Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystując skórki z czarnych porzeczek, które są zazwyczaj wyrzucane przez producentów po wyciśnięciu soku, naukowcy z Uniwersytetu w Leeds uzyskali naturalną, nietoksyczną farbę do włosów. Jest ona równie wytrzymała jak tradycyjne farby i utrzymuje się na włosach nawet po kilkunastu myciach.

Wg National Cancer Institute, w farbach do włosów występuje ponad 5 tys. substancji. Choć badania na ludziach dają niejednoznaczne wyniki, wyniki badań na zwierzętach sugerują, że niektóre z tych składników mogą sprzyjać nowotworom. Niekiedy składniki farb wywołują u ludzi reakcję alergiczną.

Ponadto studia pokazują, że prędzej czy później składniki farb spływają do rzek i zbiorników wodnych.

Mając to wszystko na uwadze, zespół Richarda S. Blackburna i Christophera Raynera wyprodukował farbę ze skórek czarnych porzeczek. Naukowcy wyekstrahowali i oczyścili barwniki zwane antocyjanami (występują one nie tylko w porzeczkach, ale i w wielu innych owocach, warzywach oraz kwiatach o różowym-fioletowym zabarwieniu, np. w bakłażanach czy aronii). Ekstrakt dodano do pasty koloryzującej i nałożono na rozjaśnione włosy.

W ten sposób uzyskano żywy niebieski kolor. Po modyfikacji formuły udawało się też zafarbować włosy na czerwono i fioletowo. Kolory nie zmieniały się znacząco nawet po 12 myciach głowy.

« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Wg National Cancer Institute, w farbach do włosów występuje ponad 5 tys. substancji.

A nie powinny być one wszystkie wyszczególnione na opakowaniu? Wyszła by z tego nudnawa, choć czasem przyprawiająca o dreszczyk emocji powieść :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przydałoby się info, w jaki sposób wyekstrahowali te antocyjany. A może ktoś wie jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, bea napisał:

w jaki sposób wyekstrahowali te antocyjany.

Najprościej z netu. Zamówić z przesyłką do domu...dodatek do żywościi E 163

• Lubię to 1
  • Pozytyw 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
59 minut temu, lester napisał:

A nie powinny być one wszystkie wyszczególnione na opakowaniu? Wyszła by z tego nudnawa, choć czasem przyprawiająca o dreszczyk emocji powieść :D

Nie w każdej farbie do włosów jest 5 tysięcy składników. Poza tym skład farb jest podany na opakowaniach i jakoś nikogo nie przyprawia on o dreszcze (no chyba że ktoś jest uczulony, ale ewentualne dreszcze występują w takim przypadku nawet bez czytania składu :) ).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, bea napisał:

Przydałoby się info, w jaki sposób wyekstrahowali te antocyjany. A może ktoś wie jak to zrobić?

Generalnie są rozpuszczalne w wodzie i chyba dobrze dysocjują w niskich pH.

Blednięcie czerwonej kapusty pod wpływem octu jest właśnie z tym związane - o ile mnie pamięć nie myli, jeden z pierwszych domowych wskaźników pH u Sękowskiego :)

Dla zdrowia wystarczy jeść i dokładnie przeżuć ;)

Zatem liście do młynka i kwaśną wodą :) Kwasek cytrynowy albo ocet powinien dać radę.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
56 minut temu, Jajcenty napisał:

Dla zdrowia wystarczy jeść i dokładnie przeżuć

I tu ciekawostka: wszystkie słynące ze swoich prozdrowotnych właściwości polifenole ( do których należą antocyjany) są na liście...substancji antyodżywczych. Dziwnym trafem wiążą jod krążący w organizmie zmniejszając jego pulę dostępną dla tarczycy. 

Jak to było? A...nie ma róży bez dymu.

Edytowane przez 3grosze
  • Lubię to 1
  • Pozytyw 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minutes ago, Jajcenty said:

Generalnie są rozpuszczalne w wodzie i chyba dobrze dysocjują w niskich pH.

Blednięcie czerwonej kapusty pod wpływem octu jest właśnie z tym związane - o ile mnie pamięć nie myli, jeden z pierwszych domowych wskaźników pH u Sękowskiego :)

Dla zdrowia wystarczy jeść i dokładnie przeżuć ;)

Zatem liście do młynka i kwaśną wodą :) Kwasek cytrynowy albo ocet powinien dać radę.

Nie nazwałabym tego blednięciem. Kapusta po prostu zmienia kolor z niebieskiego na czerwony, a ocet o ile wiem, utrwala kolor. Odczyn zasadowy sprawia, że łuski włosa zaczynają się otwierać i przyjmują kolor, a kwaśny zamyka je po farbowaniu utrwalając kolor.

Jenak w artykule bardzo mało konkretów, np. czym jest ta "pasta koloryzująca", do której dodano barwnik z porzeczek? Czy ona czasem nie zawiera szkodliwych chemikaliów?

8 minutes ago, 3grosze said:

I tu ciekawostka: wszystkie słynące ze swoich prozdrowotnych właściwości polifenole ( do których należą antocyjany) są na liście...substancji antyodżywczych. Dziwnym trafem wiążą jod krążący w organizmie zmniejszając jego pulę dostępną dla tarczycy. 

Wow, nigdy o tym nie słyszałam. Muszę poszukać, chyba że masz jakieś źródło?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, 3grosze napisał:

Dziwnym trafem wiążą jod krążący w organizmie zmniejszając jego pulę dostępną dla tarczycy. 

Czyli słynny odchudzający efekt zielonej herbaty polega na upośledzaniu funkcji tarczycy? Już słyszę jęk zawodu u pań z którymi pracuję. :D

2 godziny temu, 3grosze napisał:

A...nie ma róży bez dymu

y y. Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie róża.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Jajcenty napisał:

Czyli słynny odchudzający efekt zielonej herbaty polega na upośledzaniu funkcji tarczycy?

Nie widzę sensu. Przecież to właśnie jod przyspiesza przemianę materii, a więc wspomaga odchudzanie.

Chociaż u mnie to raczej działa odwrotnie. Jod powoduje, że jestem nieustannie głodna i jem za dużo. Kiedy byłam kiedyś nad morzem, to przez 2 tygodnie przytyłam ze 4 kilo. Tak samo działa na mnie mięta, a jest polecana na odchudzanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, bea napisał:

Nie widzę sensu.

I słusznie. Z mojej strony to była prowokacja paradoksem. Wszyscy wiemy, że zielona ma polifenole i odchudza i generalnie jest magiczna, a 3grosze wsadził kij w szprychy :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Jajcenty napisał:

Czyli słynny odchudzający efekt zielonej herbaty polega na upośledzaniu funkcji tarczycy? 

Dokładnie tak samo, jak analogiczny związek piernika z wiatrakiem.;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi