Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przez wzrost temperatur większość żółwi zielonych z północy Wielkiej Rafy to samice

Rekomendowane odpowiedzi

Przez wzrost temperatury inkubacji jaj przytłaczająca większość żółwi zielonych (Chelonia mydas) z północy Wielkiej Rafy Koralowej to samice.

Przewiduje się, że do 2100 r. średnia globalna temperatura wzrośnie o 4,7℉ (2,6°C). Ze względu na ryzyko wysokiej śmiertelności jaj i występowanie wyłącznie potomstwa płci żeńskiej zagraża to wielu populacjom żółwi - twierdzą autorzy publikacji z pisma Current Biology.

Ponieważ określanie płci zakopanych jaj jest trudne, naukowcy zdecydowali się na wyłapywanie żółwi i zastosowanie testów genetycznych, by ustalić, skąd pochodzą. Zespół pracował w rejonie, gdzie żerują 2 populacje żółwi zielonych: jedna z cieplejszego i druga z chłodniejszego regionu.

Po schwytaniu i zbadaniu 411 okazów wśród Ch. mydas z chłodniejszej, południowej części Wielkiej Rafy biolodzy zauważyli umiarkowane odchylenie na rzecz samic (stanowiły one ok. 65-69% próby). Dla ciepłych plaż północnej Wielkiej Rafy odchylenie było jednak już olbrzymie: w przypadku młodych żółwi samice stanowiły 99,1%, a w grupie dorastającej już 99,8%. Wg wyliczeń, w grupie żółwi o dorosłych gabarytach samice stanowiły 86,8%.

Michael Jensen z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej (NOAA) podkreśla, że trend feminizacji populacji z cieplejszych regionów jest widoczny od ponad 20 lat. Nowe badanie pokazuje, z czym te populacje muszą sobie radzić. Wiedza, jaka jest dzisiejsza proporcja płci w rozmnażającej się populacji, a także jak może ona wyglądać za 5, 10 i 20 lat, gdy młode żółwie dorosną i staną się dojrzałymi osobnikami, ma olbrzymie znaczenie.

Naukowcy dodają, że istnieją metody, za pomocą których można by próbować ograniczyć opisywane zjawisko. Wspominają np. o namiotach rozbijanych na plażach na terenie gniazdowania żółwi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×