Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zanik mięśni to skutek utraty nerwów

Rekomendowane odpowiedzi

Przyczyną naturalnego zaniku mięśni nóg w czasie starzenia jest utrata nerwów kontrolujących kończyny.

Naukowcy z Manchester Metropolitan University, Uniwersytetu w Waterloo i Uniwersytetu w Manchesterze badali 168 mężczyzn. Okazało się, że do wieku 75 lat następowała utrata 30-50% nerwów kontrolujących nogi. Skutkiem tego był zanik mięśni. Okazało się jednak, że sprawniejsi ludzie byli w lepszej sytuacji, bo aktywność zwiększała szanse na powstanie nowych odgałęzień zachowanych nerwów i ograniczenie degeneracji odłączonych od układu nerwowego (czytaj: bezużytecznych) mięśni.

Autorzy publikacji z Journal of Physiology przypominają, że z wiekiem mięśnie nóg stają się coraz mniejsze i słabsze, co utrudnia codzienne funkcjonowanie, np. wstawanie z krzesła czy wchodzenie po schodach. Choć to powszechne zjawisko, dotąd nie było do końca wiadomo, co jest jego przyczyną.

Prof. Jamie McPhee z Manchester Metropolitan University wyjaśnia, że zazwyczaj młodzi dorośli mają w okolicy lędźwiowej ok. 70 tys. nerwów kontrolujących ruchy kończyn dolnych. Z wiekiem następują jednak znaczące spadki. Zaobserwowaliśmy dramatyczną - 30-60% - utratę nerwów kontrolujących mięśnie [...].

Brytyjsko-kanadyjski zespół przyglądał się tkance mięśniowej, wykorzystując rezonans magnetyczny (MRI). By oszacować liczbę i wielkość ocalałych nerwów, analizowano aktywność elektryczną w mięśniach (przeprowadzono elektromiografię).

Jak zaznacza McPhee, tworzenie nowych odgałęzień nerwów jest bardziej prawdopodobne u sprawnych osób z dużymi, zdrowymi mięśniami. Gdy wewnętrzny mechanizm zabezpieczający jest nieskuteczny, zachodzi zanik mięśni, który może nawet prowadzić do sarkopenii (zespół ten występuje u ok. 10-20% osób w wieku 65+).

Obecnie akademicy sprawdzają, czy regularne ćwiczenia w średnim i starszym wieku spowalniają proces odłączania mięśni od układu nerwowego lub wspomagają powstawanie nowych gałęzi nerwów, by uratować odłączone włókna. Ekipa chce ustalić, jakie ćwiczenia są najlepsze (trening siłowy czy wytrzymałościowy) i zrozumieć fizjologię zmian nerwowo-mięśniowych w przebiegu starzenia.

Naszym celem jest znalezienie sposobów na usprawnienie procesu tworzenia odgałęzień [...] oraz zmniejszenie liczby seniorów z niską masą mięśniową i słabymi mięśniami. Obecnie w Europie mamy co najmniej 10 mln starszych osób z [...] sarkopenią. Znajdują się one w grupie podwyższonego ryzyka społecznej izolacji, upadków, złamań, niepełnosprawności i hospitalizacji - tłumaczy McPhee.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×