Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bakterie wykorzystują ameby jako konie trojańskie

Rekomendowane odpowiedzi

Campylobacter jejuni, bakterie, które są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych w Europie i USA, mogą się namnażać i rozprzestrzeniać, wykorzystując ameby jako konia trojańskiego.

Namnażając się w amebach, patogeny są chronione przed trudnymi warunkami środowiskowymi.

Ustalenie, że Campylobacter może się namnażać we wnętrzu ameb, jest ważne, bo często występują one w tych samych środowiskach, np. w wodzie do picia dla kur na fermach drobiu. [...] Ameba działa jako ochrona przed procedurami dezynfekcyjnymi, dlatego nasze wyniki można wykorzystać do badania nowych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii [...] - wyjaśnia Ana Vieira, doktorantka z Kingston University.

Związek między Campylobacter i amebami jest od jakiegoś czasu dyskutowany w kręgach naukowych, bo wcześniejsze badania dawały sprzeczne wyniki.

Brytyjczycy posłużyli się zmodyfikowaną metodą oceny zdolności bakterii do opanowywania/zakażania komórek (ang. gentamycin protection assay) i w ten sposób potwierdzili, że mogą one przeżyć i namnażać się w ochronnym środowisku wnętrza ameby. Dzięki temu zjawisku z ameb uwalnia się ostatecznie większa liczba patogenów.

Ameby są szeroko rozpowszechnione, a my wykazaliśmy, że Campylobacter wykorzystują je jako konie trojańskie do zakażania łańcucha pokarmowego. W innym razie by nie przeżyły, bo są bardzo wrażliwe na środowisko - opowiada prof. Andrey Karlyshev.

Naukowcy wykazali też, dla przeżycia Campylobacter w środku ameb kluczowe są pompy efluksowe, inaczej MDR (ang. multidrug resistance pump). Białka, które wchodzą w skład pomp i systemów pomp, znajdują się w osłonach komórkowych bakterii. Pompy i systemy pomp są transporterami, które usuwają substancje czynne środków dezynfekcyjnych.

Campylobacter stają się coraz bardziej oporne na antybiotyki, bo leki te są często wykorzystywane u ludzi i zwierząt. Potwierdziło się, że przez rolę odgrywaną w antybiotykooporności i przeżyciu bakterii w amebach pompy efluksowe są dobrym celem dla rozwijanych leków antybakteryjnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×