Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rzadkie płaskorzeźby z Camel Site

Rekomendowane odpowiedzi

W prowincji Al-Dżauf na północy Arabii Saudyjskiej archeolodzy odkryli naturalnej wielkości płaskorzeźby dromaderów. Choć ich datowanie jest trudne, przez porównania do Petry specjaliści sądzą, że pochodzą one z pierwszych wieków przed naszą erą lub naszej ery. Porównania stylistyczne wskazują z kolei na unikatową arabską tradycję z prawdopodobnymi wpływami nabatejskimi i partyjskimi.

Autorzy publikacji z pisma Antiquity podkreślają, że starożytne arabskie reliefy skalne należą do rzadkości, dlatego uważają, że znalezisko rzuca nowe światło na ewolucję sztuki skalnej na Półwyspie Arabskim.

Stanowisko Wielbłądzie (Camel Site) było eksplorowane przez zespół z Francuskiego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Saudyjskiej Komisji Turystyki i Dziedzictwa Narodowego 2-krotnie: w 2016 i 2017 roku.

Wielbłądy i koniowate z Camel Site są rzeczywistej wielkości. Guillaume Charloux z CNRS i inni podkreślają, że reprezentują one 2 rodzaje płaskorzeźb: 1) płaskie (bas-relief), w przypadku których płaskorzeźba wystaje nad powierzchnię mniej niż połową swej wypukłości oraz 2) wypukłe (haut-relief), gdzie płaskorzeźba wystaje nad powierzchnię więcej niż połową swej grubości.

Rzeźby wykonano na 3 ostrogach skalnych. Erozja częściowo uszkodziła niektóre z nich. Podobnie zresztą jak ewentualne ślady pozostawione przez narzędzia.

Francusko-saudyjska ekipa podkreśla, że zwierzęta przedstawiono bez uprzęży w naturalnych warunkach. Wg archeologów, pojawia się też niespotykana scena, w której dromader natyka się na osła, zwierzę rzadko reprezentowane w sztuce naskalnej.

Lokalizacja na pustyni, w dodatku w pobliżu tras karawan, sprawiała, że Camel Site nie było dobrym miejscem pod stałą osadę, nadawało się jednak na odpoczynek lub na stanowisko kultu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×