Skocz do zawartości


KopalniaWiedzy.pl

Rejestracja: 13 wrz 2006
Poza forum Ostatnio: --
-----

Moje tematy

"Diabelski storczyk" Polaków na liście najciekawszych gatunków odkryt...

26 maj 2017 - 15:38

Aby uczcić urodziny ojca taksonomii, Karola Linneusza, College of Environmental Science and Forestry co roku zestawia listę Top 10 New Species obejmującą dziesięć najciekawszych nowych gatunków odkrytych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W roku 2017 do grona zwycięzców trafił Telipogon diabolicus (Orchidaceae). Nazwa tej orchidei nawiązuje do budowy prętosłupa (struktura generatywna powstała ze zrośnięcia słupka i pręcika), który przypomina głowę diabła. Storczyk został odnaleziony podczas prac terenowych prowadzonych przez dr Martę Kolanowską w południowej Kolumbii. Gatunek ten został zaklasyfikowany jako krytycznie zagrożony ze względu na lokalizację jedynej znanej populacji T. diabolicus w pobliżu drogi oraz wrażliwość wysokogórskich formacji roślinnych na zmiany klimatu.

Nieznany wcześniej gatunek opisali dr Marta Kolanowska i prof. dr hab. Dariusz L. Szlachetko z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii UG we współpracy z Ramirem Mediną Trejo (Kolumbia).

Top 10 New Species

Najbardziej intrygującym pytaniem dotyczącym T. diabolicus pozostaje aspekt jego zapylania. Dotychczasowe badania wskazują, że u storczyków z rodzaju Telipogon pyłkowiny przenoszone są przez owady podczas pseudokopulacji (pyłkowiny zostają przyczepione do ciała samca owada gdy ten próbuje kopulować z kwiatem przypominającym mu samicę), jednak nie opublikowano do tej pory materiałów potwierdzających to założenie. Niezwykle ciekawe byłoby zaobserwować insekta, któremu "diaboliczny" prętosłup przypomina samicę jego gatunku.

Od ponad 10 lat różnorodność, systematyka i biogeografia andyjskich storczyków są zagadnieniami badanymi przez pracowników i doktorantów Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, którzy opisali ponad 100 nieznanych wcześniej gatunków południowoamerykańskich orchidei. Prace na terytorium republiki Kolumbii prowadzone są we współpracy z fundacją Buenoy Yumartán Aldea Ecológica oraz lokalnymi naukowcami.


« powrót do artykułu

Twórcze jedzenia gięcie

26 maj 2017 - 13:13

Naukowcy z MIT-u opracowali makaron zmieniający kształt w kontakcie z wodą. Dzięki arkuszom żelatyny lub skrobi płaty makaronu zwijają się w znane kształty, np. świderki.

Amerykanie podkreślają, że jadalne filmy można zaprojektować także w taki sposób, by przyjmowały inne złożone formy, w tym kwiatów. Ciekawym pomysłem są dyski, które na wzór cannolo owijają się wokół kulek kawioru albo spaghetti, które po wrzuceniu do gorącego rosołu rozpada się na krótsze nitki.

Zespół zaprezentował swoje dokonania na tegorocznej konferencji Towarzystwa Maszyn Obliczeniowych. Amerykanie wyjaśniają, że ich rozwiązania mają nie tylko kulinarną wartość. Wskazują m.in. na oszczędności przy transporcie, ponieważ jadalne arkusze można by układać w stosach, a ostateczna forma byłaby osiągana dopiero w garnku konsumenta.

Przeprowadziliśmy trochę obliczeń, np. dla makaronu, i wyszło nam, że nawet jeśli idealnie się go zapakuje, nadal ok. 67% objętości stanowi powietrze. Pomyśleliśmy, że być może w przyszłości nasze zmieniające kształt produkty spożywcze dałoby się płasko zapakować, pomagając oszczędzić miejsce - opowiada Wen Wang.

Wang i Lining Yao badają reakcje różnych materiałów na wilgoć. Pracują głównie z bakterią, która zmienia kształt, rozszerzając się i kurcząc pod wpływem wilgoci. Co ciekawe, ta sama bakteria Bacillus subtilis jest wykorzystywana do fermentacji soi na japońską potrawę nattō.

Duet zaczął się więc zastanawiać, czy można zaprojektować inne materiały, które zmienią kształt po wystawieniu na oddziaływanie wody. Nic więc dziwnego, że początkowo panie zainteresowały się żelatyną, która rozszerza się w różnym stopniu w zależności od gęstości.

Naukowcy szukali sposobów na kontrolowanie, gdzie i jak mocno struktura się wygina, tak by z arkuszy żelatyny uzyskiwać rozmaite kształty 3D. Ostatecznie zdecydowali się na nadrukowywanie na warstwie żelatyny pasów z jadalnej celulozy. Pasy celulozowe wchłaniają mało wilgoci i mogą działać jako bariera wodna, kontrolująca, z jaką ilością wody zetknie się warstwa żelatynowa. Nadrukowując określone wzory z celulozy, można kontrolować reakcję struktury na wodę, a więc i uzyskiwany ostatecznie kształt (ogólna geometrię).

Ponieważ Wang i Yao chciały wiedzieć, jak ich rozwiązania sprawdzą się w kuchni, skontaktowały się z szefem kuchni bostońskiej restauracji. Efektem ich współpracy są żelatynowe dyski z planktonem i sepią, które owijały się wokół nadzienia z kawioru oraz pasy przypominające fettuccini, w których wykorzystano dwa rodzaje żelatyny z różnymi temperaturami rozpuszczania (dzięki temu makaron rozpada się na krótsze kawałki). Miały świetną teksturę i smakowały naprawdę dobrze - opowiada Yao.

Panie sporządziły bazę danych, w której odnotowywały zastosowane wzorce nadruku celulozy, uzyskaną geometrię, a także właściwości mechaniczne struktury, w tym jej wytrzymałość. Na tej podstawie powstały modele obliczeniowe transformacji materiału, które stanowią bazę online'owego interfejsu pozwalającego użytkownikowi zaprojektować własne jadalne, zmieniające kształt struktury.

Zespół pracował z laboratoryjną drukarką 3D, ale podobne efekty można ponoć uzyskać za pomocą druku sitowego.


« powrót do artykułu

W wieku nastoletnim rośnie gęstość istoty szarej

26 maj 2017 - 13:02

Dzięki technikom obrazowania od lat wiemy, że już w wieku nastoletnim dochodzi do zmniejszenia objętości istoty szarej w mózgu. Jako, że wiemy, iż większa objętość mózgu jest powiązana z lepszymi zdolnościami poznawczymi, cały proces jest paradoksem, gdyż przebiega w czasie, gdy dziecko i nastolatek doświadczają olbrzymiego rozwoju zdolności poznawczych.
Nowe badania wykonane przez naukowców z Penn Medicine pozwalają zrozumieć ten paradoks.

Okazuje się bowiem, że pomiędzy dzieciństwem, a początkiem wieku młodzieńczego, zwiększa się gęstość istoty szarej. Badania wykazały również, że kobiety, które mają mniejszą objętość istoty szarej proporcjonalnie do mniejszych rozmiarów ciała, charakteryzuje większa jej gęstość niż u mężczyzn. Mimo zatem, że tracimy na objętości istoty szarej, a kobiety mają jej mniej niż mężczyźni, to zjawiska te są kompensowane, przez wzrost gęstości.

Jedno badanie rozwiązało paradoks, z którym nauka nie radziła sobie przez dziesięciolecia. Właściwie to nawet dwa paradoksy. Teraz mamy lepszy pogląd na to, co dzieje się z mózgiem podczas jego rozwoju i lepiej rozumiemy procesy w nim zachodzące – mówi profesor Ruben Gur z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania, który stał na czele grupy badawczej. Uczony zauważa, że pozwala to na wyjaśnienie rozległości i intensywności zmian w życiu umysłowym i zachowaniu, które mają miejsce od dzieciństwa do wieku nastoletniego. Jeśli zaskakuje nas zachowanie nastolatków, to pomocne może być spostrzeżenie, że muszą się oni dostosować do zmiany rozmiaru oraz budowy mózgu i to wszystko w tym samym czasie, gdy zwiększają się wymagania co do wydajności mózgu i akceptowalnego przez otoczenie zachowania – dodaje uczony.

W badaniach uwzględniono skany mózgu 1189 osób w wieku 8-23 lat, które wypełniły też testy dotyczące zdolności poznawczych. Badacze sprawdzali, jak wiek wpływa na objętość istoty szarej w różnych obszarach mózgu, na jej gęstość i grubość.


« powrót do artykułu

Kaspersky chce pokazać Amerykanom kod źródłowy

26 maj 2017 - 11:08

Eugene Kaspersky, szef i założyciel firmy Kaspersky Lab, powiedział w wywiedzie dla The Australian, że chce udostępnić rządowi USA kod źródłowy swojego pakietu antywirusowego. Oświadczenie ma związek z obawami wyrażanymi przez amerykańskich senatorów i przedstawicieli służb specjalnych. Uważają oni, że oprogramowanie Kaspersky Lab może zostać wykorzystane przez rząd w Moskwie do monitorowania amerykańskich sieci rządowych.

Co więcej szefowie Defense Intelligence Agency, NSA oraz Secret Service stwierdzili, że sami nie używali by oprogramowania Kaspersky Lab. Ich obawy mogą być o tyle uzasadnione, że Eugene Kaspersky ukończył Akademię KGB i pracował przez jakiś czas dla wywiadu wojskowego.

Sam Kaspersky przekonuje, że byłoby samobójstwem dodawanie do oprogramowania tylnych drzwi, pozwalających na śledzenie użytkowników przez służby jakiegoś państwa. To samobójstwo. To nie tylko zabiłoby biznes, ale człowiek musiałby ratować własne życie, szukać schronienia gdzież w dżungli, nad Amazonką czy na Syberii – stwierdził Kaspersky.

Dlatego też menedżer zaoferował Amerykanom, że mogą sprawdzić kod źródłowy. Nie byłby to pierwszy raz. Gdy podpisujemy umowy z rządami, czasami chcą, byśmy ujawnili im nasze technologie. I to robimy – przyznaje  Kaspersky.


« powrót do artykułu

TSMC testuje 7-nanometrowe chipy

26 maj 2017 - 09:55

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) największy na świecie producent układów scalonych na zlecenie, testuje dla swoich klientów zaawansowane 7-nanometrowe chipy i zapowiada, że w pierwszej połowie bieżącego roku rozpocznie ich masową produkcję.

Podczas firmowego dorocznego sympozjum technologicznego szef TSMC C.C. Wei odniósł się do ostatnich planów Samsunga stwierdzając, że TSMC jest dobrze przygotowana do stawienia czoła rosnącej konkurencji ze strony południowokoreańskiego koncernu. Przez wiele kolejnych lat będziemy najbardziej zaufanym partnerem dla naszych klientów, stwierdził Wei. Menedżer potwierdził, że w drugim kwartale 2019 roku jego firma rozpocznie sprzedaż pierwszych w historii układów scalonych wykonanych w technologii 5 nanometrów.

Plany te związane są z dużymi inwestycjami. Wei dodał, że w bieżącym roku na prace badawczo-rozwojowe TSMC przeznaczy „zadziwiającą” kwotę, ale nie zdardził wielkości inwestycji. Wiadomo jedynie, że ma być ona większa niż w roku ubiegłym.
TSMC czyni szybkie postępy. Musimy pamiętać, że niedawno zespół badawczo-rozwojowy firmy dostał polecenie, by rozpocząć prace nad technologią 3 nanometrów.


« powrót do artykułu