Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Znaleziono kolejne fragmenty posągu Psamteka I

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy pracujący w okręgu Matariya w Kairze, odkryli szczątki dolnej części wielkiego posągu faraona Psamteka I. O odkryciu górnej części posągu, który początkowo wzięto za posąg Ramzesa Wielkiego, informowaliśmy w marcu. Znaleziono również fragmenty olbrzymiej statui Ramzesa Wielkiego oraz boga Ra-Hor-Akhti.

Zbiór 1920 fragmentów posągu Psamteka I znaleziono na południe od miejsca, w którym w marcu bieżącego roku znaleziono górną część posągu i jego podstawę, poinformował doktor Ayman Ashmawy, jeden z dyrektorów w egipskim Ministerstwie Starożytności. Odnalezione fragmenty zostały wykonane z kwarcytu, a analizy wykazały, że do odnalezienia mogło pozostać jeszcze około 2000 fragmentów. Na jednym z fragmentów widoczne są różne części stroju władczy, trzy palce oraz części tylnego wspornika z wyrzeźbionym imieniem horusowym władcy. Urzędnik dodał, że odkryte fragmenty posągu boga Ra-Hor-Akhtiego sugerują, że oryginał miał około 6 metrów wysokości.

Egiptolog, doktor Dietrich Raue, kierownik niemieckiego zespołu pracującego na miejscu poinformował, że znaleziono również fragmenty posągu wyrzeźbionego na prywatne zamówienie oraz granitowe bloki z posągu Ramzesa Wielkiego.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×