Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Młode samice i samce fok szarych inaczej szlifują swoje umiejętności

Rekomendowane odpowiedzi

Ucząc się polować i żerować, młode samce i samice foki szarej (Halichoerus grypus) bardzo różnie się zachowują.

Matki porzucają szczenięta w wieku zaledwie 3 tygodni. W krytycznym okresie ok. 40 dni, nim wyczerpią się zapasy energii, młode muszą znaleźć regularne źródła pokarmu, a także doszlifować umiejętności nurkowania i chwytania ofiar.

Dane z urządzeń pomiarowych pokazały, że młode samice z walijskiej kolonii szarytek częściej nurkują w płytszych wodach, przez co częściej docierają do dna i mają więcej okazji do żerowania.

Choć dojrzałe samce fok szarych są większe od samic, w przypadku szczeniąt nie ma znaczących różnic w rozmiarach, dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth, Abertay University i University of St Andrews uważają, że u podłoża odmiennego zachowania młodych leżą procesy fizjologiczne przygotowujące do dorosłego życia.

Gdy autorzy publikacji z pisma Scientific Reports przeanalizowali dane młodych fok ze Szkocji, okazało się, że przez Morze Północne docierały one aż do Norwegii. Osobniki z zachodniej Walii przemieszczały się zaś do północnego wybrzeża Francji. We wczesnej fazie rozwoju niektóre młode foki pozostawały w wodzie, nie wychodząc na ląd, nawet do 2 miesięcy.

Naukowcy mają nadzieję, że zdobyte dane wpłyną na ochronę kluczowych habitatów tych zwierząt w najbardziej wrażliwym okresie ich rozwoju.

Foki szare są drapieżnikami alfa brytyjskich wód [mieszka tu 40% światowej populacji H. grypus], ale wiemy niewiele o zachowaniu szczeniąt w morzu. Przez pierwsze 3 tygodnie życia, ssąc mleko, młode mogą tyć, ale później muszą sobie radzić same. Nowe studium wypełnia luki [...] i pomaga zebrać więcej danych o habitatach kluczowych dla rozwoju - opowiada Matt Carter, doktorant z Uniwersytetu w Plymouth.

W badaniu wykorzystano dane 52 dopiero co odstawionych od piersi szczeniąt z kolonii w Szkocji i Walii (zostały one oznakowane przez Zespół Badania Ssaków Morskich z University of St Andrews). Urządzenia pomiarowe zapisywały ich ruchy, w tym czas i głębokość nurkowania i współrzędne.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×