Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Prezent od wywiadu nie poleci w kosmos? Trump chce likwidacji misji WFIRST

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowszy budżet przedstawiony Kongresowi USA przez Biały Dom zawiera propozycję zlikwidowania prowadzonego przez NASA projektu Wide Field Infrared Survey Telescope. To projekt badawczy, w którym planowano wykorzystać jeden z dwóch teleskopów kosmicznych podarowanych NASA przez Narodowe Biuro Rozpoznania (US National Reconnaissance Office – NRO).

Sensacyjna wiadomość o tym, że NRO przekazało NASA dwa nieużywane teleskopy klasy Hubble'a, poruszyła świat nauki w 2013 roku. Moment przekazania teleskopów zbiegł się z planowaną przez NASA misją WFIRST. Otóż w latach 2011-2012 zaczęto wstępną fazę projektową misji, w ramach której zaproponowano uruchomienie kosmicznego obserwatorium badającego wszechświat w podczerwieni. Celem WFIRST miało być, m.in. poszukiwanie planet pozasłonecznych, badanie zjawiska rozszerzania się wszechświata, pomiary wpływu cimnej energii na materię, testowanie ogólnej zasady względności i badanie zagięć czasoprzestrzeni. Niedługo po tym, gdy NASA zaczęła planować misję, otrzymała od NRO dwa wspomniane już teleskopy.

Przez wiele miesięcy zastanawiano się, jak najlepiej je wykorzystać, a jedną z dziesiątek propozycji jakie padły, było użycie jednego z tych teleskopów w ramach misji WFIRST. Teleskopy NRO nadawały się do tego celu, mimo że mają nieco inną konstrukcję niż ten pierwotnie planowany dla WFIRST. Mimo, że możliwość skorzystania z już istniejących teleskopów nie odciążyło zbytnio budżetu ewentualnej misji (koszt budowy teleskopu jest niewielki w porównaniu z kosztami wieloletniej misji), to sam fakt, że odpowiednie urządzenia już istnieją ułatwił przekonanie polityków do przyznania WFIRST odpowiedniego budżetu.

W roku podatkowym 2014 Kongres przyznał na WFIRST 56 milionów dolarów, w roku 2015 przyznano 50 milionów, a w roku 2016 przyznano aż 90 milionów USD, mimo że NASA prosiła jedynie o 14 milionów. Dzięki tej hojności kongresmenów NASA mogła w 2016 roku ogłosić, że WFIRST formalnie jest projektem, a nie tylko studium projektu. Opracowano plany, zgodnie z którymi misja WFIRST miała trafić w przestrzen kosmiczną w połowie przyszłej dekady. Ostatnie szacunki budżetu misji mówią, że całość będzie kosztowała około 2 miliardów USD według wartości dolara z roku 2010 powiększone o inflację. W kwietnie 2017 roku NASA zamówiła niezależny audyt celów i budżetu misji. Autorzy audytu stwierdzili, że misja WFIRST przeprowadzi przełomowe i niedostępne wcześniej badania ciemnej energii, egzoplanet oraz badania dotyczące ogólnych zagadnień astrofizycznych. Zalecono jednocześnie zmniejszenie kosztów misji. NASA koszty zmniejszyła i zapowiedziała, że w kwietniu 2018 roku rozpocznie się Faza B projektu WFIRST.

Teraz Biały Dom, w propozycji budżetu na rok podatkowy 2019 chce likwidacji misji WFIRST. Urzędnicy uważają, że NASA powinna mieć inne priorytety i w najbliższych latach, wobec planowanego wkrótce rozpoczęcia misji Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, nie potrzebuje kolejnego teleskopu w przestrzeni kosmicznej. Prace nad kolejnym wielkim teleskopem, który miałby rozpocząć misję wkrótce po tym, jak NASA wyda 8,8 miliarda USD na Teleskop Webba, nie są priorytetem dla Agencji, czytamy w propozycji budżetowej Białego Domu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×