Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Australii znaleziono najstarszą znaną wiadomość w butelce

Rekomendowane odpowiedzi

Tonya Illman z Perth znalazła najstarszą znaną wiadomość w butelce. Kobieta natknęła się na nią podczas spaceru po odległej plaży w Zachodniej Australii. Państwo Illman wyjęli znajdujący się wewnątrz papier i wysuszyli go w kuchence. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, co się na nim znajduje.

Teraz eksperci potwierdzili, że Illmanowie znaleźli autentyczną wiadomość z niemieckiego statku. Jest ona datowana na 12 czerwca 1886 roku. Wiadomość została wyrzucona ze statku Paula prowadzącego na zlecenie Niemieckiego Obserwatorium Morskiego eksperymenty dotyczące oceanów i szlaków handlowych. Wiadomość liczy sobie zatem 132 lata. Dotychczas najstarsza wiadomość w butelce miała 108 lat. Tyle bowiem czasu upłynęło pomiędzy jej wrzuceniem do morza a odnalezieniem.

W styczniu bieżącego roku państwo Illmanowie wraz z przyjaciółką jechali plażą na północy Wedge Island, gdy ich samochód zagrzebał się w piasku. Pani Illman i jej przyjaciółka zdecydowały się wrócić do domu pieszo. Po drodze zauważyły różne odpadki na plaży i pani Illman zdecydowała się wziąć butelkę, która miała dobrze wyglądać na półce z książkami. Wewnątrz zauważono papier, na którym po wyjęciu i wysuszeniu ukazały się litery. Część teksu była napisana ręcznie, a część wydrukowana. W wydrukowanym fragmencie proszono znalazcę wiadomości, by skontaktował się z niemieckim konsulatem. Illmanowie zauważyli też datę i nazwę statku.

Gdy po wyszukiwaniu w internecie okazało się, że butelka może rzeczywiście pochodzić z XIX wieku, znalazcy skontaktowali się z Western Australian Museum. Doktor Ross Andreson potwierdził autentyczność odkrycia i skontaktował się ze specjalistami z Holandii i Niemiec. W niemieckich archiwach zachował się dziennik statku Paula. Jest tam wpis z 12 czerwca 1886 roku, w którym kapitan jednostki informuje o wrzuceniu do oceanu butelki z wiadomością. Data i współrzędne geograficzne zgadzają się z tym, co zapisano w wiadomości, mówi doktor Andreson.

Załoga Pauli wrzuciła butelkę w południowo-wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Prawdopodobnie w ciągu 12 miesięcy wylądowała ona na wybrzeżu Australii, gdzie z czasem została zagrzebana w piasku.

Podczas eksperymentu, prowadzonego przez 69 lat przez Niemieckie Obserwatorium Morskie wrzucono do oceanów tysiące butelek z wiadomościami. Dotychczas zwrócono 662 wiadomości, a znalazcy zachowali sobie wszystkie butelki. Ostatnia butelka z wiadomością została znaleziona w Danii w 1934 roku.

Butelka z Wedge Island nie miała korka ani żadnego innego zamknięcia. Wydmy na Wedge Island są ruchome, cała okolica zmienia się podczas sztormów i opadów deszczu. Niewykluczone zatem, że butelka była przez dziesięciolecia cyklicznie zagrzebywana w piasku i odsłaniania, przez co korek wysechł i wypadł. Na szczęście mocno zwinięty papier w niej pozostał, a ochronił go też piasek, który dostał się do butelki.

Rodzina Illmanów na kolejne dwa lata wypożyczyła swoje znalezisko Western Australian Museum. Butelka z wiadomością zostanie udostępniona zwiedzającym.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×