Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Znowu mieliśmy niezwykle ciepły rok

Rekomendowane odpowiedzi

Miniony rok był trzecim najcieplejszym rokiem w historii USA. Temperatury były o 1,4 stopnia Celsjusza wyższe od średniej. Cieplejsze były jedynie lata 2012 i 2016. Na terenie USA regularne pomiary temperatury prowadzone są od 123 lat. Dzięki temu wiemy, że w tym okresie pięć najcieplejszych lat przypadło w ciągu ostatniej dekady.

Ciepły rok 2017 oznacza jednocześnie, że każdy rok od roku 1997 jest cieplejszy niż średnia dla USA.

W 2017 roku w każdym z 48 kontynentalnych stanów USA średnie temperatury były wyższe od przeciętnej i jest to trzeci rok z rzędu, gdy występuje takie zjawisko, mówi Jake Crouch, klimatolog z należącego do Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej Centers for Environmental Information.

Dla pięciu stanów, Arizony, Georgii, Nowego Meksyku oraz Północnej i Południowej Karoliny, był to najgorętszy rok w historii. Na Alasce ostatni grudzień był rekordowo ciepły. Średnia wieloletnia temperatura w grudniu wynosi dla tego stanu -7 stopni Celsjusza, tymczasem w bieżącym roku średnia grudniowa wyniosła 1,7 stopnia Celsjusza. Warto przypomnieć, że rekordowo wysokie temperatury zanotowano w USA pomimo niedawnego ataku zimy.

Naukowcy od dawna mówią, że wraz z globalnym ociepleniem gwałtowne ataki zimy nie zanikną. Wręcz przeciwnie, w związku ze zmieniającymi się wzorcami pogodowymi takie wyjątkowe zjawiska mogą przybrać na sile. Żyjemy w ocieplającym się świecie, ale mamy tutaj bardzo zimne bieguny i system pogodowy, który wpycha zimne powietrze z tych biegunów na obszary, na których mieszkamy, mówi Deke Arndt, szef zespołu monitorującego klimat w Centers for Environmental Information.

W przyszłym tygodniu NOAA i NASA opublikują raporty dotyczące ubiegłorocznych temperatur w skali globalnej. Najprawdopodobniej obie agencje ogłoszą, że rok 2017 był drugim (wg NOAA) i trzecim (wg NASA) najcieplejszym rokiem od czasu rozpoczęcia pomiarów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×