Skocz do zawartości


rahl

Rejestracja: 01 Oct 2011
Dostępny Ostatnio: 2 minut temu
-----

Moje posty

W temacie: Pierwsza piesza ofiara samochodów autonomicznych

3 minut temu

Tak - to o czym piszesz jest jak najbardziej możliwe, ale podejrzewam, że na dzień dzisiejszy firmy pracujące na autonomią skupiają się raczej na innych aspektach. Do tego "wyuczenie" AI poprawnych zachowań to nic innego jak tylko miliony godzin testów w warunkach rzeczywistych - najlepszy symulator tego nie zastąpi.

Za 10-15 lat, już sobie wyobrażam reklamy samochodów "ratujących życie dzieci" przez manewry znajdujące się poza możliwościami percepcyjnymi człowieka. ;)


W temacie: Pierwsza piesza ofiara samochodów autonomicznych

dziś, 12:34

Nieprawda. Człowiek z odpowiednio dużym doświadczeniem potrafi wyczuć że ktoś na drodze albo obok chce zrobić coś nietypowego

Tak magia i telepatia ;)

 

 

To co wg Ciebie człowiek potrafi wyczuć opiera się na obserwacji i doświadczeniu a nie jakimś magicznym przeczuciu

 

Dokładnie, "wyczujesz" to co jesteś w stanie zobaczyć, jak ci ktoś wyskoczy spoza zaparkowanego samochodu metr przed maską lub w ciemnym ubraniu wbiegnie w nocy znienacka na ulicę to nic ci nie pomoże. Poza tym aby prawidłowo zareagować musisz być na 100%, a wiemy jak to w życiu jest. Można bez problemu zaimplementować algorytmy "obserwacji" otoczenia, ale czasem nawet czas reakcji komputera(który bije na głowę człowieka) nie wystarczy. Praw fizyki takich jak bezwładność oraz drogi hamowania nie jesteśmy jak na razie w stanie przeskoczyć.


W temacie: Pierwsza piesza ofiara samochodów autonomicznych

dziś, 09:16

Z drugiej strony... krytyczne sytuacje zdarzają się rzadko, więc trudno je testować

 

Bez względu na autonomię, są sytuacje kiedy nawet najlepszy czas reakcji nie pozwoli uniknąć wypadku.

Poza tym nie mamy pełnego obrazu sytuacji, samochody takie mają kamery, czujniki itp - tak więc nie będzie trudno odtworzyć przebieg całej sytuacji. Z ostateczną opinią poczekam na raport NTSB.


W temacie: Automatyczny tłumacz dorównał człowiekowi

16 March 2018 - 20:35

Pewnie do czasu kiedy dorówna w przypadku języka Polskiego nie dożyją nawet nasze wnuki  ;)


W temacie: Parker Solar Probe wleci w atmosferę Słońca. Możesz tam wysłać swoje nazwisko

16 March 2018 - 20:29

@thikim - nie wiem o co ci chodzi, dylatacja czasu to fakt potwierdzony eksperymentalnie, przy prędkości bliskiej c czas się praktycznie zatrzymuje dla obiektu poruszającego się z tą prędkością względem układu odniesienia z którego wystartował, pogo ma 100% racji. Nie wiem po co ta cała pusta dyskusja.