Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto nową grupę wspólnie poruszających się gwiazd

Rekomendowane odpowiedzi

Niemiecko-węgierski zespół astronomów odkrył nieznaną dotychczas grupę wspólnie poruszających się młodych gwiazd. Znaleziono ją w podgrupie Górny Centaur-Wilk wchodzącej w skład asocjacji Skorpiona-Centaura.

Asocjacja Skorpiona-Centaura (Sco-Cen) to asocjacja gwiazdowa składająca się z młodych masywnych gwiazd typu O i B. Znajduje się w odległości średnio 400 lat świetlnych od Ziemi i jest najbliższym nam regionem, gdzie na masową skalę powstają gwiazdy. Podgrupa Górny Centaur-Wilk niemal w całości składa się z obszarów formowania się gwiazd. Wolna od takich obszarów jest jedynie jej południowo-wschodnia część. I to właśnie tam astronomowie pracujący pod kierunkiem Sigfrieda Rösera z Uniwersytetu w Heidelbergu zauważyli zwartą wspólnie poruszającą się grupę młodych gwiazd.

Grupa nazwana V1062 Sco Moving Group (V1062 Sco MG) znajduje się w odległości 570 lat świetlnych od Ziemi. W jej skład wchodzą 63 gwiazdy. Wśród nich znajduje się 12 o potwierdzonych prędkościach kątowych i paralaksach, 31 o potwierdzonej prędkości kątowej lub paralaksie i 20 kandydatów do tej grupy wyłonionych metodą punktów zbieżnych, czytamy w artykule opublikowanym przez autorów odkrycia. Mimo, że gwiazdy są młode i poruszają się razem, to ich wiek wynosi od 4 do 25 milionów lat. Naukowcy nie potrafią w tej chwili wyjaśnić, skąd się bierze ta różnica.

Ruch wspomnianych gwiazd jest silnie ze sobą powiązany. Rozrzut ich prędkości nie przekracza 1 km/s. Masy gwiazd oszacowano na od 0,7 do 2,6 mas Słońca.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×