Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chińska stacja kosmiczna spadnie na Ziemię

Rekomendowane odpowiedzi

Eksperci ostrzegają, że w ciągu kilku najbliższych tygodni na Ziemię spadną pozostałości po chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1. Nieużywana stacja została wystrzelona na orbitę 30 września 2011 roku i była bardzo ważnym krokiem na drodze Chin do wybudowania własnej stałej stacji kosmicznej. We wrześniu 2016 roku Chińczycy potwierdzili, że stracili kontrolę nad stacją i że spadnie ona na Ziemię pod koniec roku 2017. Tak się jednak nie stało.

Najnowsze dane mówią, że Tiangong-1 wejdzie w atmosferę Ziemi do końca kwietnia bieżącego roku. Większość z 8,5-tonowej konstrukcji spłonie w atmosferze, jednak na powierzchnię planety może opaść deszcz szczątków. Na razie jego precyzyjnej lokalizacji nie można ocenić. Specjaliści mówią, że pozostałości stacji spadną pomiędzy 43 stopniem szerokości północnej, a 43 stopniem szerokości południowej. To pas rozciągający się od środkowych części USA po południe Australii. Polska znajduje się poza tym obszarem.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics mówi, że dopiero na około tydzień przed wejściem stacji w atmosferę będzie można z większą dokładnością określić miejsce, w którym spadną szczątki. Ryzyko, że konkretna osoba zostanie trafiona szczątkami Tiangong-1 jest około miliona razy mniejsze, niż szansa na wygranie w loterii Powerball. W dotychczasowej historii lotów kosmicznych nikt nigdy nie został zraniony przez ponowne wejście w atmosferę odpadków kosmicznych. Tylko raz zdarzyło się, że ktoś został takimi szczątkami uderzony, na szczęście osoba ta nie odniosła obrażeń, mówi McDowell.

Osobą, której się to przydarzyło jest Lottie Williams. W styczniu 1997 roku podczas spaceru w parku w mieście Tulsa w Oklahomie kobietę uderzył fragment osłony zbiornika paliwa rakiety Delta II, która została wystrzelona rok wcześniej, a w noc przed wypadkiem weszła w atmosferę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś zostanie trafiony deską klozetową z tej stacji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×