Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

System biometryczny do rozpoznawania twarzy lemurów

Rekomendowane odpowiedzi

Biometryczny system rozpoznawania twarzy można wykorzystać do identyfikacji narażonych na wyginięcie lemurów z dżungli Madagaskaru.

Zespół prof. Anila Jaina z Uniwersytetu Stanowego Michigan zmodyfikował istniejący program i uzyskał LemurFaceID, pierwszy system rozpoznawania fizjonomii lemurów, który z 98,7-proc. trafnością identyfikuje ponad 100 lemurów.

Tak jak ludzie, lemury mają unikatowe cechy twarzy, które mogą zostać rozpoznane przez system. Po zoptymalizowaniu LemurFaceID może wspomagać długoterminowe badania zagrożonego gatunku, zapewniając szybką, tanią i dokładną metodę identyfikacji.

Amerykanie wykorzystali 462 zdjęcia 80 lemurów czerwonobrzuchych (Eulemur rubriventer) oraz 190 fotografii innych gatunków lemurów. W ten sposób utworzono bazę danych dla systemu rozpoznawania twarzy. W wielu przypadkach zdjęcia powstały w Parku Narodowym Ranomafana. Ich autorkami są Rachel Jacobs z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona i Stacey Tecot z Uniwersytetu Arizony.

Na potrzeby krótkoterminowych badań lemury identyfikuje się na podstawie różnic w rozmiarach i kształtach ciała, a także po obecności ran lub blizn. Ponieważ utrudnia to długoterminowe badania populacji, do tej pory prowadzono ich naprawdę mało.

Badanie poszczególnych lemurów i grup na przestrzeni długiego czasu zapewnia kluczowe dane nt. długości życia na wolności, częstości rozmnażania, wskaźników śmiertelności niemowląt i młodych osobników i wreszcie dynamiki populacji. Używanie LemurFaceID może pomóc w rozwijaniu strategii ochrony lemurów, zagrożonej grupy ssaków - podkreśla Tecot.

Autorzy publikacji z pisma BMC Zoology uważają, ze LemurFaceID zapewnia bardziej humanitarną, nieinwazyjną metodę identyfikacji. Dotąd zwierzęta łapano i zakładano im obroże GPS. Naraża to jednak na stres i ewentualne urazy i jest zdecydowanie droższe (do kosztów trzeba wliczyć usługi weterynarza i środki usypiające).

Specjaliści podkreślają, że LemurFaceID przyda się też policjantom, naukowcom, a nawet turystom do monitorowania kłusownictwa i nielegalnego handlu lemurami.

Jain uważa, że LemurFaceID uda się wykorzystać do identyfikacji innych gatunków zwierząt (nie tylko naczelnych) z różnymi wzorcami owłosienia i umaszczenia twarzy, w tym niedźwiedzi, leniwców czy pandek rudych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×