Skocz do zawartości


darekp

Rejestracja: 01 sie 2013
Poza forum Ostatnio: 15 minut temu
-----

Moje posty

W temacie: Wilki przewyższają psy pod względem rozumienia przyczyny i skutku

wczoraj, 07:11

Obejrzałem filmik i być może jestem głupszy od psa, ale nic z tych eksperymentów dla przypadku, gdy był ukryty człowiek (pani eksperymentatorka) nie zrozumiałem  :(


W temacie: Przestępcy tworzą botnety wydobywające kryptowaluty

13 wrzesień 2017 - 19:15

Na podstawie przedostatniego akapitu tego artykułu: http://businessinsid...energii/z35qcbz można oszacować, że koszt wydobycia pojedynczego bitcoina to jakaś 1/4 jego ceny (przy kursie z sierpnia-września br). Jako że cena jednego BTC wynosi obecnie coś koło 14-16 tys. zł, wynika, że do wykopania jednego BTC trzeba by zużyć energii elektrycznej za ok. 3-4 tysiące złotych. Czyli raczej nudny sport, domowy komputer musiałby dłuugo pracować, żeby zużyć tyle prądu;)

 

W Chinach, czy innej Wenezueli używa się do tego specjalnego sprzętu: http://bitcoin.pl/wi...nem-ciag-dalszy


W temacie: Niezdrowa biblijna dieta

12 wrzesień 2017 - 07:40

Dyskusja co prawda jak zwykle zeszła na tematy, które interesują tylko duet Astro & Thikim, ale tak dla porządku:

 

 

 

Jakich to owoców bez nasion i oliwy nie z oliwek nie spożywali?

 

 

ad 1) Owocami bez nasion są m. in. owoce niektórych odmian sharonki znanej też jako kaki lub hurma (https://pl.wikipedia.org/wiki/Hurma). Wg Wikipedii uprawia się ją głownie w Chinach, Japonii, Korei i niektórych rejonach Azji Środkowej, jest więc całkiem prawdopodobne, że starożytni Izraelici jej nie spożywali (król babiloński być może mógł sobie pozwolić na jej import na własne potrzeby, tego nie wiem).

 

ad 2) Oprócz oliwy z oliwek istnieje również oliwa z wytłoków (https://kochamoliwe....Rodzaje-oliw/47) a Google podpowiada jeszcze nazwy "oliwa magnezowa" i "oliwa czosnkowa". Tak więc wychodzi na to, ze polska mowa potoczna, podobnie jak i wiele innych mów jest dość nieprecyzyjna i to uściślenie, że "z oliwek" (w domyśle "tylko z oliwek") bywa czasem potrzebne.

 

Kończę ciekaw niezmiernie, czy Astro po tym komentarzu pogłębi swoje przekonanie, że jestem fanatykiem religijnym;)


W temacie: Niezdrowa biblijna dieta

10 wrzesień 2017 - 08:39

Jeśli sługa w tamtych czasach mógł mieć takie wymagania wobec swojego zarządcy to korpoludki się przy tym chowają

Cóż, wygląda na to, że wcale nie było to takie proste (http://biblia.deon.p...zial.php?id=753, 1, 5-16) aczkolwiek z tego co rozumiem (1,4), królowi nie chodziło o zwyczajnych korpoludków, ale coś więcej. Może nawet o jakiś narybek do jakiegoś ówczesnego think-thanku (czyli grona tych mędrców z dalszej części, którzy nie potrafili interpretować snów)?


W temacie: Niezdrowa biblijna dieta

10 wrzesień 2017 - 08:06

Akcja księgi Daniela nie rozgrywa się w Izraelu...

Niemniej jednak główny bohater opowieści pochodził z Izraela. I pewnie chciał się odżywiać tak, jak się odżywiał u siebie.  :D

(P.S. Aczkolwiek nie znaczy to, że był reprezentatywny dla przedstawicieli swojego narodu...)

 

 

 

ale odpowiednie zioła zapewne dostarczają odpowiednich wizji

 

Tylko że dalszy ciąg opowieści sugeruje, że to raczej królowie babilońscy coś zażywali, po czym mieli niezrozumiałe dla nich sny. A Daniel był po prostu tak jakby sprawniejszy od nich w korzystaniu z narzędzia o nazwie pomyślunek  ;)