Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sekretne życie w ciepłych jaskiniach pod antarktycznym wulkanem

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że w ciepłych jaskiniach "wydrążonych" w lodzie przez parę w otoczeniu Erebusa, wulkanu u wybrzeża Antarktydy Wschodniej na Wyspie Rossa, mogą żyć nieznane nauce rośliny i zwierzęta.

Autorzy publikacji z pisma Polar Biology stwierdzili, że w próbkach gleby pozyskanych z jaskiń znajdują się intrygujące ślady DNA mchów, glonów i drobnych zwierząt.

W jaskiniach może być naprawdę ciepło - nawet do 25°C. Człowiek czułby się tam komfortowo w samej koszulce. U wylotu jaskiń jest światło. Przesącza sie ono w głąb niektórych jaskiń, gdzie lód jest cienki - opowiada dr Ceridwen Fraser z Narodowego Uniwersytetu Australijskiego.

Fraser dodaje, że większość DNA z jaskiń Erebusa przypomina DNA roślin i zwierząt z innych rejonów antarktycznych, ale nie wszystkie sekwencje udało się w pełni zidentyfikować.

Wyniki studium pokazują, co może żyć pod lodem Antarktydy - niewykluczone, że chodzi o nowe gatunki zwierząt i roślin.

Prof. Laurie Connell z Uniwersytetu Maine podkreśla, że intrygujące ślady DNA nie stanowią dowodu na to, że rośliny czy zwierzęta nadal żyją w jaskiniach. Kolejnym etapem badań będzie więc dokładniejsze przyjrzenie się jaskiniom i poszukanie żywych organizmów. Jeśli istnieją, uchylą się wrota nowego ekscytującego świata.

Dr Craig Cary z Uniwersytetu Waikato przypomina, że wcześniejsze badania pokazały, że w wulkanicznych jaskiniach antarktycznych występują zróżnicowane społeczności bakterii i grzybów. Odkrycia dokonane w ramach nowego studium sugerują, że zamieszkują je także wyższe rośliny i zwierzęta.

Dr Charles Lee dodaje, że skoro w rejonach antarktycznych istnieje sporo innych wulkanów, subglacjalne systemy jaskiniowe mogą tu być dość rozpowszechnione. Na razie nie wiemy, ile ich jest ani w jaki sposób są one ewentualnie połączone. Trudno je identyfikować, dostawać się do środka i badać.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry materiał na film fantasy, coś w stylu "Podróż do wnętrza Ziemi" ;) Ciekawe czy można gdzieś zobaczyć fotki z wnętrza takiej jaskini oświetlonej światłem przeświecającym przez cienki lód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej zastanawia czemu nic nie powiedzieli o zachowaniu sterylności przy odwiedzaniu tych jaskiń. W końcu chcemy badać życie, które tam jest, a nie to, które sami tam zaniesiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×