Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Większe grupy społeczne korzystnie wpływają na inteligencję (przynajmniej dzierzbowronów)

Rekomendowane odpowiedzi

Wzrastanie i przebywanie w liczebniejszych grupach społecznych (stadach) zwiększa inteligencję dzierzbowronów.

Biolodzy z Uniwersytetu w Exeter i Uniwersytetu Zachodniej Australii przetestowali dzierzbowrony za pomocą 4 zadań. Okazało się, że ptaki z większych stad wypadały w nich lepiej. Badanie wykazało także, że inteligentniejsze samice miały więcej młodych.

Dzierzbowrony z Australii Zachodniej, gdzie prowadziliśmy eksperymenty, żyją w stabilnych grupach. Wykazaliśmy, że osobniki z większych stad osiągają lepsze wyniki poznawcze, co z kolei przekłada się na zwiększony sukces reprodukcyjny - opowiada dr Alex Thornton z Exeter. Powtarzane testy młodych osobników w różnym wieku pokazały, że związek między wielkością grupy a inteligencją pojawia się wcześnie.

Naukowcy badali 14 dzikich stad dzierzbowronów (należały one do australijskiego podgatunku Cracticus tibicen dorsalis). Wielkość stad wynosiła od 3 do 12 osobników. Inteligencję ptaków badano za pomocą 4 zadań. W jednym z nich należało skojarzyć konkretny kolor z obecnością pożywienia. W innym - pamięciowym - kąski wielokrotnie ukrywano w tym samym miejscu. W 3. - na samokontrolę - ptaki musiały się powstrzymać od dziobania w pokarm przez przezroczystą przesłonę i podejść z boku rurki, gdzie bez problemu można było do niego sięgnąć.

Od dawna podejrzewano, że wyzwania związane z życiem w dużych grupach napędzają ewolucję poznawczą. Dowody na poparcie tej tezy były jednak kontrowersyjne i ostatnio podano je w wątpliwość. Nasze wyniki sugerują, że środowisko społeczne odgrywa kluczową rolę w rozwoju poznawczym. Sugerują także, że samice, które dobrze sobie radzą w zadaniach na inteligencję, mają więcej młodych [...] - podsumowuje dr Ben Ashton z Uniwersytetu Zachodniej Australii.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×