Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

W ceramice odkrytej na stanowisku Khani Masi w górze rzeki Dijala w północno-wschodnim Iraku odkryto związki chemiczne wskazujące na bazujący na jęczmieniu fermentowany napój. Wygląda więc na to, że mieszkańcy Mezopotamii z późnej epoki brązu raczyli się jęczmiennym piwem już 3000 lat temu.

Międzynarodowy zespół archeologów od 2016 r. prowadzi w Khani Masi zakrojone na szeroką skalę wykopaliska. Odbywa się to w ramach Sirwan Regional Project.

Piwo wchodziło w skał mezopotamskiej diety. Wykorzystywano je też podczas rytuałów i świąt. Wiedzę na jego temat czerpano głównie z ikonografii i źródeł klinowych.

Dotąd naukowcy zakładali, że w Mezopotamii piwo pito w większych zbiorowościach z dużych naczyń i że robiono to za pomocą długich i giętkich słomek. Autorzy najnowszej publikacji z Journal of Archaeological Science (Revealing invisible brews: A new approach to the chemical identification of ancient beer) doszli jednak do nieco innych wniosków. Wyniki naszych analiz pozwoliły nam, po raz pierwszy z [całkowitą] pewnością, opisać całą gamę wyposażenia do picia piwa [...].

Nowe badanie wskazuje, że do 1400 r. p.n.e. picie piwa stało się doświadczeniem indywidualnym. Wykorzystywano do tego kubki i czary o różnej objętości.

Nasze wyniki zapewniają znaczący postęp w badaniu starożytnych bliskowschodnich praktyk związanych z warzeniem i spożyciem piwa - podkreśla dr Claudia Glatz z Uniwersytetu w Glasgow.

Na potrzeby badań opracowano nową metodę analityczną. Dzięki temu w naczyniach udało się chemicznie zidentyfikować piwo. Za pomocą chromatografii gazowej byliśmy w stanie wykryć i zmierzyć zestaw współwystępujących związków kopalnych [...]. Wykazaliśmy, że zestaw ten pasuje do substancji występujących we współczesnym piwie jęczmiennym. Po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy ważną metodę wykrywania obecności piwa w sytuacji, gdy nie ma widocznych dowodów, takich jak kamień piwny - wyjaśnia dr Jaime Toney.

Przeprowadzaniem analiz chemicznych zajmowała się doktorantka Elsa Perruchini. Wynalazła ona także nową metodę próbkowania. Upraszczając, z naszą nową technologią unikamy skażenia próbek tłuszczami z ludzkiej skóry czy współczesnymi produktami, takimi jak filtry słoneczne. Dotykając naczyń, używamy bawełnianych rękawiczek i wysterylizowanych pęset. Naczynia są natychmiast zawijane w jałową folię aluminiową. Kluczowe dla nowej metodologii jest też wykorzystywanie próbek kontrolnych i porównywanie ze współczesnymi produktami spożywczymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×