Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Im więcej kwasu linolowego, tym niższe CRP

Rekomendowane odpowiedzi

Im wyższy poziom kwasu linolowego w surowicy krwi, tym niższe stężenie białka C-reaktywnego (CRP).

Wcześniej spekulowano, że sprzyjając stanowi zapalnemu o niedużym nasileniu, wysokie spożycie wielonienasyconych kwasów omega-6 może zwiększać ryzyko paru przewlekłych chorób. Naukowcy sądzili, że się tak dzieje, bo kwas linolowy jest w ludzkim organizmie przekształcany do kwasu arachidonowego (także kwasu omega-6), z którego powstają różne czynniki prozapalne, np. prostaglandyny.

Autorzy publikacji z European Journal of Clinical Nutrition przyglądali się poziomom CRP u 1287 zdrowych 42-60-letnich mężczyzn, uczestników Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study (poziomy CRP określono na początku studium, w latach 1984-1989).

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii zauważyli, że niższe poziomy kwasu linolowego w surowicy krwi wiązały się z wyższym CRP. Gdy uczestników badania podzielono w oparciu o stężenia kwasu na 4 grupy, okazało się, że prawdopodobieństwo podwyższonego CRP było w najwyższej ćwiartce aż o 53% niższe niż w najniższym kwartylu. W przypadku innych kwasów omega-6, np. arachidonowego, dihomo-γ-linolenowego czy γ-linolenowego, nie zaobserwowano korelacji z poziomem CRP.

Fińskie badania stanowią poparcie dla wcześniejszych ustaleń. Testy kliniczne pokazały bowiem, że kwas linolowy nie nasila reakcji zapalnej ani nie ma znaczącego wpływu na stężenie kwasu arachidonowego. Ponadto w organizmie kwas linolowy jest przekształcany w różne związki usuwające stan zapalny, a sam kwas arachidonowy daje nie tylko związki prozapalne, ale i przeciwzapalne. Wygląda więc na to, że hipoteza, zgodnie z którą kwas linolowy sprzyja lekkiemu stanowi zapalnemu, zwiększając poziom kwasu arachidonowego, jest znacznym uproszczeniem.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×