Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pionierska operacja rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu

Rekomendowane odpowiedzi

W poniedziałek (11 września) lekarze z I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili 1. w Polsce fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu. Operacja trwała przeszło 4 godziny. Matka i dziecko czują się dobrze.

Jak tłumaczą specjaliści, rozszczep kręgosłupa [...] to ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym. Wskutek tego najczęściej dochodzi do porażenia nóg i zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytnicy. Operacje wewnątrzmaciczne poprawiają rokowania dzieci, zmniejszają ryzyko powikłań po porodzie i dają większe szanse na prawidłowe funkcjonowanie dolnych partii ciała.

W poniedziałkowej operacji mieli swój udział dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr Monika Hiszpańska, mgr Agata Pajda-Jureczko oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl (prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa płodu, pod którego nadzorem szkolili się w klinice w Giessen polscy lekarze).

Szkolenie i zdobycie środków na zakup sprzętu zajęły 1,5 roku. Operacja mogła dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Polsat. Inicjatorem i pomysłodawcą wprowadzenia fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka był szef katedry prof. Mirosław Wielgoś.

Fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa płodu stanowią alternatywę dla dotychczas przeprowadzanych tradycyjnych operacji przebiegających z otwarciem jamy macicy, podobnie jak w trakcie cięcia cesarskiego. Nowy typ operacji polega na tym, że w jamie macicy wykonuje się, podobnie jak w laparoskopii, 3 otwory i za pomocą tych otworów zakłada się trokary do jamy owodni. Taka metoda operacji nazywana jest w literaturze "metodą dziurki od klucza" (key hole surgery) lub metodą minimalnie inwazyjną - opowiada Kosiński.

[...] Do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla, jednocześnie odpompowując płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem płodu. Dzięki temu, po pierwsze, uzyskuje się bardzo dobrą widoczność, a po drugie, umożliwia to również używanie elektrokoagulacji, czyli można wykonywać operację polegającą na wycięciu kawałka nieprawidłowej tkanki. Technicznie operacja jest bardzo trudna, bo igła, którą dokonujemy szycia ma zaledwie 13 mm - podsumowuje.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×