Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sztuczna inteligencja prawidłowo rozpoznaje jedynie białych mężczyzn

Rekomendowane odpowiedzi

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy działa coraz lepiej, ale tylko w przypadku białych mężczyzn. Joy Buolamwini z Massachusetts Institute Technology przeprowadziła testy trzech komercyjnych systemów rozpoznawania twarzy autorstwa Microsoftu, IBM-a i chińskiej firmy Megvii.

Okazało się, że w przypadku białych mężczyzn system z 99% dokładnością potrafił określić płeć na podstawie zdjęcia. Jednak podczas rozpoznawania ludzi o ciemniejszych kolorach skóry odsetek błędów rósł, by osiągnąć 35% podczas rozpoznawania ciemnoskórych kobiet. Szczegóły badań zostaną zaprezentowane podczas Conference on Fairness, Accountability, and Transparency, która odbędzie się w bieżącym miesiącu w Nowym Jorku.

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy jest coraz częściej stosowane, w tym przez policję, która używa go do wyławiania z tłumu osób poszukiwanych oraz oznaczania zdjęć. Błędy mogą prowadzić do niepotrzebnych zatrzymań i przeszukań niewinnych osób.

Autorzy wcześniejszych badań twierdzą, że pomyłki w tego typu programach, najczęściej wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji, biorą się ze złego doboru próbki, na której program jest uczony. Systemy rozpoznawania twarzy są ćwiczone na przykładowych zdjęciach, tymczasem bardzo popularny zestaw treningowy takich zdjęć zawiera około 75% fotografii mężczyzn, z czego ponad 80% są to biali mężczyźni.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×