Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powietrze zabija ponad pół miliona Europejczyków

Rekomendowane odpowiedzi

Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA) donosi, że każdego roku zanieczyszczenia powietrza zabijają ponad 500 000 mieszkańców Starego Kontynentu. Pomimo powolnego poprawiania się jakości powietrza nad Europą liczba osób, które przedwcześnie umierają z powodu jego zanieczyszczenia jest wciąż olbrzymia.

Z danych EAA wynika, że w roku 2014 w 41 europejskich krajach z powodu złej jakości powietrz zmarło 520 400 osób. Jeszcze w roku 2013 ofiar było 550 000. Aż 80% przypadków zgonów (428 000) można przypisać pyłom o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które przenikają do płuc i krwioobiegu.

Zebrane dane wskazują, że w 2014 roku na oddziaływanie takich pyłów było narażonych 82% mieszkańców europejskich miast. W 2013 roku odsetek ten wynosił 85%. Innym źródłem śmiercionośnych zanieczyszczeń jest dwutlenek azotu emitowany przez silniki spalinowe.

Problem zanieczyszczeń powietrza jest niezwykle poważny. Dość wspomnieć, że wśród krajów członkowskich UE pyły były odpowiedzialne za ponad 75% przedwczesnych zgonów w 2014 roku. Zabiły one aż 399 000 osób.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×