Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ile porostów występuje w Alpach? Dużo, bo ponad 3 tys.

Rekomendowane odpowiedzi

Alpy są domem dla ponad 3 tys. porostów.

Porosty to organizmy złożone z grzybów, żyjących w symbiozie głównie z cyjanobakteriami bądź zielenicami. Mogą one rosnąć na wielu różnych powierzchniach, w tym na korze drzew i skałach, dlatego traktuje się je jako biomonitory i biowskaźniki zanieczyszczenia, zdrowia lasu czy zmiany klimatu.

Mimo że w kategoriach biogeograficznych Alpy należą do najlepiej zbadanych rejonów świata, dotąd nikt nie pokusił się o całościowy przegląd tutejszych porostów. Wyniki 15 lat pracy międzynarodowego zespołu lichenologów prof. Luigiego Nimisa z Uniwersytetu w Trieście ukazały się właśnie w piśmie MycoKeys.

Naukowcy sporządzili adnotowaną listę wszystkich porostów, wymienianych dotąd w kontekście Alp. Składa się ona z 3138 pozycji i bazuje na danych z 8 krajów: Austrii, Francji, Niemiec, Włoch, Lichtensteinu, Monako, Słowenii i Szwajcarii.

Lichenolodzy podkreślają, że takiego katalogu/listy nie było zbyt długo, co utrudniało prowadzenie badań w różnych zakątkach naszego globu. Specjaliści wyjaśniają, że dane z Alp można by np. wykorzystać do porównań populacji górskich porostów na świecie. Okazuje się bowiem, że wiele porostów opisanych pierwotnie w Alpach zidentyfikowano potem w innych zakątkach Ziemi.

Ekipa Nimisa podkreśla, że trwające niemal 1,5 dekady analizy ujawniły dużo problemów taksonomicznych. Mamy nadzieję, że zapoczątkują one kolejne badania w najbliższych latach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×