Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sfilmowano szympansicę czyszczącą zęby zmarłego syna

Rekomendowane odpowiedzi

Troje naukowców z Wielkiej Brytanii, USA i Holandii sfilmowało starszą szympansicę, która czyściła zęby swojego zmarłego syna Thomasa. Niezwykłe nagranie powstało w Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust w Zambii. Publikacja Edwina van Leeuwena, Katherine Cronin i Daniela Hauna ukazała się w Scientific Reports.

Szympansy czyszczące sobie wzajemnie zęby obserwowano wielokrotnie przy różnych okazjach. Jest to nie tylko praktyka higieniczna, ale i zachowanie uznawane za rytuał pozwalający wyrażać/pielęgnować przywiązanie (angażują się w nie osobniki często widywane razem). Biolodzy podkreślają, że o ile wcześniej udokumentowano czesanie futra zmarłych członków stada, o tyle nigdy dotąd nie spotkano się z zajmowaniem się zębami.

Młody samiec zmarł prawdopodobnie wskutek infekcji płuc. Cztery lata wcześniej został osierocony i adoptowany przez starszą samicę.

Na filmie widać, jak przybrana matka (Noel) ujmuje głowę Thomasa w dłonie, a następnie zajmuje się czyszczeniem zębów za pomocą sztywnego źdźbła trawy. Cronin, Haun i van Leeuwen podkreślają, że usuwając z zębów zabrudzenia i kawałki pokarmu, samica umieszczała je w swoim pysku. Być może robiła to, by zrozumieć, czemu jej syn zmarł. Wszystkiemu przyglądała się siedząca tuż obok młoda samica.

Autorzy publikacji dodają, że czynności szympansów z nagrania mogą zapewnić pewne wskazówki dot. ewolucji ludzkich rytuałów pogrzebowych.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×