Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

USA straciły pozycję lidera listy TOP500

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy w historii Stany Zjednoczone utraciły pozycję lidera na liście TOP500, na której wymieniono najpotężniejsze superkomputery na świecie. Na liście znajdują się 143 amerykański maszyny, a pierwsze miejsce w liczbie superkomputerów przypadło Chinom, które umieściły na niej 202 urządzenia. Jeszcze pół roku temu USA wygrywały w tej konkurencji z Chinami stosunkiem 169:160.

Kolejnymi krajami, które umieściły najwięcej superkomputerów na liście są Japonia (35 systemów), Niemcy (20), Francja (18) i Wielka Brytania (15). Łączna wydajność wszystkich chińskich superkoputerów wynosi 35,4% wydajności całej listy, a wydajność maszyn z USA to 29,6%.

Po raz pierwszy każdy z 10 najpotężniejszych superkomputerów może pochwalić się wydajnością przekraczającą 10 PFlops. Na liście znajdziemy 181 maszyn o wydajności większej niż 1 petaflop. Jeszcze w czerwcu maszyn takich było 138. Łączna moc obliczeniowa wszystkich superkomputerów z listy wynosi 845 PFlops. Pół roku temu było to 749 PFlops, a przed rokiem – 672 PFlops. Najsłabszy komputer na liście przetwarza dane z wydajnością 548 TFlops. Przed sześcioma miesiącami maszyna ta zajmowała 370. pozycję.

Najpotężniejszym superkomputerem na świecie został, po raz czwarty z rzędu, chiński Sunway TaihuLight, którego zmierzona wydajność wyniosła 93,01 PFLops. Na drugim miejscu znajdziemy chiński Tianhe-2 (33,86 PFlops), a na trzecim Piz Daint czyli Cray XC50 stojący w Szwajcarskim Narodowym Centrym Superkomputerowym w Lugano (19,59 PFlops). Czwarte miejsce należy do japońskiego Gyoukou (19,17 PFlops), a dopiero na piątym wymieniono pierwszy superkomputer z USA. JEst to pięcioletni Cray XK7 o wydajności 17,59 petaflopsów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×