Skocz do zawartości


Jajcenty

Rejestracja: 01 sty 2010
Poza forum Ostatnio: wczoraj, 08:09
-----

Moje tematy

Stacja kosmiczna na orbicie Księżyca

28 wrzesień 2017 - 09:34

Cześć

Podobno USA i Rosja zdecydowały się razem postawić (zwiesić?) stację kosmiczną na orbicie Księżyca.

http://www.msn.com/p...yvuP?li=BBr5MK7

 

Oczywiście to  większe wyzwanie technologiczne i dowód, że potrafimy, impuls rozwoju, etc. Nurtuje mnie pytanie w czym lepsza jest stacja na orbicie Księżyca od stacji na orbicie ziemskiej? 

W artykule wspomina się, że stacja księżycowa będzie służyć jako stacja pośrednia przy podróżach na Marsa. Te parę kilometrów robi taką różnicę? Ja sądzę, że lepiej byłoby się napiąć zacząć gromadzić budulec na orbicie Marsa. Bezzałogowa budowa przez jakieś zdalnie sterowane automaty wyposażone w podstawową AI jest już chyba w naszym zasięgu? Nie musi być duże, coś jak buda dla psa przeciętnej wielkości byłoby już wielce satysfakcjonujące.


Wydzielone z "Fale grawitacyjne zarejestrowane po raz trzeci! Odkrycie potwierd...

04 czerwiec 2017 - 16:53

Można przeczytać wypowiedzi "rzekomo" przez niego pisane, ale kto tak naprawdę wie

Formalnie masz rację. Cały świat poznajemy pośrednio. Nigdy nie widziałem prezydenta, jedyne co widziałem to jakieś kropki czy piksele układające w jego kształt - czy to wystarczy by twierdzić, że istnieje? Ot trochę niedzielnego solipsyzmu ;)


Paradoks Bertranda - może mały konkurs?

27 grudzień 2016 - 16:36

Cześć Wam!

 

Od lat, niejaki Bertrand dręczy mnie, takim oto paradoksem (https://pl.wikipedia...adoks_Bertranda). Jakie jest prawdopodobieństwo, że losowa cięciwa okręgu będzie dłuższa od długości boku trójkąta równobocznego wpisanego w tenże okrąg? Bertrand podał trzy różne, na oko prawidłowe, rozwiązania. Osobiście obstawiam wynik 1/3, nawet przeprowadziłem rozumowanie, które tego dowodzi. Postanowiłem zbadać rzecz empirycznie i napisałem program który losuje trochę cięciw i wylicza częstość. I...porażka! Nie mogłem się bardziej mylić.

 

prób 10^9 Bertrand: 0.683362467
 
Uzyskany wynik nie przystaje do żadnego wyniku podanego przez Bertranda (1/3; 1/2; 1/4). Mój wynik to coś w pobliżu 2/3 z kawałkiem :D Liczba prób nie ma dużego znaczenia:
dla 10^4 Bertrand: 0.6839
 

Celowo nie podaję algorytmu by nie psuć Wam zabawy. Proponuję bowiem konkurs na programik do losowania cięciw i rozstrzygnięcie paradoksu.