Skocz do zawartości


radar

Rejestracja: 24 May 2008
Poza forum Ostatnio: wczoraj, 22:00
-----

Moje posty

W temacie: Ukazał się raport o przystępności języka tekstów urzędowych w internecie

24 February 2018 - 19:14

A pisma? Tak samo z tym jest - są formułki obowiązkowe, wymagane prawem, ale zawsze oprócz tego można napisać o co chodzi w sposób zrozumiały nawet dla Kaźmirza po mózgotrzepie i czteropaku, trzeba tylko chcieć

W sumie ciekawa propozycja. Pismo powinno się składać z dwóch akapitów, drugi pełny jak do tej pory, a pierwszy to samo, ale bez tych wszystkich odnośników do ustaw, rozporządzeń, dat, etc. :)
Problem jest też taki jak opisał ex nihilo, brak jednolitości pomiędzy urzędami. Jakby mieli centralną bazę pism i formularzy, rozporządzeń (interpretacji), etc (do tego chyba zdążają),
to nie byłoby problemów, że jeden urząd tak, a drugi siak, jeden normalne pismo, a drugi "coś"

W temacie: Ukazał się raport o przystępności języka tekstów urzędowych w internecie

21 February 2018 - 22:43

Przesadzacie.
"Po pierwsze primo", znam mnóstwo oczytanych ludzi, którzy ni w ząb nie rozumieją co jest napisane w ustawie, rozporządzeniu etc. Z moich obserwacji wynika, że jest to umiejętność
związana bardziej z logicznym myśleniem niż "oczytaniem". Trzeba umieć znaleźć się głownie w odnośnikach do innych paragrafów,
punktów, wyłączeń etc. i umieć z tego złożyć logiczną całość. Do tego umiejętność "ignorowania"/tłumaczenia z "polskiego na nasze" _trudnych_ słów.
Dodatkowo słownictwo "urzędowe" nijak się ma do jakiejkolwiek beletrystyki, fantastyki, romansów czy kryminałów. Jest specyficzne dla danej dziedziny (stąd
na pewno różny poziom zrozumienie dla różnych ministerstw), więc oczytanie całe g pomaga.
"Po drugie primo", słownictwo często wymuszane jest przez prawo, musi być prawnie jednoznaczne, określone i zdefiniowane. Stąd też wszelkie "ozdobniki" typu
"... o którym mowa w... (15 kolejnych słów)", "z wyłączeniem...(20 kolejnych słów)", etc. etc.

Oczywiście dałoby się to zmienić, ale musiałaby się jednocześnie zmienić wykładnia prawa, gdzie ustawodawca określa jeszcze swoją intencję, a nie tylko suchy paragraf stosowany stricte.
Bez tego byłoby dużo niejasności.

W temacie: Im większa równość płci, tym mniej kobiet na kierunkach ścisłych

17 February 2018 - 20:49

Co prawda ukończenie studiów STEM wiąże się z wykonywaniem dobrze płatnych zawodów, jednak w krajach bogatych także osoby, które nie kończyły kierunków technologicznych czy inżynieryjnych mogą dobrze zarabiać. Inaczej jest w krajach uboższych. Tam studia STEM mogą być jedyną szansą na wysokie zarobki, stąd też w Turcji czy Algierii więcej kobiet idzie na takie studia niż w Szwecji czy Finlandii.

Dokładnie to i nic więcej...

W temacie: Trwałe ustąpienie bólu po nagłym zanurzeniu w zimnej wodzie

15 February 2018 - 22:14

"to ugryzienie komara nie swędzi" i spokojnie śpię do rana

Dokładnie w ten sposób ja radzę sobie ze swędzeniem i bólem (na razie niezbyt mocnym, głównie przy skurczach i uderzeniach).
Uwierzcie mi, że to działa, aczkolwiek jest to niezwykle trudne, zwłaszcza, że ewolucyjnie "ma swędzieć", bo to oznacza, że coś jest nie tak.
Nie pamiętam kiedy ostatni raz podrapałem się np. po ugryzieniu komara (a te mnie lubią).
Gdy się o tym myśli to swędzi mocno, ale wystarczy "celowo zdecydować", że się nie będzie o tym myślało i koniec.
To działa.
Podobnie walczę ze skurczami, mam uraz ręki i łapią mnie skurcze. Potrafię już na samym początku "siłą woli" przeciwstawić się napięciu mięśni.
One chcą się napiąć (pod wpływem bólu?), a ja mimo to je rozluźniam i skurcz ustaje momentalnie zanim się zacznie.
Trzeba tylko poćwiczyć.

W temacie: Po raz pierwszy zmierzono potencjał gotowości poza laboratorium

30 January 2018 - 17:32

Jakby odczytywali zdalnie mogłoby się przydać w sportach walki (zawodowcy twierdzą, że to i tak widać po oczach) :)

Już widzę jak ludziom będzie się wszczepiać specjalne chipy żeby policjant wiedział z wyprzedzeniem czy chcesz go zaatakować.

To samo w sumie w autach (o ile nie będą szybciej jeździć samodzielnie), będzie można stwierdzić czy zareagujesz czy nie i wtedy podjąć akcję samodzielnie.