach długo by nie przetrwało. Alkohol był czymś, do czego nie byli przyzwyczajeni, a że biali im go nie żałowali, to w tych warunkach musiał być taki efekt. Ciekawe tylko gdzie było więcej alkoholików - wśród białych, czy Indian.  :)

 

Taka trochę zabawna sprawa na marginesie: mit o tym, jak to strasznie źle żyło się i żyje różnym "prymitywom" i "dzikusom", i że też dla ich dobra trzeba ich ucywilizować, powstał w 19. w. (wcześniej były uzasadnienia religijne) - w czasie rewolucji przemysłowej... fabryki, para, koleje, Verne na Księżyc i pod wodę, zwycięstwo rozumu i cywilizacji nad tą paskudną naturą... Co ciekawe, ówczesne opisy spotkań z dzikusami (wcześniejsze też) wcale tego mitu nie potwierdzają. Przeciwnie - i w opisach, i na rysunkach, a później zdjęciach, dzikusy są dobrze odżywione, poozdabiane na różne sposoby... nic z wygłodzonych cherlaków (mam troche oryginalnych wydań z tamtych czasów). A kto ich "cywilizował"? Pomijając religijnych i politycznych uciekinierów z europejskiego raju, byli to irlandzcy czy galicyjscy chłopi (inni też), którzy u siebie, w tej cywilizowanej Europie, corocznie na przednówku przymierali głodem. A często i umierali, bo śmierć głodowa byla wtedy w Europie czymś całkiem normalnym. Byli też inni nędzarze - z "cywilizowanych" slumsów w Londynie czy Birmingham. Australia była kolonią karną, do której zsyłani byli drobni przestępcy, zwykle z nędzy kradnący. I taka zbieranina zdesperowanych głodomorów cywilizowała "dzikusów"... nieźle wypasionych, zadowolonych z życia, którzy do żadnej cywilizacji się nie pchali, bo nie mieli po co.  :)

 

Współczesne badania antropologiczne, archeologiczne i etnograficzne całkowicie zaprzeczają mitowi "nędznych dzikusów". Dotyczy to też np. neadertalczyków itp., itd., etc. 


 • 1


#103874 Niszczymy ostatnie dziewicze obszary

Napisane przez ex nihilo w 14 March 2015 - 19:52

Uważałbym. Byli już tacy, co Indian chcieli zmuszać do pozostania przy swojej prymitywnej cywilizacji. Skończyło się na rezerwatach.

 

Dasz jakieś przykłady?

 

A właściwie nie musisz... wystarczy to, co napisałeś: o ich PRYMITYWNEJ cywilizacji. Oni - w ogromnej większości przypadków -  nie chcą jej zmieniać na "nieprymitywną". Ci, którzy tego chcą, mogą to zrobić w każdej chwili - wsiądą w dłubankę i po dwóch dniach są w "cywilizacji". Tylko jakoś 99% z nich nie ma zamiaru tego zrobić. A jeśli się "cywilizują", to tylko dlatego, że są do tego zmuszni, nie mają innego wyjścia: zabiera się im tereny, na których żyją, i gdzie mają wszystko, co do życia im potrzebne. Owszem, teraz czasem mają na rękach chińskie zegarki - ale to tylko ozdóbki, bo przecież nigdzie się nie muszą spieszyć. Niekiedy też mają komórki - równie niepotrzebne, bo wszyscy, z którymi mogą rozmawiać są w zasięgu głosu lub gwizdu...

 

Ogromna wiekszość z nich nie jest w stanie przystosować się do życia w "cywilizacji". Pominę już takie sprawy, jak np. choroby, na które są całkowicie nieodporni. Przede wszystkim oni nie znają pojęcia "praca". Polowanie to nie "praca", to polowanie. Budowa szałasu czy jakiejś innej chałupy to też nie jest "praca", tak samo jak dłubanie łódki z pnia. Robią to dla siebie, bez stresów, szefów i innych poganiaczy. Chcą, to robią, nie chcą, to zrobią jutro albo za tydzień. Więcej w tym zabawy, przyjemności, niż pracy. W tych "prymitywnych" cywilizacjach do utrzymania się wystarcza kilkanaście godzin tego typu zajęć tygodniowo - wliczając w to przygotowywanie żarcia i wszystkie inne takie zajęcia. Z reguły kilka pokoleń jest calkowicie straconych (też fizycznie), zanim jakieś nieliczne resztki przystosują się do cywilizacji bialasów. Reszta zachla się na śmierć, wymrze w jakichś slumsach i tak dalej. Zauważ, że oni narkotyki i alkohol znają od tysięcy lat. Z okazji takich czy innych plemiennych świąt nieźle w gaz potrafią sobie dać... ale na codzień nie są ani narkomanami, ani alkoholikami. Nie jest im to potrzebne - nie muszą uciekać przed tą ich prymitywną rzeczywistością, nie ma w niej stresów, które powoduje nasza supercywilizacja. Dopiero kiedy cywilizacja ich dosięgnie, zacznynają chlać. To jest reguła, praktycznie bez wyjątków.

 

I tak dalej, bo dużo o tym można. Bankowo-korporacyjno-plastikowa cywilizacja ma ich zresztą w najgłębszej d*pie. Cywilizacji potrzebna jest ich ziemia i to co pod nią. Dla "cywilizowanych" liczy się tylko szmal. Najchętnej by tych wszystkich "prymitywów" po prostu odstrzelili, żeby nie mieć z nimi kłopotów. I często tak się dzieje. Z reguły "prymitywy" chcą od cywilizacji tylko jednego - żeby się od nich odp........a . I mają rację.


 • 2


#102247 Fizyka kwantowa nieco prostsza

Napisane przez ex nihilo w 25 December 2014 - 08:14

Nope. Czysty oczywisty wniosek z doświadczenia Younga dla jednego elektronu. Obiekt zdolny do interferencji jest falą. Nic nie wskazuje na to też, by miał jakąś strukturę wewnętrzną więc nie opieraj się i porzuć ciemną stronę.

 

Wesołych Świąt! 

A jestem po ciemnej stronie (to już taka natura), chociaż nie po tej, do której mnie przypisujesz :D Graficznie by to można mniej więcej tak: cząstki(te"twarde") - fale - akuku!tusesiedze ;)

Podejrzewam, że jedyną substancją tego świata jest przestrzeń, znacznie bardziej skomplikowana niż ta, którą znamy jako 3D+t. Struktury, których względna trwałość jest wynikiem wzajemnych powiązań i oddziaływań.

 

A cząstki, fale... może to okoń pod powierzchnią uklejki goni, a może Szuwarkowi się nudzi i kijkiem wodę miesza. Kiedyś pewnie się dowiemy. :) To dopiero 100 lat, na upartego 200, bardzo mało czasu. A może nigdy, bo będzie to poza naszą (Hs) możliwością rozumienia.


 • 1


#101066 Kwanty, QED, i tym podobne "pierdoły".

Napisane przez ex nihilo w 15 November 2014 - 03:53

Co do Hellera: jeśli inspiracja, to chyba bardziej telepatyczna jakaś i z dużymi zakłóceniami po drodze... bo ze znajomością "wszechświata Hellera" u mnie raczej kiepsko, tyle właściwie, co z paru omówień, które niedawno przejrzałem, jak o Hellerze tu wspomniałeś. Kiedyś, jeszcze w latach 80. czytałem coś, co by można streścić do "katolicki filozof o współczesnej fizyce i kosmologii", a później Heller praktycznie aż do teraz gdzieś mi zniknął. Jeśli o sam "wszechświat Hellera" chodzi, z tego, co się zorientowałem z omówień, jest bardzo ciekawy, ale w najbardziej podstawowych sprawach właściwie odwrotny w stosunku do tego "mojego":

- Heller zakłada (za klasykami filozofii), że byt taki jak NIC jest niemożliwy - z tym się oczywiście całkowicie nie zgadzam, uważam że NIC może być (a raczej jest) bytem skrajnie nietrwałym, niemal wirtualnym, ale jednak rzeczywistym;

- "wszechświat Hellera" ma geometrię zdefiniowaną od "zawsze", w "moim" geometria (przestrzeń) jest probabilistyczna*, na poziomie podstawowym definiuje się przez caly czas, z ograniczeniami wynikającymi z wyniku pierwszego rzutu kostką w t=0;

- ... determinizm i przypadek... itd.

W zasadzie jedyna rzecz, która z pewnością łączy świat Hellera z moim, to nieistnienie "punktu" w przestrzeni fizycznej, z tym że przyczyny tego nieistnienia nie są identyczne: u mnie do czysto geometrycznych dochodzi dynamika (fluktuacje)  :)

Ale muszę kupić "Początek jest wszędzie. ..." i w wolnej chwili przeczytać, na pewno nie będzie to czas stracony :)

 

"Naiwną pewność"? Hmm... Z pewnością "pewności" u mnie kiepsko dosyć, bo w świecie, który jest układem prawdopodobieństw, pewność jest stanem raczej mało prawdopodobnym :D Ale w tym przypadku jest ona całkiem, calkiem... i niekoniecznie naiwna. Świat, który obaj znamy, jest po prostu jednym z możliwych rozwiązań "mojego" świata. To coś podobnego do ewolucji biologicznej. Przypadkowe próby, rozwiązania względnie stabilne w kontekście całości pozostają w grze. NICe mogły (i mogą) rozpirzać się dowolną ilość razy, z bardzo różnymi efektami - stabilnymi i niestabilnymi, zdolnymi do ewolucji i niezdolnymi. Itd. Początkowo nie ma żadnych ograniczeń. Ograniczenia (prawa) pojawiają się po pierwszym "rzucie kostką". My znamy tylko jeden wynik tej gry. O innych nie wiemy, prawdopodobnie "jeszcze" nie wiemy. Coś podobnego dziać się może nadal też na poziomie podstawowym, jednak w tym przypadku istniejący świat ogranicza możliwość istotnego wpływu danej fluktuacji na całość - musiałaby ona być wyjątkowo silna, żeby mogla złamać działające na "wyższych" poziomach prawa, które są sumą (wynikiem) niemal nieskończonej ilości zdarzeń elementarnych. Tu już działa determinizm ("miękki", statystyczny). Żeby zbytnio się nie rozpisywać: załóżmy nawet, że 99,99% roziązań nie doprowadzi do samoorganizacji, to pozostaje całe 0,01%, a jeśli ilość prób dąży do nieskończoności... itd  :) A z drugiej strony, nieistnienie struktur (idealnie płaski rozkład prawdopodobieństw w całej przestrzeni) jest czymś bardzo mało prawdopodobnym kiedy istnieją oddziaływania (np. przepływy energii), czyli zdarzenia elementarne nie są niezależne. Dynamika chaosu. I tak dalej, bo już samo "AB nierówne BA", nawet jeśli dotyczy tylko jakiejś części zdarzeń, doprowadzi do odchylenia od pełnej, "płaskiej", losowości (taki "mikrodeterminizm"). W momencie, kiedy krzywe Gaussa przestają być idealnie płaskie, powstają struktury, a to jest już początek samoorganizacji, narastania determinizmu.

 

Trochę trudno mi to wszystko słowami opisać, bo dla siebie słów nie używam :) To są obrazki, takie "zwidy" :D W sumie jest to intuicyjna próba stworzenia takiego "swiata", który nie będzie potrzebował ani do powstania, ani do istnienia, żadnych warunków początkowych, "zegarmistrzów" itp., a jednocześnie nie będzie łamał podstawowych praw świata istniejącego. To co tutaj opisuję, to tylko część całości, która wydaje mi się bardziej spójna niż udaje mi się to opisać. Jak od prawie 50 lat obserwuję (tak z grubsza) to co w fizyce się dzieje, to chyba właśnie gdzieś w takim kierunku "suma po fizyce" idzie :D Dla dopełnienia obrazka: podejrzewam, że "materia" (cząstki, energia, pola itd.) to względnie stabilne struktury przestrzeni, że nie jest to jakaś substancja, byt sam w sobie, coś, co by można od przestrzeni oddzielić.

 

* - "geometria probabilistyczna" - tak sobie to nazwałem, bo jakoś tu musiałem. Może to jest bzdura, a może nie całkiem... Chodzi mi o sytuację, kiedy nie mamy z góry danej ani ilości wymiarów, ani geometrii, którą mogą stworzyć. Działa to na zasadzie fluktuacji, z których niektóre mogą utworzyć układy (struktury) bardziej stabilne, a inne mniej (np. 3+1+ ew. jakieś ukryte, okazał się stabilny, przynajmniej do teraz, 1+0 byłby całkowicie statyczny). I tak dalej. Geometria naszego świata byłaby wtedy jedną z możliwych "sum po geometriach". Na poziomie podstawowym działałoby się to nadal. Spróbuj sobie po prostu takie coś wyobrazić, bo nie bardzo chce mi się już klepać w klawiaturę, tym bardziej, że palucha sobie troche przyciąłem (fluktuacja prawdopodobieństwa obsunięcia się kombinerek :D), no i nie zawsze właściwe literki mi wyskakują, ciągle muszę poprawiać...


 • 1


#100952 Kwanty, QED, i tym podobne "pierdoły".

Napisane przez ex nihilo w 09 November 2014 - 12:11

 Eee tam... ta wyliniała deterministyczna paskuda, którą podłożyli, to by miał być porządny kicior?  :wacko:


 • 1


#98528 Sfotografowali kota Schrodingera

Napisane przez ex nihilo w 09 September 2014 - 02:29

Dokładnie to samo pytanie mnie nurtuje, skąd wiadomo, że stan jest losowy, a nie ustalony już podczas tworzenia się 2 splątanych fotonów? Wersja, że podczas przejścia przez kryształ tworzą się dwa ("nibysplątane") fotony o przeciwnych wartościach spinów już ustalonych jest bardziej intuicyjna niż to, że dopiero podczas badania ustala się ich stan, a wtedy drugi zawsze/od razu/niezależnie od odległości ma stan przeciwny. W przypadku "stanu ustalonego" już przy tworzeniu zawsze będzie mieć przeciwny, więc skąd teoria o splątaniu jako losowym staniu ustalanym podczas/przez badanie?


To co opisujesz, to jeden z wariantów, najprostszy, teorii (raczej hipotez) zmienych ukrytych (lub ukrytych parametrów, jak kto woli), które powstały i ciągle powstają, żeby fizykę kwantową sprowadzić gdzieś w okolice fizyki klasycznej, łatwej do intuicyjnego przyjęcia. W fizyce klasycznej stany (właściwości) obiektu mają jednoznacznie ustalone wartości - 0 (nie ma) lub 1 (jest). Młotek jednoznacznie w danym miejscu jest, albo jednoznacznie go nie ma. Jego twardość jest jednoznacznie ustalona. Gwóźdź też jednoznacznie jest, albo równie jednoznacznie go nie ma. Jednoznacznie wiemy, że jeśli z jednoznacznie ustaloną siłą i w jednoznacznie ustalonym kierunku pieprzniemy tym młotkiem w gwóźdź, to gwóźdź wbije się w to, w co ma się wbić na jednoznacznie ustaloną głębokość. W fizyce kwantowej tej jednoznaczności (0,1) nie ma. Młotek w danym miejscu jest tylko z jakimś prawdopodobieństwem pomiędzy 0 a 1, podobnie gwóźdź. Też twardość młotka w danym zdarzeniu zawiera się w przedziale 0-1, a co będzie jak młotkiem pieprzniemy w równie niejednoznaczny gwóźdź, okaże się dopiero, kiedy nim pieprzniemy, wcześniej można tylko liczyć prawdopodobieństwa. Co więcej, w fizyce kwantowej nie wiemy czym jest ten młotek i czym jest ten gwóźdź.* Mamy tylko bardzo abstrakcyjny matematyczny opis możliwych oddziaływań pomiędzy młotkami a gwoździami. To tak w maksymalnym uproszczeniu.

Fizyka kwantowa łamie wyobrażenia o świecie zakodowane w ludzkich mózgach i kulturze w ciągu całej ewolucji. Kwantowy obraz świata nie był nigdy potrzebny do przetrwania jakimkolwiek organizmom, w tym ludziom. Dlatego tak trudno wyobrazić sobie to kwantowe "niewyobrażalne coś". Jednak z doświadczeń wynika, że "to coś" jest prawdziwe, że taki właśnie jest świat rzeczywisty, a nasz, codziennie doświadczany świat "niekwantowy", jest tylko szczególnym przypadkiem świata kwantowego, w którym "poprawki kwantowe" są zaniedbywalnie małe, i dlatego świat ten wydaje nam się jednoznaczny - zero-jedynkowy.

Wyobrażalność czy intuicyjność jakiegoś modelu świata jest nieistotna. Nie ma podstaw do przyjęcia, że świat musi byc wyobrażalny i intuicyjny. No i nie jest - czy można sobie wyobrazić odległość miliarda lat świetlnych? wielkość galaktyki? I tak dalej.

I Ty, i ja, jesteśmy obiektami kwantowymi... można nas opisać w kategoriach kwantowych - wyliczyć dla nas równanie Schroedingera, nieoznaczoność położenia/pędu, energii/czasu, itd., itp. Tyle że wprowadzone w ten sposób poprawki do klasycznego opisu naszego "bycia" będą zaniedbywalnie małe. Jednak komputer, na którym to piszę jest dowodem, że prawa kwantowe działają. Zwykła żarówka też świeci "kwantowo", i świetlówka też... Itd. Czyli nie warto się zbytnio przeciw tym kwantowym dziwactwom buntować, chociaż oczywiście sprawdzać je trzeba.

Co do zmiennych ukrytych ("cząstki wiedzą, tylko my nie") - jak dotychczas żadna z hipotez zmiennych ukrytych, a było ich mnóstwo, się nie potwierdziła w doświadczeniach. Być może kiedyś powstanie taka, która się potwierdzi, chociaż bardzo mocno w to wątpię... i wcale bym tego nie chciał :D Już dawno przyjąłem kwantowy obraz świata za rzeczywisty (najbardziej prawdopodobny), i tym ciekawszy jest dla mnie ten nasz codziennie doświadczany świat (pozornie) "niekwantowy". Co ciekawe - "kwantowy obraz świata" bardzo pomaga nawet w przypadku spraw odległych od fizyki, ułatwia myślenie, rozbija zero-jedynkowe schematy, ale to trochę inny temat.

Nie wiem, czy to co napisałem, będzie wystarczającą odpowiedzią na Twoje wątpliwości (dobrze, że je masz, bo bez wątpliwości... itd.).
No a poza tym, jestem tylko obserwatorem, czyli w każdym przypadku mogę się mylić. :)

* - w fizyce klasycznej na poziomie teorii jest podobnie, natomiast robiąc doświadczenie mamy jakiś jednoznacznie określony przedmiot; w fizyce kwantowej ta niewiedza jest zarówno na poziomie teorii, jak i doświadczenia ("foton" czy "elektron", to model, suma znanych nam właściwości czegoś, o czym nie wiemy, czym to coś jest).
 • 1