Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Związek z cykorii na choroby neurodegeneracyjne

Rekomendowane odpowiedzi

Kwas cykoriowy (CA), który występuje nie tylko w cykorii podróżnik, ale i jeżówce purpurowej, sałacie czy mniszku, może pomóc w redukowaniu zaburzeń pamięci związanych z chorobą Alzheimera (ChA).

Dr Xuebo Liu z Northwest A&F University i jego zespół postanowili sprawdzić, jak kwas cykoriowy (zapobiegający otyłości nutraceutyk o silnych właściwościach przeciwutleniających) wpływa na wywołane układowym stanem zapalnym zapalenie neurogenne, amyloidogenezę i zaburzenia poznawcze.

Chińczycy prowadzili eksperymenty na 3 grupach myszy: 1) kontrolnej, 2) dostającej lipopolisacharyd (LPS) oraz 3) dostającej zarówno LPS, jak i kwas cykoriowy. Pamięć i zdolność uczenia oceniano 4 godziny po podaniu LPS za pomocą 2 testów behawioralnych: labiryntu w kształcie litery Y i labiryntu wodnego Morrisa. Labirynt Morrisa to duży okrągły basen z ukrytą pod wodą platformą. Po umieszczeniu w wodzie mysz próbuje się ratować. Jeśli natrafia na platformę, wdrapuje się na nią. Z czasem uczy się, że stanowi ona schronienie i zapamiętuje jej położenie. Test pamięci polega na usunięciu platformy. Zwierzę, które pamięta, pływa w okolicach basenu, gdzie kiedyś się znajdowała.

Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej, zwierzęta z grupy 2. dłużej szukały platformy. Suplementacja kwasem cykoriowym (przez 45 dni gryzonie miały dostęp do wody pitnej z 0,05% CA) znacząco poprawiała wyniki.

Po wyjęciu platformy myszy po zastrzyku z LPS pływały po całym zbiorniku i rzadziej niż gryzonie kontrolne przecinały rejon po platformie. U gryzoni na LPS i CA następowało znaczące wydłużenie średniego czasu spędzanego w docelowym kwadrancie. Rosła też liczba przejść przez obszar po platformie.

Autorzy publikacji z FASEB Journal zauważyli, że kwas cykoriowy przeciwdziałał wywołanemu przez LPS upośledzeniu pamięci i utracie neuronów (poza testami behawioralnymi wykonano badania histologiczne). CA zapobiegał również wzrostowi akumulacji beta-amyloidu i poziomu białka prekursora amyloidu (App). Oprócz tego kwas hamował wywołaną przez endotoksynę nadmierną aktywację gleju. Oddziałując na szlak czynnika transkrypcyjnego NFκB, redukował poziom różnych mediatorów zapalnych i cytokin, w tym IL-1β i czynnika martwicy nowotworu (TNF-α).

Oznacza to, że suplementacja kwasem cykoriowym może stanowić [użyteczną] interwencję terapeutyczną, wymierzoną w choroby neurozapalne takie jak ChA.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×