Skocz do zawartości


Zdjęcie

Napoje gazowane negatywnie wpływają na mózg?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 KopalniaWiedzy.pl

Napisano 21 April 2017 - 10:32

Wygląda na to, że spożycie słodzonych napojów gazowanych i soków ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zęby i grozi cukrzycą, ale szkodzi też mózgowi. Dane zebrane podczas Framingham Heart Study (FHS) wskazują, że im więcej pijemy napojów gazowanych i słodzonych soków, z tym większym prawdopodobieństwem będziemy mieli gorszą pamięć, mniejszą objętość mózgu i mniejszy hipokamp. Z artykułu opublikowanego na łamach pism Alzheimer's & Dementia oraz Stroke dowiadujemy się również, że ci, którzy codziennie piją dietetyczne napoje gazowane są narażeni na trzykrotnie większe ryzyko udaru i demencji, niż osoby nie pijące takich napojów.

Nasze badania wskazują na istnienie związku pomiędzy wyższym spożyciem słodzonych napojów, a atrofią mózgu, w tym na zmniejszoną objętość mózgu i gorszą pamięć – mówi jeden z autorów badań, doktor Matthew Pase z Katedry Neurologii Wydziału Medycyny Boston University. Odkryliśmy również, że osoby pijące codziennie dietetyczne napoje gazowane narażają się na niemal trzykrotnie większe ryzyko udaru i demencji – dodaje uczony.

Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmierne spożycie cukru jest niekorzystne dla zdrowia. Dlatego też dietetyczne napoje gazowane są często postrzegane jako zdrowsza alternatywa ich klasycznych wersji. Jednak, jak wiemy z innych badań, zarówno napoje słodzone cukrem jak i słodzikami są powiązane z problemami z układem krążenia.

We wspomnianych powyżej badaniach brało udział około 4000 osób w wieku ponad 30 lat. Osoby te badano za pomocą rezonansu magnetyczne oraz testó poznawczych. Następnie przez kolejnych 10 lat śledzono losy 2888 osób w wieku co najmniej 45 lat oraz 1484 osób w wieku co najmniej 60 lat. U pierwszych szukano oznak udaru, u drugich - demencji.

Uczeni stwierdzili, że inne czynniki, takie jak np. wcześniej występujące choroby serca, cukrzyca czy wysokie ciśnienie, nie wyjaśniały całkowicie wszystkich zaburzeń zdrowia. Na przykład wiadomo, że osoby pijące dużo słodzonych napojów gazowanych są bardziej narażone na cukrzycę, która z kolei może zwiększać ryzyko demencji. Nawet jednak usunięcie z zestawu danych cukrzyków wskazywało, że istnieje jeszcze inny mechanizm powodujący, że konsumpcja napojów gazowanych zwiększa ryzyko demencji.

Naukowcy powstrzymują się przed wyciąganiem ostatecznych wniosków, twierdząc, że potrzebne są kolejne badania. Warto na przykład zbadać, czy słodziki mogą mieć negatywny wpływ na mózg.

Tak czy inaczej warto ograniczyć picie napojów gazowanych.


« powrót do artykułu
 • 0

Reklamy Google

#2 bea

bea

  Gwarek

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 121 postów

Napisano 26 April 2017 - 11:42

Słodziki znajdują się nie tylko w napojach. To co np. z bezcukrowymi gumami do żucia? Czy one też są tak samo szkodliwe? Bez sensu takie badania, kiedy nawet nie ma pewności, który składnik tych napojów jest za to odpowiedzialny


 • 0

#3 thikim

thikim

  Kierownik robót

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 4182 postów

Napisano 26 April 2017 - 16:25

No tak ale czy wyeliminowano przypadek że to osoby z mniejszym mózgiem i bardziej chore piją więcej słodzonych napojów.

Wszak można i dowodzić że osoba cierpiąca potrzebuje ulgi. A taką ulgę może zapewniać słodki napój :)

Niektóre osoby czują się lepiej po dodatkowej dawce cukru. Więc co w tym dziwnego że będą pić więcej. Ale skutek i przyczyna jakby na odwrót :D


Użytkownik thikim edytował ten post 26 April 2017 - 16:26

 • 1

#4 bea

bea

  Gwarek

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 121 postów

Napisano 26 April 2017 - 16:29

Teraz można spekulować, że to np. aspartam, skoro podejrzewa się słodziki. Jeszcze do niedawna było sporo artykułów przekonujących, że jest bezpieczny, a jego przeciwników uznawano za wariatów od teorii spiskowych.

I dziwić się, że później ludzie są zdezorientowani i nikomu nie ufają. I powstają np. takie ruchy antyszczepionkowe itp.


Użytkownik bea edytował ten post 26 April 2017 - 16:30

 • 0