Skocz do zawartości


Zdjęcie

W Czechach powstał magnes bez metalu


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 KopalniaWiedzy.pl

Napisano 15 March 2017 - 12:30

Na Uniwersytecie im. Palacky'ego w Ołomuńcu stworzono pierwszy niemetaliczny magnes, który utrzymuje właściwości magnetyczne w temperaturze pokojowej. Tym samym czescy naukowcy obalili przekonanie, jakoby jedynymi magnesami działającymi w temperaturze pokojowej są metale lub ich związki. Nowy magnes zbudowano z chemicznie zmodyfikowanego grafenu i może on znaleźć bardzo szerokie zastosowania, szczególnie w biomedycynie i elektronice.

Od wielu lat podejrzewaliśmy, że można stworzyć magnetyczny węgiel z użyciem grafenu. Okazało się, że poddając go działaniu innych niemetali, takich jak fluor, wodór i tlen można uzyskać nowe źródło momentów magnetycznych działających w temperaturze pokojowej. To niezwykle ważne odkrycie dotyczące możliwości magnesów organicznych – mówi Radek Zbořil, główny autor badań i dyrektor Regionalnego Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów.

Uczeni z Ołomuńca opracowali też teoretyczny model działania magnesów organicznych. W metalach magnetyzm pochodzi od zachowania się elektronów w strukturze atomowej metali. W magnesach organicznych, które stworzyliśmy, magnetyzm pojawia się dzięki zachowaniu niemetalicznych chemicznych rodników, które niosą wolne elektrony, wyjaśnia Michal Otyepka, współtwórca modelu teoretycznego.

Od wynalazku do wdrożenia droga może być dość długa, jednak potencjalne zastosowania nowych magnesów mogą przynieść olbrzymie korzyści. Jak zauważa Jiří Tuček, który specjalizuje się w badaniu magnetyzmu, magnetyczne materiały bazujące na grafenie mogą zostać wykorzystane w spintronice, elektronice, w systemach celowanego dostarczania leków czy naukach biologicznych, w których potrzebne jest oddzielanie od siebie poszczególnych molekuł.

Uczeni z Czech już współpracują z kolegami z Japonii i Belgii, którzy są zainteresowani praktycznym zastosowaniem organicznych magnesów i stworzeniem dokładnych teoretycznych modeli opisujących ich działanie.


« powrót do artykułu
 • 0

Reklamy Google

#2 Flaku

Flaku

  Sztygar

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 445 postów
 • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 March 2017 - 13:49

Dziwne by było gdyby fizyka przejmowała się czymś takim, jak temperatura pokojowa.
 • 0

#3 thikim

thikim

  Kierownik robót

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 4175 postów

Napisano 18 March 2017 - 22:23

Fizyka jak fizyka - ludzie się przejmują. Znalezienie nadprzewodnika w temperaturze pokojowej i przy normalnym ciśnieniu - mogłoby nieźle namieszać :)

Pytanie czy to możliwe. Doszliśmy już do jakiś  -70 st. C, ale przy znacznym ciśnieniu.

Szczerze mówiąc uważam że to jest niemożliwe. No chyba że jakieś metamateriały.


Użytkownik thikim edytował ten post 18 March 2017 - 22:29

 • 0