Skocz do zawartości


Zdjęcie

Delfiny nabywają samoświadomość szybciej niż ludzie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 KopalniaWiedzy.pl

Napisano 11 January 2018 - 11:54

Delfiny butlonose szybciej niż ludzie i szympansy nabywają samoświadomości. Tradycyjnym testem, wskazującym na istnienie samoświadomości, jest test rozpoznawania się w lustrze. Dotychczas wiadomo, że samych siebie rozpoznać w lustrze potrafią ludzie, delfiny, wielkie małpy, słonie oraz sroki. Teraz okazało się, że delfiny stają się świadome samych siebie szybciej niż ludzie.

Naukowcy przeprowadzili badania na dwóch delfinach przebywających w National Aquarium w Baltimore. Chcieli sprawdzić, w jaki sposób zwierzęta będą wchodziły w interakcje z lustrem. Jak poinformowała Diana Reiss z City University of New York, jeden z delfinów rozpoznawał siebie w lustrze już w wieku 7 miesięcy. U ludzi pierwsze oznaki samoświadomości pojawiają się w wieku 12-15 miesięcy i zostają wzmocnione pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. U szympansów odpowiednie zachowania obserwuje się jeszcze później.

Odkrycie to pozwala nam lepiej zrozumieć czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju zdolności pozwalających na rozpoznawanie się w lustrze i do rozwoju inteligencji, dodaje Reiss. Wiemy bowiem, że u dzieci zdolność do rozpoznawania się w lustrze jest powiązana z rozwojem sensorycznym, motorycznym, rozwojem zdolności społecznych i samoświadomości.

Tak wczesny rozwój samoświadomości u delfinów jest powiązany z ich rozwojem zdolności społecznych oraz zaawansowanych zdolności sensoryczny i motorycznych, dodaje Rachel Morrison z University of North California.


« powrót do artykułu
  • 0

Reklamy Google

#2 Krzychoo

Krzychoo

    Sztygar

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisano 11 January 2018 - 14:56

Szukamy inteligencji w kosmosie, a nie potrafimy/nie chcemy (niepotrzebne skreśl) porozumieć się z inteligencją którą mamy pod nosem. Lepiej: zabijamy na potęgę

Może nie potrzeba nam SI - wystarczy zemsta zaplanowana w głębinach. 


  • 1