Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nawet słuchawki nas szpiegują

Rekomendowane odpowiedzi

W świecie coraz bardziej nasyconym nowoczesnymi technologiami pozostaje coraz mniej miejsca na prywatność. Na ulicach śledzą nas kamery przemysłowe, gdy korzystamy z karty płatniczej zdradzamy czas i miejsce swojej lokalizacji, a coraz bardziej zaawansowane smartfony, sieci komputerowe i związane z nimi usługi zbierają o nas coraz więcej informacji. Okazuje się, że na prywatność nie mamy co liczyć nawet słuchając muzyki w domowym zaciszu.

Znany producent sprzętu audio, Bose, został właśnie oskarżony o szpiegowanie użytkowników za pomocą... słuchawek. Pozew zbiorowy został złożony wczoraj w sądzie w stanie Illinois. Powodzi twierdzą w nim, że sprzęt Bose zbiera informacje na temat ich preferencji muzycznych, przesyła je na serwery producenta, a ten sprzedaje takie informacje stronom trzecim.

Inicjatorem pozwu jest Kyle Zak, który w ubiegłym miesiącu wydał 350 USD na zakup słuchawek. Zarejestrował je następnie na witrynie producenta, podając swoje nazwisko i adres e-mail oraz numer seryjny produktu. To pozwoliło mu pobrać aplikację Bose Connect, dzięki której słuchawki zyskały nowe funkcje, takie jak np. możliwość dopasowania dopuszczalnego szumu tła.

Zak skonfigurował słuchawki tak, by ze smartfona, na którym odtwarza muzykę, trafiały do nich także informacje o tytule utworu czy wykonawcy. To jednak oznacza, że wszelkie treści audio, które trafiają do słuchawek, można zidentyfikować. Gdy zatem posiadacz słuchawek objerzy klip wideo dotyczący polityki czy kwestii zdrowotnych, do producenta słuchawek trafiają możliwe do powiązania z konkretną osobą wrażliwe dane dotyczące jej przekonań politycznych czy stanu zdrowia. Co gorsza, jak twierdzą prawnicy Zaka, Bose sprzedaje takie informacje firmie Segment.io. Gdy już do niej trafią, nie wiadomo, co się dalej z nimi dzieje i kto jeszcze może wejść w ich posiadanie. Klienci nie zostali poinformowani, ani nie wyrażali zgody na to, by tego typu dane trafiały do Bose czy do stron trzecich – czytamy w pozwie.

Słuchawki Bose to kolejny produkt codziennego użytku, który zbiera dane i przesyła do producenta. Niedawno informowaliśmy, że firma Vizio zawarła ugodę Federalną Komisją Handlu, która oskarżyła ją o to, że firmowe telewizory szpiegowały 11 milionów użytkowników.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to, to.
Ale można też iść do sądu :)

 

 

firma Vizio zawarła ugodę Federalną Komisją Handlu, która oskarżyła ją o to, że firmowe telewizory szpiegowały 11 milionów użytkowników.

Bo w sądzie nigdy nic nie wiadomo :D


Tzn. wiadomo. W amerykańskim można wygrać. W polskim wygra się *

* jak się zna sędziego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywyknąć?! Do bycia podsłuchiwanym? Przypomina mi to argument z gatunku „nie mam nic do ukrycia”…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×